+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Göze Iyi Gelen Bitkiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Göze Iyi Gelen Bitkiler
  Göze iyi gelebilecek bitkiler nelerdir ve bu bitkiler nasıl kullanılır hemen bana kısaca açıklar mısınız? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Göze Iyi Gelen Bitkiler Nelerdir

  Zencefil

  Alerji veya enfeksiyon nedeniyle göz şişmişse ve bir iki gün geçtikten sonra bile hiçbir iyileşme gözlenmiyorsa tedavi gerekli demektir. Doktor muayenesi sırasında, ilaç yerine bitkisel tedavinin mümkün olup olmadığı doktora danışılabilir. Göz çevresindeki şişliği gidermek için iltihap kurutucu özelliği bulunan zencefil tüketilebilir. Zencefili ne şekilde ve ne dozajda tüketeceğiniz başvurduğunuz bitkisel ürünün çay mı yoksa örneğin kapsül mü olduğuna bağlı olarak değişir. Ürün açıklamalarını dikkatle okuyun.

  Çay


  Pek çok kişinin bildiği gibi poşet çaylarla göz kapaklarına kompres yapmak gözleri dinlendirmek ve göz altındaki mor halkaları azaltmak için sık başvurulan bir yöntemdir. Çaydaki tanen maddesi kan damarlarını daraltır ve böylece mor halka görünümünü azaltır. Nemli ve soğumuş olan bir çay poşetini 15 – 20 dakika kadar göz kapaklarınızın üzerine koyarak kompres yapabilirsiniz.

  Maydanoz

  Maydanoz hemen her mutfakta bulabileceğimiz, genellikle hemen elimizin altında olan bir bitkidir. Maydanozdaki klorofil maddesi göz altı şişliklerini ve mor halkaları azaltabilir. Bir tutam maydanozu ince ince kıyın ve suyla beraber bir buz kalıbına paylaştırın. Maydanozlu buz küplerini küçük ve nispeten ince bir havluya sararak göz altına hafif kompres yapın

  Göz Otu

  Frezya veya kırlangıç otu olarak da adlandırıldığını duymuş olabileceğiniz göz otunun, adı üzerinde gözlere parlaklık verdiği ve sağlık kattığı düşünülür. Bitki, kuruluk olan gözlere doğal nemini geri kazandırarak, göz kuruluğu şikayetini dindirebilir. Bunun için 1 çay kaşığı kurutulmuş göz otunu 1 fincan kaynar suya katın. 10 dakika bekledikten sonra temiz bir pamuklu bezi karışıma batırın ve gözlerinizi kapatarak, göz kapaklarınızın üzerine 10 – 15 dakikalık bir kompres uygulayın.

  Rezene

  Mutfaklarımızda yaygın olarak kullanılan rezene, göz kuruluğuna karşın gözleri nemlendirmeye yarayacak bitkilerden biridir. 1 fincan kaynar suya 1 çay kaşığı kurutulmuş rezene attıktan sonra 15 dakika bekleyip ardından göz kapaklarına bu karışımla kompres yapılabilir. Bu yöntemle göz kuruluğu dışında göz yorgunluğu da hafifleyecektir.


 3. Fatma
  Administrator
  Göz sağlığına en iyi gelen doğal ürün havuçtur. Günde bir bardak havuç suyu içmek göz sağlığını olumlu yönden etkiliyecektir.
+ Yorum Gönder