+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Taze Fasulyenin Faydaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Taze Fasulyenin Faydaları
  Lütfen hemen bana taze fasulyenin faydaları ile ilgili bir kaç bilgi verir misiniz? 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Taze Fasulyenin Faydaları Nelerdir

  Taze fasulye ülkemizde yaygın bir biçimde tüketilen bir sebze olup diyet ve beslenme uzmanları tarafından en azından 4-5 günde bir tüketilmesi ve yenilmesi tavsiye edilmektedir. Fasülyenin faydaları arasında vitamin, mineral ve antioksidanlar bakımından son derece zengin olmasından bahisle sağlıklı yaşam ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi anlamında fayda sağlamaktadır.

  Taze fasülye neye iyi gelir bunu öğrenmek istiyorsak bunun için yeşil fasülyenin kalorisi, ve sahip olduğu vitaminler ile mineralleri anlamakta fayda vardır. Şimdi taze fasülye zayıflatırmı sorusuyla taze fasülye neden tüketilmeli sorusuna yanıtlar verelim.

  1. Taze yeşil fasulye zayıflamak için kullanılan ve kilo vermek için ideal etkileri olan bir sebzedir. Bunun nedeni taze fasülyenin kalori bakımından düşük ve bol lifli bir yapıda olmasıdır. 100 gram fasulyeni kalorisi sadece 31 kalori barındırmaktadır. Yeşil fasülye zayıflatırmı sorusunun bir diğer yanıtı ise yağ bakımından son derece fakir olmasıdır. Yeşil fasulyede doymuş yağlar hç bulunmamakta, doymamış yağ ise eseri miktarda yer almaktadir.

  2. Taze fasulyede bulunan bol miktarda diyet lifleri ise özellikle hazmı çalıştırmakta ve bu sayede metabolizmayı hızlandırarak vücudun ekstra kalori harcamasına yardımcı olmaktadır. Kabızlığa bitkisel çözüm olan taze fasülye, sindirim sistemine fayda sağlamakta ve kolon kanseri olarak bilinen kalınbağırsak kanserini önleyici bir mekanizma inşaa etmektedir. Kolesterol şikayeti olanlar için taze fasülye kesin çözüm niteliğinde bir yiyecektir. Çünkü taze yeşil fasülyede bulunan diyet lifleri, diğer besinlerle alınan kötü kolesterolü bağırsaklarda emerek kana karışmadan vücuttan atılmasınıa yardımcı olmaktadır.

  3. Yeşil fasulyede bulunan vitaminler arasında özellikle A vitamini dikkat çekmektedir. A vitamini bakımından son derece zengin bir besin olan yeşil fasülye, bu bakımdan cildi gençleştiren ve göz sağlığını korumada yardımcı bir doğal besindir. Yeşil fasülyede bulunan bir takım antioksidanlar arasında özellikle Lutein, zea-xantin ve beta-karoten gibi antioksidanlar, serbest radikallerin vücutta oluşturduğu zararlı etkileri yok etmekte, yaşlanmayı geciktirmekte ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

  4. Kuru fasülyede bulunan bir diğer vitamin hammaddesi olan folik asit (folat) 100 gram taze fasulyede 37 mikrogram civarında bulunmaktadır. Folatın vücudun DNA hücrelerinin yapımında ve onarımında son derece yararlı olduğu bilinmektedir. folik asit ne işe yarar diye merak edenlere kısaca açıklayalım. folik asit B12 vitaminin ana yapı taşı olup özellikle sinir sistemi ve hayati organlara ait hücrelerde vücudumuz tarafından DNA sentezinde kullanılan en önemli vitamindir ve hücre sağlığı için çok önemlidir. Hamilelik öncesi ve hamilelik sırasında anne ve bebek sağlığı açısından yararlı olan folik asit içeriği nedeniyle bolca tüketilmelidir.


 3. Fatma
  Administrator
  Taze fasulyenin göz sağlığını koruduğu herkes tarafından bilinir. Etlisi zeytinyağlısı veya kavurması her damak tadına hitap eden pişirme yöntemleri vardır.
+ Yorum Gönder