+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Adaçayı Neye Iyi Gelir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Adaçayı Neye Iyi Gelir
  Adaçayı neye iyi gelir kısaca

  Mide ve bağırsak gazlarını giderir. Mide bulantısını keser. Hazım sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Boğaz, bademcik ve dişeti iltihaplarını giderir. Göğsü yumuşatır. Astımdaki sıkıntıları geçirir. İdrar ve ter söktürür. Banyo suyuna katılıp yıkanılırsa;
  zindelik verir. Günde, 3 kahve fincanından fazla içilmemelidir
  . 2. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye

  Adaçayı Neye İyi Geliyor

  Dişotu ve meryemiye adları ile de tanınan adaçayı, şifalı bitki olarak kullanılmasının yanı sıra, çok değerli bir baharattır. Dişeti çekilmesine ve kanamasına karşı iyi gelir, hasta karaciğeri de çok olumlu etkiler. Ancak adaçayının faydaları bunlarla bitmiyor. Tüm faydalarıyla adaçayı hakkında herşeyi bulabilceğiniz bir rehber


  Adaçayı sıkça içildiğinde tüm bedeni güçlendirir, kalp krizi tehlikesini azaltır ve kötürümlüklerde çok yaralıdır. Gece terlemelerinde ve aşırı terlemelerde, lavanta çiçeğinin yanı sıra, yardımcı olabilecek tek bitkidir. Gece terlemesine neden olan hastalığı iyileştirir ve bu hastalıkla el ele giden aşırı güçsüzlüğe, canlandırıcı etkisi sayesinde son verir. Hastalık sonrası güçsüzlük hallerinde başarıyla kullanılabilir.

  Adaçayı, hasta karaciğeri de çok olumlu etkiler, onunla ilgili tüm rahatsızlıkları giderir ve gazları yok eder. Kan temizleyici etkisi vardır. Solunum organlarını ve mideyi balgamsı salgılardan temizler, iştah açıcıdır. Mideyi ve bağırsakları rahatlatır, gazların dışkılanmasını sağlar. Kramp çözücü etkisi sayesinde, ishalde çok rahatlatıcıdır. Böcek sokmalarında, sokulan bölgeye adaçayı yaprağının tozu uygulanır.

  Adaçayı, dıştan uygulandığında, yaprağın tozu uygulanır. Adaçayı dıştan uygulandığında (Çalkalama ve Gargara), bademcik iltihabı, boğaz hastalıkları, diş iltihaplanmaları, yutak ve ağız boşluğu iltihaplanmalarında veya ülserlerinde özellikle önerilir.

  Adaçayı, sallanan dişlere, dişeti çekilmesine ve kanamasına karşı da ( başarıyla kullanılabilir veya bitki çayına batırılan pamuk hasta bölgelere uygulanır. Sinirli ve yorgun olan kişiler ve dölyatağı (rahim) hastalığı çeken kadınlar arada sırada adaçayı oturma banyoları almalıdırlar. Zayıf ve güçsüz çocuklara balla tatlandırılarak içirilir. Bu çay, tahriş kaynaklı öksürüklerde de başarılıdır.

  Ancak adaçayının aşırı kullanımında kan basıncı (tansiyon) yükselebilir. Dölyatağı (Rahim) kaslarını uyardığı için, gebelik sürecinde kullanılmaz. Annelerin süt üretimini durdurur.
 3. Fatma
  Administrator
  Ada çayı boğaz ağrısına öksürüğe ve boğaz enfeksiyonuna iyi gelir. Pek çok sağlık sorununa iyi geliyor. Tadı biraz acıda olsa en çok tüketilen bitki çaylarından biridir.
+ Yorum Gönder