+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Argan Yağı Neye Iyi Gelir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Argan Yağı Neye Iyi Gelir
  Arkadaşlar sizce argan yağı nedir ve neye iyi gelir ben tırnak bakımım için kullanıyorum acaba ne kadar doğru bir şey yapıyorum lütfen bana kısaca açıklar mısınız? 2. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye

  Argan Yağının Sağlığa Faydaları

  Argan ağacı, yeşil iti fındık büyüklüğünde yağlı tohumlu meyveleri olan bir bitkidir. Kuzey afrika bölgesinde özellikle de Fas ve Cezayirde yetişen argan ağacı, meyvesinden edilen bitkisel yağ ile tüm dünyada meşhur olmuştur. Argan yağı adını verdiğimiz uçucu yağ özelliği taşıyan bu bitki yağı, zeytinyağından bile daha etkili özellikleri ve sağlığa faydaları olan bir yağdır. Sadece kozmetik alanında değil, bir çok alanda argan yağından faydalanmak mümkündür.  1) Argan yağında bulunan oleik asit, yüksek kolesterolü düşüren ve kandaki iyi kolesterol düzeyini artıran bir etkiye sahiptir. O nedenle kolesterol düzeyini kontrol altında tutmak isteyenlerin diyet ve beslenme programlarında argan yağı muhakkak yer almalıdır. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre, Argan yağının çok küçük bir miktarı bile bir ay boyunca büyük ölçüde kolesterol seviyesini düşürebmektedir.

  2) Argan yağı bulunan diğer yağ asitleri vücut tarafından prostaglandinlerin 3 farklı türüne dönüştürülmektedir. Yağ bileşikleri olan prostaglandinler, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi,ve anti-inflamatuar etkileri ile sağlık açısından son derece önemlidir. Dİğer yandan kalp sağlığını korumak isteyenlerin Prostaglandinlere ihtiyacI olduğu gibi kardiyovasküler bozuklukları olan insanlar için de çok yararlıdır

  3) Argan yağı içerisinde büyük miktarda antioksidanlar ve E vitamini bulunur. E vitamini kalp ve cinsel organların işleyişini düzenleyen için oldukça önemli bir vitamindir.

  4) Diğer yağlardan farklı olarak, Argan yağı Steroller içerir. Bu steroller kolesterolün bağırsaklardan emilimini engellenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda anti-kanser özellikleri bulunan steroller, her besinde bulunmayan değerli ve nadir besin maddeleridir.

  5) Argan yağı, pepsin enziminin sindirim sistemindeki yoğunluğunu artırır. Bu nedenle sindirim rahatsızlığı ve hazımsızlık şikayeti çekenlerin yemeklerinde ve salatalarında kullanması gereken bir bitkisel yağdır.

  6) Argan yağı özellikle romatoid artir benzeri rahatsızlıkların gelişimini durdurur ve kemik hastalıklarının ilerlemesine mani olur. Kısacası argan yağındaki bileşikler kemik erimesini bir hayli yavaşlatır.

  7) Romatizmal hastalıkların doğal tedavisi için de argan yağı bir hayli faydalıdır. Argan yağının düşmesini sağladığı romatizmal ateş, kalp, deri, eklemler ve beyinde hasara neden olabilir.

  8) Argan yağı aynı zamanda cilt hastalıklarına da iyi gelir. Sivilceleri kurutucu etkisi olan argan yağının bebeklerde suçiçeğini tedavi edici etkisi vardır.

  9) Argan yağı afrodizyak etkiye sahip bir bitkisel yağdır. Cinsel isteksizlik ve cinsel soğukluk için argan yağı kuzey afrika ülkelerinde yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Argan yağı ile beslenen kişilerde hem cinsel dürtüler hem de cinsel kapasite artmaktadır.

 3. Zarafet
  Üye
  Argan yağı son zamanlarda adından sıkça söz ettiren bir bitkisel yağdır. Argan Yağı cildi yumuşatır, nemlendirir ve cildi kurumaya karşı korur. Yaraların hızlı iyileşmesinde etkilidir. Gebelikte karın çatlaklarını önler.
 4. Fatma
  Administrator
  Argan yağı mucize yağ deyim yerindeyse sıvı altın. Sadece fasın güneyinde bulunan argan ağaçlarının meyvesinin çekirdeğinden elde ediliyor. Çok zahmetli işlemlerden geçiyor. Saçın tüm problemlerinde ve cildin tüm problemlerinde argan yağını kullanabilirsiniz.


  argan-ya-.jpg

+ Yorum Gönder


argan yağı