+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Melisa otu ne işe yarıyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Melisa otu ne işe yarıyor
  Arkadaşlar bana hemen melisa otunun ne işe yaradığı ile ilgili bir kaç bilgi verir misiniz? 2. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye

  Melisa otu ne işe yarıyor hakkında yazı

  Beyaz çiçekli, yaprakları ince ve yumuşak tüylerle kaplı olan, limon kokulu, çok dallı, otsu bir bitkidir. Oğul otu olarak da bilinir. Uçucu yağ, tanen, acı madde, reçine ve müsilaj içerir.

  Melisa Otunun Faydaları ve Tıbbi Etkileri: Sinirleri yatıştırıcı etkileri ile baş ağrısı, migren, baş dönmesi, kulak çınlaması, uykusuzluk, sara ve sinir krizlerinde faydalıdır. İnsanı ferahlatarak depresyon, melankoli, huzursuzluk ve iç sıkıntısını gidermeye yardımcı olur. Kan şekerini ve tansiyonu düşürür. Hıçkırığı keser. Soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve nefes darlığına karşı faydalıdır. Mide ve bağırsak gazlarını ve ağrılarını giderir. Beyin damarlarını açar ve hafızayı güçlendirir. Kalbi kuvvetlendirir. Aybaşı kanamalarını düzenler ve ağrılarını azaltır. Hazımsızlığa iyi gelir. Ciltteki kırışıklıkları azaltır.

 3. Fatma
  Administrator
  Melisa sinirleri yatıştırmaya yardımcı bir bitkidir. Çok fazla kullanılması tavsiye edilmiyor. Çünkü melisa uyku yapar. Bir çok uyku ilacı ve anti-depresan ilaçlarında etken madde olarak melisa kullanılıyor.
+ Yorum Gönder