+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Nane Yaprağının Faydaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zühre
  Devamlı Üye

  Nane Yaprağının Faydaları
  Nane Yaprağı

  Lütfen bana hemen nane yaprağı ile ilgili bir kaç bilgi verir misiniz?

  Nane dendiğinde aklımıza mis gibi kokusu ile yemeklerimize lezzet katan o muhteşem baharat gelir. Fakat nanenin hüneri sadece yemeklerimizi lezzetlendirmekle bitmiyor. Güzel kokulu bitki nane bunun dışında bazı hastalıklara da şifa oluyor.

  Nane yapraklarının limon kabuğu ile kaynatılıp içildiğinde soğuk algınlığına iyi geldiğini bilmeyen yoktur. Nanenin aynı zamanda mide hastalıklarında da başvurulan bitkiler arasında.

  Naneyi demleyerek elde ettiğimiz çayın, bulantı, hazımsızlık gibi sindirim sistemi hastalıklarına iyi geldiği de Avrupa İlaç Kurumu’nca kabul edilmiş bir gerçektir.

  Nane çayının hastalıklara iyi gelmesi, içinde bulunan mentol, fenolik asitler ve flavonoit genel adı verilen maddeler sayesinde gerçekleşmektedir. Bu maddelerin yapraktan suya geçme özelliği olduğundan demlenmiş bir nane çayı bu maddelerin tamamını içerir. Nanenin faydaları anlatmakla bitmezken eğer evinizde yoksa siz de yaklaşan sonbaharla birlikte mutlaka naneye mutfağınızda yer açın.
 2. Emine4747
  Devamlı Üye

  Nane soğuk algınlığına iyi geliyor. Limon kabukları ile naneyi bir araya getirip kaynattığımızda soğuk algınlığına iyi gelir bunu herkes bilir. Nane sadece soğukluk algınlığına değil hazımsızlığa, bulantıya, ve mide hastalıklarına da iyi gelir.
+ Yorum Gönder