+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda Karaciğeri Yoran Yiyecekler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Karaciğeri Yoran Yiyecekler
  Karaciğer hakkında bilgi?

  Arkadaşlar bana hemen karaciğer hakkında geniş bir bilgi verir misiniz?

  Karaciğer, insan bedenindeki en büyük organdır ve tüm fiziksel işlemlerde doğrudan veya dolaylı olarak pay sahibidir. Sindirim sistemindeki işlevi ise çok önemlidir; örneğin, safra sıvılarının onikiparmakbağırsağı yoluyla sindirim sistemine girmesini sağlar. Bu olağanüstü organla ilgili ayrıntılara girmekten çok, kısaca onun işlevlerine değinerek, sağlıklı bir karaciğerin bedenimiz için ne denli önemli olduğunu anlamaya çalışacağız.

  Karaciğer, karbonhidrat met@bolizmasına katılır ve kan şekeri düzeyini denetleyen en önemli organdır. Protein met@bolizmasında aminlerin uzaklaştırılması(De-----syon), amin grubunun yer değiştirmesi(Trans-----syon), aminoasit dönüşümü, protein bireşimlenmesi (albümin, fibrinojen, protrombin ve kan pıhtılaşmasında rol oynayan öteki etkenler), protein met@bolizmasının son ürünü olan üre bireşimlenmesi gibi görevleri üstlenmiştir. Yağ met@bolizmasında ise, trigliserit, fosfolipit ve kolesterol bireşimlenmesi karaciğer tarafından gerçekleştirilir. Bunlara ek olarak karaciğer, vitamin met@bolizmasına da katılır. Bu etkinlikleri çerçevesinde, öncelikli olarak bir arıtma organı işlevini de üstlenmiştir. met@bolizma süreci sonunda açığa çıkan ya da dışarıdan alınan (ilaç, zehir) zararlı maddelerin bedenden atılması karaciğerin etkinliği ile gerçekleşir. Bu etkinlik hormonların, özellikle de östrojen gibi steroit hormonların bedenden atılmasını sağlar. Karaciğer hastalıklarında bedenden atılamayan östrojen, erkeklerde kadınlaşma belirtilerinin görülmesine yol açar. Sağlıklı karaciğer, bağışıklık sistemine de etkin bir biçimde katılır.

  Bu olağanüstü organ, uyuşturucular, kimyasal maddeler, çevresel zehirler, yapay besin katkıları ve tehlike yaratabilecek her türlü zararlı maddeden arındırır bedenimizi. Karaciğeri en fazla yoran da, öncelikle bu tür işlevlerdir.

  Özetlenerek belirtilmeye çalışılan bu birkaç örnek, sağlıklı bir kan yapısı, iç salgıbezi sistemi, sindirim işlevi ve genel met@bolizma açısından karaciğerin öneminin anlaşılmasına yetecektir. Çeşitli bedensel işlevle yakından bağıntılı olduğu için, her tür aksaklık ve hastalık, karaciğeri ve onun işlevlerini etkiler. Bu bağlamda, karaciğerin herhangi bir işlevsel aksaklığı da bedenin herhangi bir yerinde belirtiler gösterir, örneğin deri problemleri gibi.

  Karaciğer güçlendirici bitkilerle karaciğer desteklenebilir. Önem sırasına göre bu bitkiler: Devedikeni tohumu, hindiba, kara turp, mübarekdikeni, civanperçemi, kırlangıçotu, eğir kökü, pelinotu, küçük kantaron, mayıs papatyası, adaçayı, ısırganotu, frenk kimyonu.

  Belirgin bir hastalık söz konusu olmasa bile, genelde karaciğerin desteklenmesi gerekir. Karaciğer kökenli işlevsel aksaklıklarla sıkça karşılaşılır. Halk arasında, ilkbahar temizliği anlamında uygulanan şifalı bitki kürlerinde kullanılan bitki karışımlarının temelini, karaciğeri uyarıcı ve güçlendirici bitkiler oluşturur. Böylece karaciğer, vitamin açısından pek zengin olmayan kışlık besinlerden sonra, ilkbaharda temizlenir, güçlenir ve genel sağlığı kolaylıkla destekleyebilecek güce ulaşır. Gelişmiş ülkelerde beslenme biçimi yıl boyunca her mevsimde dengeli ve besleyici olabilir, ama tüketilen bu besinler genellikle kimyasal maddelerle zehirlenmiş olur ve bu durumla başa çıkabilmeye çalışan organizma çetin problemlerle karşılaşır. Bu yüzden, yılın her mevsiminde bir bedensel ilkbahar temizliği yapılmalıdır.

  Öncelikle yapılması gereken, karaciğeri ve tüm sindirim sistemini, centiyane kökü, eğir kökü, pelinotu gibi, acı maddeler içeren bitkilerle desteklemektir. Yukarıda belirtilmiş olan, karaciğer güçlendirici bitkilerle, karaciğer bilinçli olarak temizlenmelidir. Bu bitkiler arasında, geniş etki alanı ve basit kullanım biçimi nedeniyle, hindiba ve kara turp ön planda gelir. Hindiba kökü ve yaprakları, aynı zamanda böbrekleri uyararak, bu organın da yardımıyla tüm bedenin temizlenmesini sağlayabilen, olağanüstü bir karaciğer güçlendiricidir. Karaciğere uygulanan bu tedavi sırasında, mide de centiyane kökü, küçük kantaron, mayıs papatyası gibi bitkilerle güçlendirilmelidir. Aynı doğrultuda, sistemin desteklenmesi gereken öteki organları da göz önünde bulundurulmalıdır. Etkili bir karaciğer güçlendirici bitki karışımı: Hindiba 2 ölçü, civanperçemi 1 ölçü, eğir kökü 1 ölçü, adaçayı 1 ölçü, mayıs papatyası 1 ölçü.

  Bitkiler çok ince kıyılarak ölçülür ve iyice karıştırılır. Yarım veya bir tatlı kaşığı bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Yemeklerden sonra 1 bardak olmak üzere, günde 3 bardak çay içilir.
  Karaciğer ve safrakesesi diyeti

  Karaciğer ve safrakesesi ile ilgili her türlü problemde, katı bir beslenme diyeti uygulanması kaçınılmazdır. Bu tür bir diyetle varılan öncelikli sonuç, sindirim nedeniyle oluşacak yükten karaciğeri korumak ve gereksiz ağrıların oluşmasını önlemektir. Bu tür bir diyetin temel kuralları ise oldukça basittir: Yağda ve ateşte kızartılanların tümü, ağır salçalı yağlı yemekler ve yağ, alkollü içkiler, turşular, konserveler kesinlikle tüketilmemelidir.

  Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi Koordinatörü Opr. Dr. Ata Bozoklar, Avrupa ve Amerikalı'nın alkol ile her türlü gıdayı aşırı tükettiği için karaciğerinin iflas ettirdiğini, Türk insanının ise Hepatit B hastalığı nedeniyle karaciğerinde yetmezlik meydana geldiğini söyledi.
  Karaciğerin kendini yenileyebilen ve son ana kadar görevini yapmaya çalışan bir organ olduğunu, o yüzden de hiç belirti vermediğini belirten Bozoklar, şöyle dedi: "Karaciğer yetmezliğinin önemli iki nedeni var. Biri alkol - beslenme, diğeri hepatit. Karaciğer yetmezliği zengin hastalığıdır, ama bizdeki vakaların nedeni maalesef aşıyla önü alınabileceği halde alamadığımız Hepatit B. Karaciğer nakli yapılan hastalarımızın tamamına yakınının gerekçesi bu hastalık."
 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  CİLT SORUNLARI


  Papatya: Bitkisel yağ ve kimyasallar içerir Çay olarak içildiğinde sindirime yardımcı olur, karın ağrılarını dindirir Sıcak bir banyonun ardından hazırlanacak papatya çayı torbaları, egzamanın neden olduğu kaşıntı ve yanmaları alır
  Acı pul biber: Portakaldan 3 kat daha fazla oranda C vitamini içerir Capsantin adlı kimyasal madde zona hastalığının neden olduğu ağrıları dindirmek için yapılan kremlerde kullanılır
  Portakal suyu: Bir bardak portakal suyu günlük C vitamini ihtiyacınızın tamamını karşılarİçindeki potasyum vücudun su dengesini korur; cildin kurumasını, kırışıklıkların meydana gelmesi önler
  Portakal yağı: Susam yağıyla karıştırılarak kullanıldığında iyi bir cilt yağı elde edilirAyrıca;selülitli bölgelere portakal yağıyla masaj yapılması tavsiye edilir

 3. Merve Altıok
  Devamlı Üye
  Ayrıca yediğiniz portakaldan daha fazla C vitamini almak için portakal suyunu içmeden önce bi atlı ya da yemek kaşığı pekmez içilirse çok daha faydalı olur
+ Yorum Gönder


karaciğer düşmanı yiyecekler,  karaciğerin düşmanı yiyecekler,  karaciğer düşmanı besinler,  karaciğerin düşmanı,  karaciğere düşman yiyecekler,  karaciğer düşmanı gıdalar