+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda "Nar"ın Mucizevi Faydaları Şifalı Bitkiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. DereeN
  Devamlı Üye

  "Nar"ın Mucizevi Faydaları Şifalı Bitkiler
  Nar ve faydası?

  Arkadaşlar hemen bana nar ve faydası ile ilgili bir kaç bilgi verir misiniz?
  Nar suyundaki antioksidan miktarı, yeşil çay, kızılcık ve portakal suyuna göre 3 kat daha fazla. 1 bardak nar suyu, 10 bardak yeşil çay ve 4 bardak kızılcık suyuna bedeldir.


  Narın her tanesi ayrı bir şifa deposudur. İşte faydaları;
  *Tansiyonumuzu olumlu bir şekilde düzenler
  *Kalbimizi korur düzenli çalışmasına destek olur


  *Enfeksiyona karşı vücut direncini korur ve artırır
  *Enerji verir, yorgunluğu giderir


  *İdrar söktürücü etkisiyle toksin atımını sağlar
  *Bağışıklık sistemini güçlendirir hastalıklara karşı korur


  *Kolesterol ve kan şekerimizi regüle eder artmasını engeller
  *Bağırsak parazitlerinin düşmanıdır, iyi bakterilerin artmasını sağlar


  *İshali (diare) önler tedavide destek sağlar
  *Ekşi nar ise mide yanmalarına karşı faydalıdır


  *Boğaz ağrılarına ve akciğerlere faydalıdır.
  *Öksürüğe de iyi gelir…


  *Suyu zarıyla birlikte çıkarılıp bal ile merhem kıvamına gelinceye kadar pişirilip diş etlerine sürüldüğünde diş eti tahrişine iyi gelir.


  *Ciltte olumlu katkısı vardır, pürüzsüz görünüm sağlar
  *Cilt enfeksiyonlarını yok eder…


  Uyarı: Zaman zaman midede şişkinlik ve gaz meydana getirdiği için ateşli hastalığı olanlara iyi gelmeyeceği belirtilmiştir. Küçük çocuklar ve hamilelerin de fazla tüketmemesi tavsiye ediliyor.
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Nar suyu en güçlü antioksidan

  Mucizevî meyve nar, kış günlerinde küçük – büyük herkesin imdadına yetişiyor. İçeriğinde yer alan birçok yararlı biyoaktif bileşen sayesinde çok güçlü bir antioksidan olduğunu söyleyen uzmanlar, nar meyvesinin ve suyunun mutlaka tüketilmesi gerektiğe dikkat çekiyor.
  Mucivevi meyve NAR
  Yapılan çalışmalarla narın mucizevî bir meyve olduğunu belirten Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, 100 ml. nar suyunun yetişkin bir insanın günlük C vitamini gereksiniminin yüzde 16′sını karşıladığını söyledi.
  Nar suyunda yoğun olarak B vitamini ve potasyum olduğuna da işaret eden İnanç, “Nar suyu özellikle içerdiği antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor.” dedi.
  Hastalıklardan narla korunun!
  Hastalıkları önleme konusunda bağışıklık sisteminin vücudun en önemli sistemi olduğunu ifade eden İnanç, narın faydalarına ilişkin şu bilgileri verdi:
  “Grip her yıl dünyada birçok kişinin hastaneye yatmasına ve hatta ölümüne yol açan bir hastalıktır. Son yıllarda, gribe karşı kullanılan ilaçlara gelişen direnç, bilim insanlarını doğal antiviral moleküller üzerinde araştırma yapmaya teşvik etmiştir. Bu doğal moleküllerden en önemlisi de içerdiği antioksidanlar yani folifenoller nedeniyle nar ve nar suyudur.
  Nar polifenol özütünün gribe etkisini incelemek amacıyla yürütülen bir çalışmada, narda bulunan antioksidan özellikli polifenolerin, grip virüsünün kırmızı kan hücrelerinde kümeleşmesini önlediği gösterilmiştir (*).
  Sonuç olarak, kış aylarında da yeterli ve dengeli beslenmenin yanı sıra, gripten korunmak ve grip olunduğunda tedavi amacıyla nar suyu tüketiminin yararlı olabileceğini dikkate almamız gerekmektedir.”

 3. Fatma
  Administrator
  Narın çekirdekler, nar suyu bunların faydaları saymakla bitmez, en büyük özeliği güçlü bir antioksidan olmasıdır. Şimdi özelikle son zamanlarda nar çekirdeği yağı çok konuşuluyor, kozmetik dünyasında; kremlerde şampuanlarda ve jeller de kullanılan bir yağdır, yağı tek başına kullanabilirsiniz. Haftada bir kaç kere tüm yüzünüze nar çekirdeği yağını uygulayabilirsiniz, bir kaç kullanımda etkisi gözle görülür bir şekilde olur. Özelikle bir çok kişinin sorunu olan göz altı morarmaların da oldukça etkilidir.
+ Yorum Gönder


şifalı bitkiler nar