+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda İ ile baişlayan bitkiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. DereeN
  Devamlı Üye

  İ ile baişlayan bitkiler
  Igde ( Olweide, Olivier, Sauvage, Oleaster, Elaeagnus ) :

  Igdeciler familyasinin örnegidir.
  Yemisi, kizilcik biçimindedir. Derisi sert ve sari, eti beyaz un halinde mayhos ve burukçadir. Yapraklari tüylüdür. 10 kadar türü vardir. Anadolu’da bag ve bahçelerde tatli meyvelerinden dolayi meyve agaci olarak yetistirilmektedir.
  Kullanildigi yerler:
  Bagirsak bozukluklarini ve agiz pasini giderir.

  Inciçiçegi ( mayisçani ) :

  Zambakgillerden, ok biçimindeki yapraklari arasinda ince bir sap üzerinde küçük çan biçiminde beyaz çiçekler açan bir süs bitkisidir. Boyu 20 cm kadardir. Çiçekleri beyazdir ve üzüm salkimi seklindedir. Yemisleri küçük ve kirmizidir. Kokusu çok güzeldir.
  Kullanildigi yerler:
  Kalp hastaliklarinin tedavisinde kullanilir. Çarpintiyi keser. Kalp hastaligindan kaynaklanan suyu söktürür. Ev ilaçlarinda kullanilmaz.

  Incir ( yemis ) :

  Dutgillerden asil vatani Akdeniz kiyilari olan yapraklari genis ve dilimli bir agacin meyvesidir. Armut biçiminde ve büyüklügünde yumusak, çekirdekleri dari seklinde tatli bir yemistir.
  Kullanildigi yerler:
  Bagirsaklari yumusatir. Kabizligi giderir. Mide tembelligini tedavi eder. Vücudu ve sinirleri kuvvetlendirir. Enerji verir. Nekahat devresini kisaltir. Bronsit, öksürük ve bogaz agrilarinda faydalidir. Bronslari yumusatir. Çibanlarin olgunlasmasini saglar. Lapasi, yanik agrilarini keser. Dallarindan akan süt, nasir ve sigilleri giderir. Basurda faydalidir. Nezle ve sitmada da kullanilir.

  Itüzümü ( köpeküzümü )

  Patlicangillerden; ormanlarda yetisen bir bitkidir. Çiçekleri beyaz, meyveleri parlak siyahtir. Meyvesi, yapraklari ve çiçekleri kullanilir. Ev ilaçlarinda çok dikkatli kullanilmasi gerekir.
  Kullanildigi yerler:
  Romatizma ve mafsal agrilarini keser. Aybasi düzensizligini ve rahim hastaliklarini giderir.

  Izlandalikeni ( izlandayosunu )

  Daglarda ve ormanlardaki kayalar üzerinde bulunur. Zeytinyesili renginde, dantel gibi tirtilli parçalar halindedir. Yaz aylarinda toplanip kurutulur. Müsilajli ilaç yapmakta kullanilir. Içeriginde "Lichenin", "Dekstrolikenin" ve "Cetrarin" vardir.
  Kullanildigi yerler:
  Gögsü yumusatir, öksürügü keser. Bagirsak bozuklugunu giderir, ishali keser. Nefesdarligini giderir. Bronsitin sebep oldugu sikayetleri giderir. Veremde faydalidir. Seker hastalarina ekmek yapmakta da kullanilir
 2. Fatma
  Administrator

  Türkiye’de yetiştirilen incirlerin en önemlileri olan sarı lop, lop incir, kasaba ve bardacık incirleri, İzmir incirinin çeşitleridir. Yapısındaki lifler sayesinde kolesterolün kana karışmadan atılmasını sağlar.
+ Yorum Gönder


i ile bitki,  i bitki,  ı ile bitki,  i le bitki,  i ile bitkiler,  İ bitki