+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Şifalı Bitkiler Forumunda D ile baslayan bitkiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. DereeN
  Devamlı Üye

  D ile baslayan bitkiler
  Dalakotu ( kurtluca ) :

  Arkadaşlar sizlerden ricam bana hemen dalakotu hakkında bir kaç bilgi verir misiniz?

  Egreltiotugillerden; sicak bölgelere yetisen bir bitkidir. Güzel kokulu, pembe çiçekleri vardir. Yapraklarinin üstü parlak, alti donuk yesil kadife rengindedir. Tadi acidir.
  Kullanildigi yerler:
  Atesi düsürür, vücuda kuvvet verir. Dizanteri ve ishali keser. Nefes almayi kolaylastirir. Öksürügü keser. Karaciger ve mide hastaliklarinin iyilesmesine yardim eder.

  Damkorugu ( kulakotu ) :

  Damkorugugillerden ilik iklimlerde yetisen bir bitkidir. Çiçekleri kirmizidir. Yapraklari etli ve çiçeklerin dibindedir. Haziran - Agustos aylari içinde toplanir. Çogu zaman taze halde kullanilir.
  Kullanildigi yerler:
  Basur memelerini giderir. Nasirlari söker.

  Dari ( akdari ) :

  Bugdaygillerden, kurakliga dayanikli bir bitkidir. Tohumlari besin olarak kullanilir.
  Kullanildigi yerler:
  Dari unundan yapilan yiyecekler, zihin yorgunlugunu giderir. Sinirleri kuvvetlendirir. Hamilelere de faydasi vardir.

  Defne ( Laurus nobilis ) :

  Defnegillerden yapraklari güzel kokulu ve yaz kis yesil olan agaçtir. Boyu 2 metre kadardir. Akdeniz kiyilarinda yetisir. Meyveleri yuvarlaktir. Rengi siyahimtiraktir. Yapraklarindan yesil renkli bir yag çikarilir.
  Kullanildigi yerler:
  Terletir, atesi düsürür, vücuda rahatlik verir. Idrar ve adet söktürür. Istah açar, Hazmi kolaylastirir. Sinir agrilarini (nevralji) dindirir. Yagi bazi merhemlerle karistirilir. Baharat olarak da kullanilir. Hamileler kullanmamalidirlar.

  Demirhindi ( tamarin ) :

  Baklagillerdn bir çesit agaçtir. Boyu 25 metre kadardir. Meyvesinden serbet yapilir. Sicak ülkelerde yetisir. Çiçekleri sari kirmizi salkimlar halindedir. Meyvesi koyu kirmizimtirak, büyük ve tohumludur. Meyvesinin mayhos lezzetli, macuna benzeyen öz kismi kullanilir. Içeriginde eksi maddeler, nisasta ve seker vardir.
  Kullanildigi yerler:
  Susuzlugu giderir. Vücuda rahatlik ve serinlik verir. 20 grami müshil tesiri gösterir. Bagirsaklari temizler. Soguk içilir.

  Denizkadayifi ( carrageen ) :

  Esmer su yosunlarindan bir çesit deniz bitkisidir.
  Kullanildigi yerler:
  Solunum ve hazim sistemi nezlelerini giderir. Vücudu besleyici olarak da kullanilir.

  Denizsaçi ( mousse de corse ) :

  Deniz kayalarinda bulunur. Kuru iken saç gibi ince, esmer, birbirine girmis liflerdir. Deniz bitkileri gibi kokar. Tadi tuzludur.
  Kullanildigi yerler:
  Bagirsak solucanlarini düsürür.

  Denizüzümü ( ephedra campylopoda)

  Yurdumuzun hemen hemen her yerinde yetisen her zaman yesil, uzun ömürlü, çali görünümünde bir bitkidir. Gövdesi incedir. Yapraklari, gövde üzerine karsilikli, çapraz sekilde dizilmistir. Içeriginde "efedrin alkoloid" bulunur. 35 kadar türü vardir.
  Kullanildigi yerler:
  Astim hastaliginin sikayetlerini giderir. Terletir. Ates düsürür. Romatizma agrilarini dindirir.

  Dereotu ( tereotu )

  Maydanozgillerden iplik biçiminde yapraklari olan güzel kokulu bir bitkidir. Sonbahar aylarinda toplanip, kurutulur.
  Kullanildigi yerler:
  Mide ve bagirsak gazlarini söktürür. Hazmi kolaylastirir, midenin geregi gibi çalismasini saglar. Hiçkirik ve hava yutmayi önler. Sinir zafiyetini giderir. Uyku verir. Aybasi kanamalarinin kolay olmasini saglar. Anne sütünü artirir. Istah açar. Agiz kokusunu giderir. Çocuklardaki gaz agrilarini giderir. Yemeklere ve salatalara tat vermek için konur. Hamileler kullanmamalidir.
 2. DereeN
  Devamlı Üye

  Devedikeni hakkında bilgi?

  Bilesikgillerden; tarlalarda yetisen 1 metre kadar boyunda bir bitkidir. Ince ve çengellidir. Yasken güzel kokuludur. Kuruyunca bu koku kaybolur.
  Kullanildigi yerler:
  Atesi düsürür, terletir ve vücuda rahatlik verir.

  Devetabani ( phlodentron ) :

  Bilesikgillerden genis yaprakli, her türlü toprakta yetisebilen bir bitkidir. Çiçekleri, yapraklarindan önce açar, altin sarisi rengindedir. Hekimlikte çiçekleri ve yapraklari kullanilir. Çiçekleri Nisan'da, yapraklari ise, Haziran ve Temmuz aylarinda toplanip, kurutulur.
  Kullanildigi yerler:
  Idrar söktürür. Agrilari dindirir. Sinirleri yatistirir ve vücuda kuvvet verir. Astim, nefes darligi, bronsit ve soguk alginliginda sikayetleri geçirir. Gögsü yumusatir, öksürügü keser. Nezle ve ciger iltihabinda da kullanilir. Yaralarin iyilesmesinde ve çibanlarin olgunlasmasina yardimci olur.

  Disbudak agaci ( fraxinus excelsior ) :

  Zeytingillerden sert keresteli bir agaçtir. Boyu 30 metre kadardir. Yapraklari 9-13 parçali bir dantela görünümündedir. Ilkbahar ve yaz aylarinda kabugu ve yapraklari toplanip kurutulur.
  Kullanildigi yerler:
  Atesi düsürür, vücuda kuvvet verir. Anne sütünü artirir. Romatizma ve nikris agrilarini keser. Kabizligi giderir. (kabugu ise kabizlik yapar, ishali keser) idrar söktürüp, vücutta biriken zararli maddelerin atilmasini saglar. Mobilyacilikta da kullanilir.

  Dolama otu ( paronychia serpilifolia )

  Karanfilgiller familyasindan yesil ve beyaz renkte küçük çiçekleri bulunan bir çesit bitkidir. Yapraklari beyazimtirak yesildir. Kökü kullanilir.
  Kullanildigi yerler:
  Dolama ve çibanlarin tedavisinde kullanilir.

  Domates ( solanum lycopersium ) :

  Patlicangillerden bir çesit bitkidir. Ürünü için yetistirilir. Vatani Meksika ve Peru'dur. Yabani türünün meyveleri yuvarlak ve kiraz kadar küçüktür. Domatesin içeriginde lycopin denilen bir madde bulunur. A, B, C vitamileri bakimindan zengindir. Gövde ve yapraklarinda solanin denilen zehirli bir alkoloid bulunur.
  Kullanildigi yerler:
  Bol idrar söktürür. Vücutta biriken zehirli maddelerin atilmasini ve kanin durulmasini saglar, damar sertligini giderir. Romatizma ve nikriste faydalidir. Safra ve böbrek taslarinin düsürülmesine yardimci olur. Üremiyi düsürür. Hazmi kolaylastirir. Kabizligi giderir. Mide ve bagirsaklarin düzenli bir sekilde çalismasini saglar. Cilde tazelik ve pembelik verir. Isiligi ve mayasili giderir. Nasirlarin sökülmesine yardimci olur. Çibanlarin olgunlasmasini saglar. Ari sokmasinda ve yaniklarin tedavisinde faydalanilir. Kansere karsi korur. Midesi zayif olanlar, böbrek ve mesanelerinde iltihap olanlar, suyunu içmelidirler.

  Dulaptal otu ( daphne mezereum ) :

  Dulaptalotugillerin örnek bir bitkisi olan bir agaçciktir. Yüksek yerlerde yetisir. Çiçekleri güzel kokuludur. Meyveleri kirmizimtiraktir. Yaprakçiklari ise, açik yesildir. Kabuklari kullanilir.
  Kullanildigi yerler:
  Zona tedavisinde faydalidir.

  Dulavrat otu ( pitrak ) :

  Bilesikgillerden; yol kenarlarinda ve seyrek koruluklarda yetisen bir bitkidir. 1-1,5 metre boyundadir. Kökü ve yapraklari kullanilir.
  Kullanildigi yerler:
  Yapraklarindan yapilan ilaçlar, romatizma ve nikris agrilarini giderir. Mide iltihaplarini iyilestirir. Kökünden yapilan ilaçlar ise, deri iltihaplari ve egzamanin tedavisinde ve karaciger hastaliklarinda kullanilir.

  Dut ( morus ) :

  Dutgillerden yapraklariyla ipek böcegi beslenen bir agaçtir. Meyveleri, Beyaz ve kara olur. Karadut eksidir. Dutusaresi çikartilir. Hekimlikte surubu, meyveleri, ve yapraklari kullanilir.
  Kullanildigi yerler:
  Beyaz dut yapraklari idrar söktürür. Vücutta biriken suyu bosaltir. Aç karnina yenen beyaz dut, Bagirsak solucanlarinin düsürülmesini saglar. Mide ve bagirsaklarin düzenli çalismasini saglar. Karadut surubu pamukçuk hariç diger agiz ve bademcik iltihaplarini giderir.

  Duvar sarmasigi ( ivy ) :

  Sarmasikgiller familyasindan; uzun ömürlü, 50 metre kadar boyunda, her zaman yaprakli, tirmanici bir bitkidir. Yapraklari tüysüz ve serttir. Üst yüzeyleri koyu, alt yüzeyleri ise açik yesil renktedir. Meyvesi, siyahimsi mor renktedir. Içeriginde "hederin" vardir. Zehirlidir. Ev ilaçlarinda kullanilmamalidir.
  Kullanildigi yerler:
  Kabizligi giderir. Kusturur ve aybasi kani söktürür. Haricen kullanilacak olursa, yaralari tedavi eder.

  Dügün çiçegi ( girit lalesi ) :

  Dügünçiçegigillerden; 30-60 cm. boyunda, uzun ömürlü bir bitkidir. Kökleri ipliksidir. Nisan - Haziran aylarinda çiçek açar. Zehirlidir. Yapraklari çok küçüktür ve üç parçalidir. Hekimlikte nadiren kullanilir.
  Kullanildigi yerler:
  Basur memelerinin sikayetlerini giderir.
 3. Fatma
  Administrator
  dereotu muhteşem bir nimettir,dereotunda kullanılan kısımlar sadece sapları ve yapraklarıdır. iyi geldiği rahatsızlıklar arasında uyku problemi, halsizlik ve sinirlilik.
+ Yorum Gönder


d ile başlayan bitki,  d ile ilgili bitki,  d ile başlayan bitkiler,  d ile baslayan bitki,  d le başlayan bitki,  d başlayan bitkiler