+ Yorum Gönder
Açıköğretim Sistemi ve Sınavlar Forumunda SBS Nedir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Uğur Baki
  Devamlı Üye

  SBS Nedir?

  Seviye Belirleme Sınavı (SBS) nedir?


  İlköğretimin 6, 7 ve 8inci sınıflarında öğrencinin derslerden, o yılın müfredatında belirtilen kazanımları elde etme seviyesinin ölçüleceği Millî Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl haziran ayında ders kesiminden sonra düzenlenen merkezi sistem sınavlarıdır.  Seviye Belirleme Sınavı zorunlu bir sınav mıdır?
  Seviye Belirleme Sınavı zorunlu bir sınav değildir. Ancak; merkezi sistemle öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirmede kullanılacak puana etkisi bakımından öğrencilerin bu sınavlara girmesi tavsiye edilmektedir.

  Seviye Belirleme Sınavı yılda kaç kez yapılacak?
  Seviye Belirleme Sınavı yılda bir kez yapılacak, tüm merkezi sistem sınavlarının mantığına uygun olarak telafisi ya da not yükseltmesi gibi ek herhangi bir sınavı olmayacaktır.  Seviye Belirleme Sınavı hangi sınıflarda yapılacak?
  2007–2008 Öğretim yılı sonunda 6 ve 7inci sınıflara, 2008–2009 Öğretim yılından sonra ise 6, 7 ve 8inci sınıflara Seviye Belirleme Sınavları uygulanacaktır.  Seviye Belirleme Sınavı ne zaman yapılacak?
  Ortaöğretime geçiş kapsamında Seviye Belirleme Sınavları her yıl Haziran ayında okulların ders bitiminden sonraki haftalarda yapılacaktır.


  2008 yılı için;
  6ıncı sınıflar 21 Haziran 2008
  7inci sınıflar 22 Haziran 2008 tarihlerinde Seviye Belirleme Sınavları yapılması planlanmaktadır.  Seviye Belirleme Sınavı kimler katılacak?
  2008 yılı için 6ıncı ve 7inci sınıf öğrencilerine yapılacaktır.
  2009 yılından itibaren 6ıncı, 7inci ve 8inci sınıf öğrencilerine yapılacaktır.


  Seviye Belirleme Sınavı sonuçları nerelerde kullanılabilecek?
  Seviye Belirleme Sınav sonuçları yalnızca ortaöğretim kurumlarına geçişte kullanılabilecektir. Sınıf geçmeye herhangi bir etkisi olmayacaktır.


  Seviye Belirleme Sınavı OKS benzeri yeni bir sınav türü müdür?
  Seviye Belirleme Sınavları Orta öğretime Geçiş Sistemini oluşturan unsurlarından sadece biridir. Seviye Belirleme Sınavları özellikleri açısından yeni bir sınav sistemi olarak algılanmamalıdır. Yeni sistemin değerlendirme unsurlarından biridir.

 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Seviye Belirleme Sınavı Orta Öğretime geçiş sınavıdır ve her yıl altıncı ve yedinci sınıf sonlarında öğrenciler bu sınavlar girerler başarılarına göre ortaöğretim programlarına yerleşirler.
+ Yorum Gönder