+ Yorum Gönder
Sanatçılarımız ve Sinema Sanatçıları Forumunda Muammer Karaca Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Muammer Karaca Kimdir
  Muammer Karaca Hayatı

  Muammer Karaca 8 Kasım 1906 tarihinde İstanbul da dünyaya gelmiştir. Türk sinema ve önemli tiyatro oyuncularından biridir. Ayrıca Atatürk ün silah arkadaşıdır. Birçok sinema filmlerinde oynamıştır. 28 Nisan 1978 tarihinde İstanbul da vefat etmiştir.
  muammerkarac2.jpg
  Muammer Karaca, (d. 8 Kasım 1906, İstanbul – ö. 28 Nisan 1978, İstanbul). Tiyatro ve sinema oyuncusu.

  Bulvar tiyatrosunun önde gelen isimlerindendir.
  Türk tiyatrosunun unutulmaz oyunlarından Cibali Karakolu'nun yazarı, Karaca Tiyatrosu'nun kurucusudur.

  Veterinerlik öğrenimini yarım bırakarak tiyatroya yöneldi. İlk kez 1923’te Sahir Opereti’nde sahneye çıktı. 1924’te Darülbedayi’ye girdi ve Renkli Fener oyununda rol aldı. 1930’daki kısa süreli Süreyya Opereti deneyiminden sonra tekrar Darülbedayi’ye döndü.

  Muaammer Karaca, Atatürk'ün silah arkadaşlarından birisi olan dönemin İzmir valisi Kazım Dirik'in kızı Şükran Hanım ile evlendi. Bu evlilik, ailenin izin vermemesi nedeniyle Şükran Hanım'ın kaçırılması sonucu gerçekleşti ve gazete manşetlerine yansıdı.

  1945’te bir süre Ses Opereti’nde çalıştıktan sonra Karaca Opereti’ni kurdu. 1955’te Karaca Tiyatrosu’nu kurdu. Tiyatronun açıldığı yıl Cibali Karakolu adlı oyunu sahneye koydu. Cibali semtindeki insanlarla semt karakolundaki polislerin yakın ilişkisinden ilham alan oyun, üç bin kezden fazla sahnelendi. Hulki Saner'in yönetmenliğinde 1966'da sinemaya uyarlandı.

  Muhsin Ertuğrul’un Karım Beni Aldatırsa (1938) filmiyle sinema oyunculuğuna da başlayan Karaca, bir çok filmde karakter rollerine çıktı. Cibali Karakolu gibi tiyatrodan uyarlanan bazı filmlerde başrol oynadı.

  Sanatçı 1978'de hayatını kaybetti. İstanbul'da İstiklal Caddesi'nde Karaca çıkmazında yaptırdığı Karaca Tiyatrosu, özel tiyatrolara kiralanan bir tiyatro binası olarak Türk tiyatrosuna hizmet etmeyi sürdürmektedir. ayrıca Cem Karaca'nın babası


  Hakkında Kısaca Yazılar

 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Muammer karaca 8 kasım 1906 yılında dünyaya gelmiştir. muammer karaca türk sinemasını önemli oyuncularından biridir. bunu dışın da bulvar tiyatrosunun önde gelen isimlerindendir muammer karaca. muammer karaca 1978 yılında hayatını kaybetti.
+ Yorum Gönder


muammer karaca