+ Yorum Gönder
Sanatçılarımız ve Sinema Sanatçıları Forumunda Abbas Sayar - Kimdir kısaca hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Abbas Sayar - Kimdir kısaca hayatı
  Abbas Sayar Hayatı


  Doğum Yeri : Yozgat
  Doğum Tarihi : 21 Mart 1923
  Eğitim : Ön Lisans
  Diziler :
  Detay : 1941de Yozgat Lisesi’ni bitirdikten sonra 1945 yılında evlendi ve İstanbul’a yerleşti. Dört dönem İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde Türkoloji eğitimi aldı ancak eğitimini yarıda bırakarak Yozgat’a döndü. Bir süre çiftçilikle uğraştı. Yeniden İstanbul’a giderek matbaa kurdu, 1953’te Yozgat’a dönerek İstanbul’daki matbaasında 15 günde bir çıkarttığı gazeteyi Yozgat’ta yayımlamaya devam etti ve böylece şehrin Bozlak adlı ilk yerel gazetesini çıkarttı. Yozgat’ın Bozok ve İleri gazetelerinde çeşitli yazıları yayımlandı. Kısa bir süre politika ile ilgilendi. Yozgat Demokrat Parti müteşebbis heyeti kurucuları arasında yer aldı ama politikaya olan ilgisini kısa zamanda yitirdi.

  Ayvalık Lisesi Edebiyat Öğretmeni Hanife Ender Sayarla ikinci evliliğini yaptıktan sonra Ayvalık, Balıkesir’e yerleşti. Edebiyatın yanısıra resim sanatı ile uğraştı. 1990’larda Ankara, Antalya, Ayvalık ve İzmir’de sergiler açtı. 04.08.1999’da yatağında uyurken, gece yarısına doğru fenalaşarak beyin kanaması geçiren Sayar, bir hafta sonra 12 Ağustos 1999 tarihinde-9 Eylül Ünv. Tıp Fakültesi-İzmir ’de hayatını kaybetti. Mezarı Yozgat’tadır.

  Abbas Sayar’ın bir oğlu vardır. Yozgat’ta askeri gazinonun bulunduğu bir sokağa adı verilmiştir.
 2. Fatma
  Administrator

  Türk edebiyatında önemli yere sahip şair ve yazardır. Aslen Yozgatlı olan Abbas Sayar yazmaya şiirler başlamıştır. Bir çok şiir kitabı bulunuyor. Ama şiir kitapları pek bilinmiyor. Daha sonra roman yazmaya başlayan Abbas Sayar, bir çok ödülde almıştır.
 3. Ziyaretçi
  Evet hayatın tam içinden köy hikaye ve romanları var ruhu şad olsun.okuduğum 2 romanı (Yılı atı-Yorganımı sıkı sar)çok etkilemiştir.
+ Yorum Gönder


abbas sayar kısa hayatı,  abbas sayar kısaca hayatı,  abbas sayarın kısaca hayatı,  abbas sayar hayatı,  abbas sayar kisaca hayati ve siirir,  abbas sayar hayatı kısaca