+ Yorum Gönder
Sanatçılarımız ve Sinema Sanatçıları Forumunda Neşet Günal Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Neşet Günal Hakkında Bilgi
  Neşet Günal Hakkında Bilgi  Neşet Günal Hakkında Genel Bilgi


  Neşet Günal (1923-2002)
  Neşet Günal’ın sergisi: Orta Anadolu insanının acı yaşamını dile getiren çarpıcı ve gerçekçi duyarlılık.
  Neşet Günal Baraz’daki yeni sergisinde, gün ışığını ekine, yoksulluğu dirence, acıyı tevekküle dönüştüren kerpiç damları önünde bozkırlar örneği susarak konuşan, yüzyıllardır çileyi kader bellemiş “Toprak Adamları “nın destanını sergiliyor.

  Günal’ın Orta Anadolu insanının yaşamını, acı, özlem ve umudunu dile getiren yapıtlarında beliren duyarlı insan gerçeği ve anlatımcılıkta, içinden yetiştiği çevreden,özden gelen bir yaklaşım vardır. Daha 16 yaşında Nevşehir ‘de ortaokulu bitirip tek başına İstanbul’a, Akademiye geldiğinde resimlerine konu olacak çevreyi çok yakından tanımıştı. Küçük yaşındaki sanat ilgisi, Akademide okumak için Belediye’nin bir burs vermesini sağlamıştı. İkinci Dünya Savaşı yıllarında bir yandan yaşamını kazanmak, bir yandan öğrenimini sürdürmek için Ses Tiyatrosu’nda, Operada ve Devlet Tiyatrolarında dekoratörlük yapıyordu.

  Akademi ‘de, atelyesinde çalıştığı Léopold Lévy liberal eğitim yöntemi uygulayan bir sanatçıydı. “Doğa en büyük öğreticidir,” ilkesine bağlanan Lévy gerek sanat görüşü, gerekse değerlendiriş tavrıyla eleştirilerinde oldukça hoşgörülü davranırdı. “Biz doğa yoluyla öğreniyorduk, fakat doğanın üstesinden gelme yeteneğimiz geliştirilmiyordu. Doğayla sadece biçimsel görüntüler bize aktarılıyordu”, diyor Neşet Günal. Lévy’nin “Küçük Rafael” dediği sanatçı, daha ilk kurslarda onun ilgisini çekmiş; antik heykellerden, canlı modelden yaptığı desenleriyle büyük başarı göstermişti.  Neşet Günal.jpg  1948’de Avrupa Yarışmasını kazanarak gittiği Paris’ te bir yandan Fernand Léger'nin özel akademisine gidiyor; bir yandan da Güzel Sanatlar Okulu’nda fresk kurslarını izliyordu. 1954 yılında yurda dönünce yaptığı resimlerindeki sert, kalın kenar çizgilerinde, ağır, kunt ve anıtsal yapıtı biçimlerde, az gölgeli renklerinde Léger’nin etkisi, açıkça görülüyordu. Günal’ın sağlam bir desene bağlı, gerçekçi ve özne bir yoruma yer veren daha sonraki çalışmalarında ise anıtsal görünümlü figürlerle Anadolu köylüsünün acılı yaşamını yansıtan düzenlemelerindeki anlatımcılık, kişilikli bir üslup bütünlüğüne ulaştı.

  İlk kişisel sergisini Ankara’da (1954), ikincisini Beyoğlu Şehir Galerisi’nde(1958)düzenleyen sanatçının bugünlerde Baraz Galerisi’nde açtığı üçüncü kişisel sergisi (26 aralık - 16 ocak) yılın anılmaya değer sanat olaylarından biridir.

  Günal’ın bu sergisinde yer alan 12 büyük boyutlu resimde de, sanatçının doğrudan doğruya duyarlı olduğu insan gerçeği, insan yaşantısı etkili bir anlatımcılıkla vurgulanıyor. “Duvar Dibi” adlı büyük boyutlu tabloda, toprak sarısı ve kıraç bir köy görünümü, deve dikenleri altında sıralanmış kasketli köy adamlarının yüzlerinde eziklik, yaşamı sorgulayış, çıplak başlı, aydınlık yüzlü köy çocuklarının gözlerinde ise kaygıyla karışık bir umut ışımakta.

  Resim ve Heykel Müzesi’nden getirilen ”Korkuluk”ta ise çelik mavisi bir gök ve saman sarısı bir toprak önünde trajik bir duygu uyandıran bir tarla korkuluğu dibinde biri çömelmiş, öbürü sırtüstü yatan iki köy bebesi Hem kaygılı, şaşkın, hem de umutlu bakışları var. “Sorun” adlı bir başka tabloda ise, elinde yabası, iri, çıplak ayaklı bir toprak adamı, kemikleşmiş bir dal üzerine serilen gölgelik altındaki yavrusuna çaresizlikle, acılı, ama insanca bir adamla bakıyor.


  Bir dizi yırtık pantolonuyla sarı,suskun bir başka ”Toprak adamı”, elinde kazmasıyla yalçın, acımasız bir tepe önünde; gün ışığı içinde anıt sal bir görünüm taşıyor.
 2. Ziyaretçi

  bu siteyi çok seviyorum
 3. Ziyaretçi
  Neşet günal 1923yılında nevşehirde dogdu.Ailesinin ekonomik durumu nedeniyle ortaokulu dedesinin yaninda tamamlamıstir
+ Yorum Gönder


neşet günal hakkında bilgi,  neşet günal hakkında kısa bilgi,  neşet günal eserleri hakkında bilgi,  neşet günal hayatı kısaca,  neşet günal kısaca hayatı,  neşet günal hayatı hakkında bilgi