+ Yorum Gönder
Biyografi ve Siyasetçilerin Hayatı Forumunda Karamürsel Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Karamürsel Kimdir
  Karamürsel

  Osman Gazi ve Orhan Gazi'nin komutanlarından olan Karamürsel, Osmanlı Devletinin ilk Kaptan-ı Derya'sıdır. İzmit civarını fethetti. "Karamürsel" kazası onun adını taşır. Doğum ve ölüm tarihleri belirsizdir
 2. Mine
  Devamlı Üye

  Karamürsel çektiri tipinde tarihî bir gemi tipi olup İstanbul ve Marmara Denizi sahillerinde işletilen hem kürekli ve hem de yelkenli olarak hareket eden teknelerdi(Uzunçarşılı, 1988). Yarım güverteli idiler. Her karamürselin yelken için bir buçuk seren/direği bulunmaktaydı. Sivri üçgen latin yelken kullanılırdı. Venedik savaş gemileri taklit olarak alınmış ve onlar gibi değişik tipte Karamürsel tipleri inşa edilip kullanılmıştır. Genel olarak sahil koruma ve iç deniz taşıma işleri için kullanılmış ve bu tip gemilere benzer ticari gemiler de işletilmiştir.

  Karamürsel Alp tarafından Karamürsel kasabasının Kavakkoyu-Armutçuk kasabasında yaptırılan bu gemiler Marmara denizinin Türk egemenliğine girmesinde büyük rol oynamıştır. Marmara denizinin ele geçirilmesi, Türk-Osmanlı tarihi açısından önemli bir denizcilik olayıdır. Böylece İzmit körfezinde bir sancak beyliği ya da valiliği kurulmuş olmaktadır.

  Türk denizcilik tarihindeki bu ilk başarılarda büyük payı olan Karamürsel çektirmesinin biçimi hakkında elde herhangi bir resim bulunmamakla birlikte konuyla ilgili olarak yapılan yargılar da kesinlikten yoksundur. Bununla birlikte denizcilik konusunda yetkin kimseler teknenin manevra yeteneği, içindeki görevli sayısı, kullanım amacı, bir çektirme sınıfı yelkenli olmasının getirdiği ön kabuller gibi çeşitli verileri birleştirerek ortaya koydukları yaklaşık biçimler bulunmaktadır.

  1971 tarihinde Deniz Müzesi kütüphane ve arşiv sorumlusu Yüzbaşı Ergun Göktuna denizcilik tarihi uzmanı Niyazi Uraz’ın çalışmalarından da yararlanarak yapmış olduğu çizimde kürekle tekne, tekne ile yelken arasında olması gereken oranlara özen göstererek 1/100 ölçekte bir yaklaşık çizim yapmıştır (Arkan, 1972).

 3. Hiranur
  Devamlı Üye
  Karamürsel Görselleri

  Karamürsel Görselleri1.jpg

  Karamürsel Görselleri2.jpg

  Karamürsel Görselleri3.jpg
 4. Buğlem
  Devamlı Üye
  Türk Amiralliği ve Kaptanı Deryalık yapmış, savaşlarda gösterdiği kahramanlıklar ve cesaretinden dolayı ona Karamürsel denmiştir. Ölmeden önceki son vasiyeti öldükten sonra onu öyle bir yere gömsünler ki sırtı dağlara dayansın ve kucağına denizi versinler ki sürekli donanma görebilsin. Vasiyeti üzerine onu yaptırdığı tersanenin arka tarafına denize bakan yamaca gömmüşlerdir.

+ Yorum Gönder