+ Yorum Gönder
Biyografi ve Siyasetçilerin Hayatı Forumunda John Arbuthnot Fisher - Kimdir Kısaca Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  John Arbuthnot Fisher - Kimdir Kısaca Hayatı
  John Arbuthnot Fisher kısa yaşamı


  Ünlü bir İngiliz amirali olan Fisher, 1841 yılında Ramboda'da doğdu. 1904-1910 yılları arasında Amirallik Birinci Lordluğu (bahriye nazırı) görevinde bulundu ve yeni büyük savaş gemilerinin (dretnotlar) yapımını başlattı. Almanya ile harbin yaklaştığını gören Fisher, barış sırasında Alman filosuna bir baskın yapmayı tasarladı. Ekim 1914'te Amirallik İkinci Lordu oldu ve bu görevi sırasında Birinci Lord Churchill'in Çanakkale Seferi konusundaki ısrarlarına muhalefet etti.
  johnarbuthnotfisher6.jpg
  En sonunda Mayıs 1915'te Müttefik yenilgisinin kaçınılmaz olduğunu görerek, İngiliz Savunma Konseyini Çanakkale'den çekilmeye ikna etmeye çalıştı. Sonunda, Churchill'in Çanakkale Seferi'ni şahsi hırsıyla hareket ederek yaptığını söyleyen bir mektup yazarak istifa etti. Onun istifası sonucunda, Liberal Parti hükümeti düştü ve Churchill'in görevine son verildi. Amiral Fisher 1920 yılında Londra'da öldü.
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  John Arbuthnot 1841 yılında Ramboda'da doğdu. 1904-1910 yılları arasında Amirallik Birinci Lordluğu (bahriye nazırı) görevinde bulundu bir çok başarıya imza atmıştır.
+ Yorum Gönder