+ Yorum Gönder
Biyografi ve Siyasetçilerin Hayatı Forumunda Muhsin Yazıcıoğlu Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Muhsin Yazıcıoğlu Biyografisi
  Muhsin Yazıcıoğlu hakkında genişce bilgi


  1954 yılında, Sivas'ın Şarkışla ilçesi Elmalı Köyü'nde doğdu. Yazıcıoğlu, ilk ve orta öğrenimini Şarkışla'da, üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde yaptı.

  muhsinreis.jpg
  1968'de cemiyetçilik çalışmalarına başlayan Yazıcıoğlu, Şarkışla'da Genç Ülkücüler Hareketi'ne katıldı. Muhsin Yazıcıoğlu, üniversite eğitimi için 1972'de Ankara'ya geldikten sonra Ülkü Ocakları Genel Merkezi'nde görev yapmaya başladı; sırasıyla Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcılığı ve Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı'nda bulundu (1977-78). Yazıcıoğlu, 1978'de faaliyete geçen Ülkücü Gençlik Derneği'nin kurucu Genel Başkanı oldu.

  1980 yılına kadar MHP'de Genel Başkan Müşavirliği görevinde bulunan Muhsin Yazıcıoğlu, 12 Eylül 1980'den sonra MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası'nda yargılandı. 7,5 yıl Mamak Cezaevi'nde kalan Yazıcıoğlu, bu davadan herhangi bir ceza almadı.

  Yazıcıoğlu, cezaevinden çıktıktan sonra, cezaevindeki ülkücüler ve onların ailelerine yardım amacıyla kurulan Sosyal Güvenlik ve Eğitim Vakfı'nın başkanlığını yaptı.

  Yazıcıoğlu, 1987'de Milliyetçi Çalışma Partisi'ne (MÇP) girdi ve Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulundu.

  20 Ekim 1991 Milletvekili Genel Seçimlerinde, Refah Partisi (RP), Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) ve Islahatçı Demokrasi Partisi'nin (IDP) oluşturduğu ittifak bünyesinde milletvekili adayı olan Muhsin Yazıcıoğlu, Sivas'tan milletvekili seçildi.

  Yazıcıoğlu, 7 Temmuz 1992'de, "içinde bulunduğu partinin siyasi anlayışıyla uyuşamadığı" gerekçesiyle 5 milletvekili arkadaşı ile beraber MÇP'den ayrıldı.

  Muhsin Yazıcıoğlu, 29 Ocak 1993'de, MÇP'den ayrılan bir grup arkadaşı ile beraber Büyük Birlik Partisi'ni (BBP) kurdu ve partinin Genel Başkanı oldu.

  24 Aralık 1995'te yapılan erken genel seçimlerinde ANAP-BBP ittifakından 20. Dönem Sivas milletvekili olarak yeniden parlamentoya giren Yazıcıoğlu, 28 Şubat 1996'da ANAP'tan istifa ederek, BBP'ye döndü.

  Muhsin Yazıcıoğlu, 26 Nisan 1998'de yapılan 3. Büyük Kurultay ve 8 Ekim 2000 tarihindeki 4. Büyük Kurultay'da tekrar BBP Genel Başkanlığına seçildi.
  Halen bu görevi sürdürmekte olan Muhsin Yazıcıoğlu, evli ve iki çocuk babasıdır
 2. Hiranur
  Devamlı Üye

  Muhsin Yazıcıoğlu Resimleri

  Muhsin Yazıcıoğlu Görselleri
  muhsinyazcolu1.jpgmuhsinyazcolu2.pngmuhsinyazcolu3.jpgmuhsinyazcolu4.jpgmuhsinyazcolu5.jpg


 3. Muhammed
  Özel Üye
  Muhsin YAZICIOĞLU Hakkında söylemek istediğim o kadar şey var ki fakat bunların maalesef dilimizde bu duyguların karşılığı yok ama yinede birşeyler söylemek istiyorum. Örnek alınması gereken bir kişiliğe sahipti hani derler ya adam gibi adamdı, öyle değil işte, Yazıcıoğlu ADAMDI fazla söze gerek yok.
  Allah Rahmet Eylesin..
 4. AYPARE
  Devamlı Üye
  Eski Ülkü Ocakları Başkanı ve Büyük Birlik Partisinin genel Başkanı olan Yazıcıoğlu Meclise Sivas Milletvekili olarak girmiştir. 2009 yılında Bir Helikopter kazasında yaşamını yitirmiştir. Bu kazanın suikast mı yoksa sadece kaza mı olduğu halen araştırılmaktadır.

+ Yorum Gönder


muhsin yazicioglu,  muhsin yazıcıoğlu