+ Yorum Gönder
Biyografi ve Siyasetçilerin Hayatı Forumunda Hayrettin Erkmen Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Hayrettin Erkmen Biyografisi
  Hayrettin Erkmen (Hayrettin Erkmen Kimdir?

  14595622.jpg

  (doğumu; 1915, Tirebolu - 20 Mayıs 1999, İstanbul) Siyaset adamı

  Ankara Üniversitesi SBF'ni bitirdi.Cenevre iktisat Fakültesi'nde doktora yaptı.İstanbul Üniversitesi iktisat fakültesi'nde asisitanlığa atandı.Galatasaray İşl. Yük. Okulu Öğretim üyelikleri, T.C. Merkez Bankası İdare Meclis Üyelikleri yaptı. Demokrat Parti'den Giresun milletvekili seçildi (1950 - 1960). Çalışma bakanlığı,DP meclis grup başkanlığı,ticaret, İmar ve İskan bakanlıklarında bulundu.Yassıada mahkemelerinde 10 yıl hapse mahkum edildiyse de 1964'te tahliye oldu.Çıkarılan aftan yararlanarak AP'den cumhuriyet senatörü seçildi.1979'da Süleyman Demirel'in başkanlığında kurulan AP azınlık hükümetinde dışişleri bakanlığına getirildi.Yunanistan'a karşı uyguladığı yumuşak politikalar yüzünden eleştiriler aldı.5 Eylül 1980'de hakkında Millî menfaatlere aykırı politika izlediği iddiasıyla, CHP ve MSP'nin TBMM'ne ortak verdiği gensoru önergesinin oylamasında güvensizlik oyu verilerek bakanlıktan düşürüldü.12 Eylül 1980 askeri müdahalesinden sonra senatörlüğü de sona erdi.1992'de yeniden açılan Demokrat Parti'nin genel başkanlığına getirildi.IX, X, XI inci Dönem Giresun Milletvekilliği yapmıştır.
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Hayrettin Erkmen yaşamı hakkında bilgi


  Hayrettin Erkmen, (d. 1915, Tirebolu, Giresun, Türkiye - ö. 20 Mayıs 1999, İstanbul, Türkiye[1]), Türk siyasetçi.


  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi. Cenevre İktisat Fakültesi'nde doktora yaptı. İstanbul Üniversitesi iktisat fakültesi'nde asistanlığa atandı. Galatasaray İktisat ve İşletmecilik Yüksek Okulu Öğretim üyelikleri, T.C. Merkez Bankası İdare Meclis Üyelikleri yaptı. Demokrat Parti'den 1950 - 1960 yılları arasında IX., X.ve XI. Dönem Giresun milletvekili seçildi. Çalışma bakanlığı, DP meclis grup başkanlığı, ticaret, İmar ve İskan bakanlıklarında bulundu.[2] Yassıada mahkemelerinde 10 yıl hapse mahkûm edildiyse de çıkarılan aftan yararlanarak 1964'te tahliye oldu.


  Adalet Partisi'nden (AP) 12 Ekim 1975 - 12 Eylül 1980 tarihleri arasında Giresun cumhuriyet senatörü seçildi. 1979'da Süleyman Demirel'in başkanlığında kurulan AP azınlık hükümetinde dışişleri bakanlığına getirildi. Yunanistan'a karşı uyguladığı yumuşak politikalar yüzünden eleştiriler aldı. 5 Eylül 1980'de hakkında Millî menfaatlere aykırı politika izlediği, İsrail ile gizli görüşmeler yaptığı gerekçesiyle, MSP'nin TBMM'ye verdiği gensoru önergesinin oylamasında güvensizlik oyu verilerek bakanlıktan düşürüldü. 12 Eylül 1980 askeri müdahalesinden sonra senatörlüğü de sona erdi. 1992'de yeniden açılan Demokrat Parti'nin genel başkanlığına getirildi.

 3. Hiranur
  Devamlı Üye

  Hayrettin Erkmen Bilgi  kendisine karşı verilen gensorunun kısımları kabaca şöyledir;

  avrupa topluluğu'na girmeye teşebbüs,
  yunanistan'a taviz vermek,
  batı trakya'yı ihmal,
  iran'a karşı batı'yı desteklemek,
  afganistan konusunda aktif olmamak,
  islam konferansı örgütü'nü hafife almak,
  israil ile ilişkileri geliştirmeye çalışmak,
  müslüman ülkelerin israil'i protesto etmek için düzenledikleri amman zirvesine gitmemek,
  israil'in kudüs'ü başkent ilan etmesini seyredip yahudilerle ilişkileri artırmak ve islam alemini ötelemek.

  verilen gensoru direkt olarak dışişleri bakanı'na yönelik olduğu için o dönemki hükümetin başı muhteşem süleyman, hayrettin erkmen'i umursamamıştır bile. adalet partisi milletvekilleri oylamalara katılmayacak kadar yüzsüzdürler.
  erkmen kürsüden, izlediği politikanın atatürk'ün çizdiği yol, cumhuriyet'in dış politikası olduğunu ve kendi şahsi politikası olamayacağını defalarca söylemiştir.

  3 eylül 1980'de gensoru görüşmeleri başlar, msp yine güvensizlik önergesi verir ve 5 eylül 1980'deki oylamayla erkmen düşürülür. 231 evet, 2 hayır, 209 çekimser oy çıkar.

  1961 anayasası'nın 89. maddesi gereği 6 eylül 1980'de erkmen istifa eder. ordu'nun siniri daha da bozulmuştur. aylardır seçilemeyen cumhurbaşkanının üzerine dışişleri bakanının düşürülmesi iyice canlarını sıkar.

  erkmen'in istifası sonrası aynı gün erbakan konya'da bir gösteri düzenler ve bu ordu için bardağı taşıran son damladır. atılan sloganlar şeriat taraftarıdır ve ordu daha fazla seyirci kalmamaya karar verir, 6 gün sonra da yönetime el koyar.

+ Yorum Gönder


hayrettin erkmen hayatı biyoğrafisi