+ Yorum Gönder
Biyografi ve Siyasetçilerin Hayatı Forumunda Aydın Güven Gürkan Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Aydın Güven Gürkan Biyografisi
  Aydın Güven Gürkan yaşamı hakkında bilgi
  Aydın Güven Gürkan.jpg

  10 Mayıs1941 - 22 Ocak2006), Elazığ'da dünyaya geldi. Babasının memur olması nedeniyle ilk ve orta öğrenimini Anadolu'nun çeşitli illerinde tamamladı ve 1963Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin, Maliye ve İktisat bölümünü bitirdi. yılında Ardından Almanya'da Köln Üniversitesi'nde doktorasını tamamladı. 1970 yılında Gazi Üniversitesi'nde doktor asistan olarak akademik kariyerini sürdürdü. 1973 yılında, doçent olan Gürkan, 37 yaşında profesör unvanını aldı. Gazi Üniversitesi'ne bağlı Gazetecilik ve Halkla ilişkiler Yüksek Okulu'nda müdürlük yapan Aydın Güven Gürkan, uzun yıllar Ekonomik Doktrinler kürsü başkanlığında bulundu.
  1981 yılında YÖK sistemini ve baskıları protesto ederek üniversiteden ayrıldıktan sonra, 1983 yılında politikaya atılan Gürkan, Halkçı Parti'den 17. dönem Antalya1984'te HP'nin Genel Sekreterliği'ne, 1985'te partinin Genel Başkanlığı'na getirildi. Birleşme konusunda SODEP Genel Başkanı Erdal İnönü3 Kasım1985’te gerçekleşen birleşmenin mimarlarından oldu. SHP adını alan birleşik partinin ilk kurucu genel başkanı oldu ve bu görevi daha sonra Erdal İnönü'ye devretti. Aynı yılın Eylül ayında SHP Genel Başkan Yardımcılığı’na seçilen Aydın Güven Gürkan, 29 Kasım1987 tarihinde SHP Genel Başkan Yardımcılığı’na 2. kez getirildi. milletvekili seçildi. Gürkan, ile temaslar yürüterek,
  Gürkan, 29 Kasım 1987 tarihinde yapılan genel seçimlerde parlamento dışında kalarak, aktif politikaya bir süre ara verdi. Daha sonra aktif politikaya yeniden dönen Gürkan, 30 Temmuz1991 tarihinde yapılan kurultayda SHP Parti Meclisi üyeliğine seçilerek, parti tarafından yeniden aktif olarak görevlendirilmiş oldu. 1991İçel'den yeniden milletvekili seçildi. Partinin grup başkanvekilliğini üstlenen Gürkan, bir süre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevinde de bulundu. Gürkan, 2002 yılında Yeni Türkiye Partisi'ne (YTP) katılmıştı. seçimlerinde
  Almanca ve İngilizce bilen Gürkan’ın, çeşitli ders notlarının yanısıra yayınlanmış çok sayıda makalesi ve “Kalkınmanın sosyo-ekonomik Sorunları” adı bir de kitabı bulunuyor.
  Mide kanseri olan ve yaklaşık 1,5 yıl tedavi gören Gürkan, 22 Ocak 2006'da yaşamını yitirdi. Sanatçı Serap Aksoy ile evli olan Gürkan’ın, bir çocuğu bulunuyordu.


 2. Hakim
  Devamlı Üye

  10 Mayıs1941 - 22 Ocak2006 yılları arasında yaşamış Aydın güve GÜRKAN Elazığda dünyaya gelmiştir Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin, Maliye ve İktisat bölümünü bitirdi.
+ Yorum Gönder