+ Yorum Gönder
Biyografi ve Siyasetçilerin Hayatı Forumunda Merzifonlu Kara Mustafa Paşa - Kimdir Kısaca Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Merzifonlu Kara Mustafa Paşa - Kimdir Kısaca Hayatı
  (Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Hakkında) Merzifonlu Kara Mustafa paşa merzifonun marınca köyünde doğmuştur.babasının yakın arkadaşı olan köprülü mehmet paşa tarafından korunup yetiştirilmiştir.

  karamustafapasa.jpg


  1634 yılında Merzifon'un Marınca köyünde doğdu. Babası'nın yakın arkadaşı Köprülü Mehmed Paşa tarafından korunup yetiştirildi. Medrese eğitimi gördü. Klasik kültürle beslenerek, üstün zekası ve yetenekleri sayesinde hızla yükseldi. Köprülü Mehmed Paşa'ya damat oldu. Uzun seferler için İstanbul'dan uzaklaşan Fazıl Ahmed Paşa'ya yıllarca sadaret kaymakamı olarak vekalet etti. 1676 yılında Fazıl Ahmed Paşa'nın ölümü üzerine, 41 yaşında iken sadrazamlığa getirildi. En büyük hayali Kanuni devrinin güç ve itibarını Osmanlı Devleti'ne yeniden kazandırmak olan Merzifonlu Kara Mustafa Paşa, hayatını bu amaca adadı. Osmanlı-Rus Savaşı'nda padişahla birlikte sefere katıldı. Zamansız giriştiği ve sorumluluğunu tek başına yüklendiği İkinci Viyana Kuşatması büyük bir bozgunla sonuçlandı. Bu bozgundan sonra idam edildi, Belgrad'da gömüldü. İstanbul içinde ve dışında yaptırdığı birçok hayır eseri vardır. Kendisinden sonra da ailesinden bir çok devlet adamı yetişti.
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  1634 yılında marınca köyün de doğan merzifonlu kara Mustafa yetim kalmış ve babasının yakın arkadaşı olan köprülü Mehmet paşa tarafından korunmuş ve iyi bir şekilde yetiştirilmiştir.
+ Yorum Gönder