+ Yorum Gönder
Biyografi ve Siyasetçilerin Hayatı Forumunda Ali Babacan Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Ali Babacan Biyografisi
  Ali Babacan Kimdir  ali-babacandan.jpg
  Ali Babacan 59. Hükümet - Erdoğan Hükümeti'nin -ve öncesinde 58. Hükümet - Gül Hükümeti'nin- Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı, 22. Dönem AKP Ankara milletvekilidir. AB üyelik müzakerelerinde Türkiye adına başmüzakereci olarak atanmıştır.

  1967 yılında Ankara'da doğdu. 1985'te TED Ankara Koleji'ni birincilikle bitirdi. 1989 yılında ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü'nden çok iyi derece ile mezun oldu.

  1990 yılında Fulbright bursunu kazanarak, A.B.D.'ne gitti. 1990-1992 yılları arasında ABD Northwestern Üniversitesi Kellogg School of Management'da İşletme dalında yüksek lisans (MBA) yaptı. Yüksek lisans çalışmalarında, Pazarlama, Organizasyon ve Uluslararası İş İdaresi dallarında uzmanlaştı.

  1992-1994 yılları arasında, Amerika'da finans sektörünün üst düzey yöneticilerine danışmanlık yapan özel bir şirkette danışman olarak çalıştı. 1994-2002 yılları arasında Ankara'da ticaretle uğraştı.

  2001 yılında AKP Kurucu Üyesi ve MKYK üyesi oldu.

  Çok iyi derecede İngilizce bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır. Üçlü koalistona son veren seçimlerin gecesinde televizyona verdiği IMF ile ilişkilerin sonlanacağına dair demecine işlerlik kazandıramamıştır. Tersine daha çok neo-libereal politikaları destekler gözükmektedir.
 2. Zahra
  Üye

  Mühendis ve Ekonomist olan Ali Babacan, Amerika da kazandığı okulu bitirdikten sonra ülkesine dönerek özel sektörde çalışmaya başlamış ve 2001 yılında kurulan Ak Partinin Kurucu üyeleri arasında yer almıştır. Üç dönem boyunca AKP den Milletvekili olarak mecliste görev yapmasının yanı sıra Ekonomiden Sorumlu devlet Bakanı ve Başbakan yardımcısı olarak görev yapmıştır.
+ Yorum Gönder