+ Yorum Gönder
Biyografi ve Siyasetçilerin Hayatı Forumunda Haydar BAŞ Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Haydar BAŞ Biyografisi
  Haydar BAŞ hayatıyla alakalı bilgiler


  haydarbas.jpg
  Prof. Dr. Haydar BAŞ'ın Biyografisi
  Prof. Dr. Haydar Baş 1947 yılında Trabzon'da doğmuştur. İlk, orta ve lise tahsilini Trabzon'da tamamlamasının ardından; 1970 senesinde, Kayseri'deki Erciyes Üniversitesi'ne bağlı Yüksek İslam Enstitüsü'nden mezun olmuştur.

  Lisansüstü eğitimini ve doktorasını "Veda Hutbesinde İnsan Hakları" konusundaki tezi ile Bakü Devlet Üniversitesi'nde tamamlamış ve bu üniversitede göreve başlamıştır. Doktora sonrası akademik çalışmalarına devam ederek "İslam ve Hz. Mevlana", "Tasavvuf Tarihi", "Din Sosyolojisi" ve "Din Psikolojisi" konularındaki tezleri neticesinde "Profesörlük" unvanını da aynı üniversiteden almıştır.


  Dokuz yıldır Bakü Devlet Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışan Sayın Baş, halen Doğu Dilleri ve Edebiyatlarını Araştırma Fakültesi, Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde vazifesini sürdürmektedir.

  Akademik kariyerini eğitim sahasında yapmasına rağmen, aynı zamanda bir araştırmacı, yazar, işadamı, sanayici ve tüccar olan Prof. Dr. Haydar Baş'ın hayatından bazı kesitler şöyledir:
  a) Mefkureci Öğretmenler Derneği'nin Trabzon Şubesi Başkanlığını yapmıştır.
  b) Beş yıl Devlet Liselerinde, iki yıl Ticaret Liselerinde ve İmam Hatip Liselerinde olmak üzere yedi öğretim yılı öğretmenlik yapmıştır.
  c) İPA A.Ş.'nin Bölge Müdürlüğünü yürütmüştür.
  d) BAŞ Şirketler Grubunun, BAŞ Çelik Fabrikalarının, BAŞ Ticaret A.Ş.'nin ve BAŞ Isı Sanayi'nin kurucusudur.
  e) Halen başyazarlığını yapmakta olduğu İCMAL, ÖĞÜT ve MESAJ dergilerinin kurucusudur.
  f) Milli Basın Kurultayları'nı tertip eden Basın Kurulu'nun başkanıdır.
  g) Bağımsız Türkiye Partisi'nin (BTP) Genel Başkanı'dır.
  Kendisi Fransızca, Arapça, Farsça ve Azerice bilmektedir.

  Prof. Dr. Haydar Baş'ın görüşleri ve tezleri dünyada ve Türkiye'de çeşitli üniversitelerde lisansüstü tezlere ve akademik araştırmalara konu edilmiştir.

  -) Illinois Universitesi (University of Illinois at Urbana- Champaign) Intensive English Institute "Prof. Dr. Haydar BAŞ" Urbana-2001
  -) Dallas Üniversitesi İşletme Fakültesi. "An Alternative Prescription to the IMF's Model for Economic Growth in Turkey (IMF Metoduna Alternatif olarak Türkiye'deki Ekonomik Büyümeye bir Reçete)" Dallas-2002
  -) ODTÜ (Saciology of Religion Fall Semester 1993 İCMAL, 1994)
  -) Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü (Haydar Baş'a göre İdeal İnsan ve İdeal İnsanın Topluma Yansıması, 1999)
  -) Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi (Prof. Dr. Haydar Baş ve Tasavvuf, 1993)
  -) Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi (Prof. Dr. Haydar Baş'ın Tasavvufî Görüşleri, 1997)

  Fikir ve tezlerindeki bilimsel tutarlılığı ve isabeti, tarihi süreç içerisinde her zaman müşahade edilen Sayın Baş'ın, Türkiye ve dünyadaki gelişmelerle alakalı bazı önemli çıkışları şunlardır:

  Prof. Dr. Haydar Baş, "Milli Birlik ve Beraberliğin Temel Unsurları" isimli konferanslar dizisiyle Türkiye'de ve Avrupa'da milli birlik ve beraberliğin önemini anlatmıştır.

  Türkiye'nin AB üyeliğinin çokça gündem edildiği 1980'li yıllarda akademik çevrelerin ve iş dünyasının kesin gözüyle baktığı üyeliğimiz ile ilgili olarak, yalnızca Sayın Baş farklı bir yorumda bulunmuştur. 1986 yılında Berlin'de "AB Topluluğu bizi aralarına kabul etmeyecektir" tezini savunmuştur. Yıl, 2004 Türkiye halen üyelik müzakereleri için dahi tarih alamamıştır.
  90'lı yılların başında ülkemizdeki politikacılar ve aydınlar, Gümrük Birliği'ne girişimizi bir zafer olarak gösterirken; Prof. Dr. Haydar Baş, "AB'ye girmeden, Gümrük Birliği'ne dahil olmak Türkiye'nin aleyhinedir" demiştir. Her yıl 20 milyar doların üstünde dış ticaret açığı veren ülkemiz, Gümrük Birliği'nden dolayı 150 milyar dolara yakın zarar etmiştir.

  Özellikle 2000 yılından sonra kronikleşen ekonomik kriz ve enflasyon ortamından çıkışı IMF ve Dünya Bankası'nın talimatları ve kredileri ile aşma çabasındaki siyasi iradeye tek yanıt da Prof. Dr. Haydar Baş'tan gelmiştir: "Mevcut ekonomi politikalarıyla enflasyonun düşmesi mümkün değildir. Bu gidişatla Türkiye'yi batıracaklar. Türk coğrafyasını pazarlık konusu haline getirecekler." Ülkemizin siyasi ve iktisadi talepler doğrultusunda bugün taşındığı nokta Prof. Dr. Haydar Baş'ın tespitleriyle aynı istikamettedir.

  Amerika'nın 1991 yılındaki Irak çıkarmasında, o tarihte "Bu çıkarma her ne kadar Irak'a yapılıyorsa da nihai hedef Türkiye'yi parçalamaya yöneliktir" şeklinde ikazda bulunmuştur. Bugün hayata geçirilen ABD'nin Büyük Ortadoğu Projesi'nden maksat da budur. İslam coğrafyasını ele geçirmek, Türkiye coğrafyasını parçalamaktır.

  Son dönemde, özellikle ülkemizin siyasi, kültürel ve stratejik kuşatma altına alınması, ekonomik kriz ve çıkış yolları üzerine eserler veren Prof. Dr. Haydar Baş'ın basılmış ve basılmakta olan eserleri şunlardır:

  1- Milli Ekonomi Modeli ve
  Kalkınma Projeleri
  2- Dar Bölge Yaygın Kalkınma Modeli
  3- Dini ve Milli Bütünlüğümüze
  Yönelik Tehditler
  4- Veda Hutbesinde İnsan Hakları
  5- İslam'da Kadın Hakları
  6- Alemlere Rahmet
  Hz. Muhammed (sav)
  7- Makalat
  8- Mektubat
  9- İslam ve Mevlana
  10- İslam'da Zikir
  11- İslam'da Tevhid
  12- İman ve İnsan
  13- İnsanı Kamil ve Nefs Mertebeleri
  14- Hacc'ın Hikmetleri
  15- Hikmetin Sırları
  16- Dua ve Evrad
  17- Hıristiyanlık ve Yahudilik
  18- Din Tahripçilerine
  Kur'anı Kerim'in Cevabı
  19- Birliğe Doğru
  20- Veda Hutbesi ve
  Evrensel Beyanname
  21- Nefs Terbiyesi
  22- Varoluşun Gayesi: Zikrullah

  Prof.Dr.Haydar Baş'a layık görülen uluslar arası ödüllerden bazıları
  -) Dünya Barışına, İnsan Haklarına ve Ekonomiye katkılarından ötürü verilen Saygın Liderlik Ödülü. Amerikan Biyografi Enstitüsü, bu ödülle Prof. Dr. Haydar Baş'ı "Uluslararası Seçkin Liderler Ansiklopedisi"nin 5. baskısında yer almak üzere seçmiştir.
  -) İnsan haklarına yapmış olduğu hizmetlerden dolayı verilen Şeref Sertifikası. Bu sertifika Uluslararası Biyografi Merkezi tarafından verilmiştir.
  -) "1994 Zirvede Kim Kimdir" ödülü. Bu sertifika Amerikan Biyografi Enstitüsü tarafından yılda bir kere, belli sahada hizmet veren sadece bir ilim adamına verilmektedir.
  -) Modern Ekonomik Görüşe hizmetlerinden dolayı verilen Uluslararası Liyakat Topluluğu Sertifikası. Bu ödül Uluslararası Biyografi Merkezi'nce verilmiştir.
  -) İletişim Endüstrisine katkılarından dolayı verilen Saygın Liderlik Ödülü. Amerikan Biyografi Enstitüsü tarafından layık görülmüştür.
  -) Uluslararası Araştırmacı Üyelik Ödülü. Amerikan Biyografi Enstitüsü tarafından verilen bu madalya, yapmış olduğu bilimsel araştırmalar ve Modern Ekonomik Görüşe olan hizmetleri nedeniyle enstitünün araştırmacı üyesi olduğunu belgelemektedir.
  -) Uluslararası Liyakat Topluluğu Excellantia (Mükemmel Şahsiyet) Ödülü: Bu ödül bulundukları ülkelerde Uluslararası Biyografi Merkezi'ni yaşamları, şahsiyetleri ve sosyal ilişkileri ile temsil eden ilim adamlarına verilmektedir. İslami ilimlere, insan haklarına ve modern ekonomik görüşe hizmetlerinden ötürü Uluslararası Liyakat Topluluğu Sertifikası/International Biographical Centre, Cambridge/ENGLAND.
  -) "1994 Yılın Adamı" Sertifikası/American Biographical Institute, North Carolina, USA.
  -) Uluslararası Liyakat Topluluğu Üyeliği/ Merkezi Cambridge İngiltere'de bulunan Uluslararası Biyografi Merkezi tarafından verilen özel bir şeref üyeliğidir. Bu üyelik Prof. Dr. Haydar Baş'ın, dünyada sadece 500 üyesi bulunan topluluğun temel üyelerinden biri olduğunun bir göstergesidir. International Biographical Centre, Cambridge, England.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Türk eğitimci yazar ve Siyasetçi olan Haydar Baş, aynı zamanda Bağımsız Türkiye Partinin Kurucusu ve Genel Başkanıdır. Milli Ekonomi Modelinin sahibidir ve aynı zaman da çok ilgi gören bir çok Medya kuruluşunun da patronluğunu yapmaktadır.
+ Yorum Gönder


haydar baş,  haydar bas,  haydar baş kimdir