+ Yorum Gönder
Biyografi ve Siyasetçilerin Hayatı Forumunda Benazir Butto - Kimdir Kısaca Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Uğur Baki
  Devamlı Üye

  Benazir Butto - Kimdir Kısaca Hayatı
  Benazir Butto ne zaman nerede doğdu

  21 Haziran 1953 yılında Karaçi, Pakistanda doğdu. Harvard ve Oxford üniversitelerinde eğitim gördü. Harvard Üniversitesini Hindistanın Doğu Pakistana asker gönderdiği ve babasının Batı Pakistan savunma bakanı olarak Birleşmiş Milletlerde temaslar kurmak üzere New Yorka gitmek zorunda kaldığı 1971 yılında bıraktı.

  Oxford Üniversitesini bitirdikten sonra Pakistana geri döndü. Babasının tutuklanıp idam edilmesinden sonra ev hapsinde kaldı. 1984 yılında yurt dışına çıkmasına izin verilmesiyle, Büyük Britanyaya taşındı ve orada sürgünde babasının partisinin liderliğini yaptı. 1987 yılında çimento fabrikatörü Asif Ali Zardari ile evlendi.
  Benazir Butto ne zaman nerede doğdu.jpg
  Askeri cuntanın şefi Ziya Ül Hakın 1988'de ölümünden sonra Pakistanda 1977 yılından beri ilk kez serbest seçimler yapıldı. 19 Kasım 1988 tarihindeki bu seçimleri kazanan Butto, ilk kez bir müslüman ülkenin kadın başbakanı oldu. 2 Aralıkta başbakan olarak göreve başladı. Yoğun yolsuzluk suçlamaları altında kalan hükümet 20 ay kadar sonra, askeri güçlerin desteğindeki devlet başkanı Gulam İshak Han tarafından, yeni seçimlere gidileceği gerekçesiyle devrildi. Ancak Butto aleyhindeki suçlamalar yargıya yansımadı. Yeni hükümeti Navaz Şerif kurdu. 1993 yılında Butto yeniden seçildiyse de, 3 yıl sonra hükümet yine yolsuzluk suçlamaları altında, devlet başkanı Faruk Leghari tarafından düşürüldü. Yüksek mahkeme de devlet başkanının kararını onayladı. Ancak Butto ve eşi Zardari hakkındaki suçlamaların doğruluğu kesinleşmedi.

  Buttoya yönelik eleştirilerin başlıca kaynağı Buttonun ulusal reformları sonucu politik güçlerini yitirmeye başlayan Pencap bölgesindeki zengin toprak sahipleri ve bu bölgenin seçkinleriydi. Butto eski feodal yapıya karşı mücadele etti ve bu yapıyı Pakistanın stabilizasyonu önündeki engel olarak niteledi.

  1999 yılında, Pervez Müşerrefin liderliğinde gerçekleşen askeri darbe sonrasında Pakistanı terk etmek zorunda kaldı. Birleşik Arap Emirliklerinin Dubai kentine yerleşti.

  2002 yılında Pervez Müşerref, pratikte Buttoyu hedef alarak başbakanların en fazla iki dönem görev yapabilecekleri yolunda bir anayasa değişikliği yaptı. Müşerref, ocak 2008'de genel seçimlerin yapılmasına karar verdi.

  * Bombalı karşılama

  Dubai'de bulunan Butto, seçim çalışmalarına katılmak üzere Pakistana dönüş kararı aldı. Müşerref, Butto'dan El Kaide örgütünün tehditleri nedeniyle dönüşünü ertelemesini istedi.

  Bu isteğe uymayan Benazir Butto, 18 Ekim 2007 gecesi, 8 yıllık sürgünden sonra Pakistana geri döndü. Yandaşlarının sevgi gösterileriyle karşılanan Butto, aynı gün bombalı bir suikast girişimine hedef oldu. Karaçi kenti yakınlarında gerçekleşen ve Benazir Buttonun yara almadan kurtulduğu bu saldırıda 138 kişi yaşamını yitirdi, 248 kişi de yaralandı.

  Seçim çalışmalarına başlayan Butto, kent kent dolaşarak lideri olduğu Pakistan Halk Partisi'ne oy istiyordu. Ancak Ravalpindi kentinde 27 Aralık 2007 tarihinde düzenlediği mitinğden ayrılırken uğradığı bombalı saldırıda hayatını kaybetti.
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  1953 yılında ve 21 haziran ayına da doğan banzir butto Pakistanda doğmuş ve burada büyümüştür siyaset alanın da dünya çapın da ün yapmış ve bir çok başarıya imza atmış bir kişidir.
+ Yorum Gönder