+ Yorum Gönder
Biyografi ve Siyasetçilerin Hayatı Forumunda Lenin Hayatı Vikipedi Lenin Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Lenin Hayatı Vikipedi Lenin Biyografisi
  Lenin yaşamı hakkında bilgi

  leninp.jpg

  ( 1870)- (1924)

  Vıladimir İliç Uliyanof Lenin 1870 tarihinde doğdu. Rusya'da büyük Bolşevik ihtilalini yapanlardan biri olan Lenin, bugünkü Sovyet idaresini kurarak, o rejimin diktatörlüğünü ve hükümet başkanlığını yaptı. Asıl adı Viladimir İliç Ulyanof'dur. Cihan harbi sırasında yazdığı "Halk Dostları Kimlerdir ve Sosyal Demokratlar Nasıl Çarpışırlar" adlı kitabını Lenin diye imzalamıştır. Lenin, 1918'de fabrika işçilerine konferans verip çıkarken dört kurşunla yaralandı. 1922'de sağ tarafına bir felç geldi ve dili tutuldu. 1924 yılında Gorki'de öldü.

  HAKKINDA YAZILANLAR

  1.Her Yönüyle Lenin 1. Cilt
  David Shub
  Ceylan Yayıncılık

  David Shub 1887'de Rusya'da doğdu. 1903'te Lenin'in başında bulunduğu Rus Sosyal Demokrat İşçi Partisine girdi. 1905 Devrimine katıldı. 1906'da Sibirya'ya sürgün edidi. 1908'de kaçmayı başardı ve Birleşik Amerika'ya yerleşti. David Shub, Lenin, Troçki, Buharin vb. Birçok Bolşevik Lideri yakından tanıdı. Her yönüyle Lenin adlı bu kitap, Lenin üstüne bugüne kadar yazılan yapıtların en yetkini olarak tanınmaktadır. Bu elinizdeki kitap, 1887-1914 dönemini kapsamaktadır. Büyük Devrim'e hazırlanan, büyüğünden küçüğüne, bütün yurtsever insanların ibret dersleriyle dolu yaşamını, iç kavgalarını, düşünce serüvenlerini okuyacaksınız bu kitapta.

  2.İşte Lenin!
  Nadejda Krupskaya
  İnter Yayınları

  Bu kitap Dietz-Verlag tarafından "Das Ist LENİN" adıyla yayınlanan 2.baskısından Türkçe'ye çevrilmiştir.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Vladimir İlyiç Ulyanov, bilinen adıyla Lenin Rus sosyalist devrimci, Ekim Devrimi'nin lideri, Sovyetler Birliği Komünist Partisi'nin ilk genel sekreteridir. Rus devrimine yardımcı olabilecek kişilerle görüşmke üzere Avrupa'ya kısa seyahatler yaptı.
+ Yorum Gönder