+ Yorum Gönder
Biyografi ve Siyasetçilerin Hayatı Forumunda Nedim Ökmen Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gebzeberkay
  Devamlı Üye

  Nedim Ökmen Kimdir
  Nedim Ökmen hayatı boyunca ülkesi için Mülkiye Okulu'nu bitirdi. Maliye Baş Müfettişliği, IX., X. Dönem Kahramanmaraş, XI. Dönem Gaziantep Milletvekilliği ile Tarım, Ziraat ve Maliye Bakanlıkları yaptı.
  (d. 1908, Kilis, Türkiye), (ö. 2 Şubat, 1967), Türk siyasetçi.

  Mülkiye Okulu'nu bitirdi. Maliye Baş Müfettişliği, IX., X. Dönem Kahramanmaraş, XI. Dönem Gaziantep Milletvekilliği ile Tarım, Ziraat ve Maliye Bakalıkları yaptı. Evliydi.


  nedimkmen1.jpg


  Yassıada Mahkemesinde dik bir duruş sergilememiştir. Bu konuda Samet Ağaoğlu'nun Arkadaşım Menderes isimli eserinde bu olayı şöyle anlatıyor: Demokrat Parti hükümetininde iki bakan yanyana. İkisi de Demokrat Partiye 1950'de doğrudan doğruya memurluktan gelerek girmişler. Bunlardan biri, Tevfik İleri haykırıyor: "Ben Demokrat Partiyi ve Adnan Bey'i seviyorum.Çünkü memleket hayrına çalışıyorlardı!" Ötekisi Nedim Ökmen boynunu daha da uzatarak "Ben Menderes'i hiç bir zaman tutmadım aram hep kavgalı idi.Yaptıklarını beğenmiyordum. Hatta arkama gizli polis koyarak beni takip etirdi. İleri'nin aklına Menderes'in yerine geçmek düşüncesi bir gün bile gelmemişti. Gizli polisin takibinde olduğunu söyleyen bakanın kalbi partiye girdiği ilk günden itibaren bu amelle dolup taştı.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Nedim Ökmen 1908 tarihleri arasında Kilis de dünyaya gelmiştir. 10 Mart 1951 yılında Nedim Ökmen Türkiye tarım bakanı olmayı başarmıştır. Nedim Ökmen 2 şubat 1967 tarihleri arasında vefat etmiştir.
+ Yorum Gönder


nedim ökmen kimdir,  tarım bakanı nedim ökmen