+ Yorum Gönder
Biyografi ve Siyasetçilerin Hayatı Forumunda Angela Merkel Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Angela Merkel Biyografisi
  Angela Merkel kısa yaşamı

  angelamerkelbiyografisi.jpg
  Angela Dorothea Merkel, (d. 17 Temmuz 1954, Hamburg) Almanya başbakanıdır. Merkel Alman Parlementosuna Mecklenburg-Vorpommern'den 22 Kasım 2005 tarihinde Almanya Başbakanlığına seçilmiştir. 10 Nisan 2000'den bu yana da Hristiyan Demokrat Birliğinin CDU Federal başkanlığını yürütmektedir. 2002'den 2005 yılına kadar CDU-CSU parlemento parti grubunun kadın başkanı idi. Büyük koalisyonu kardeş parti Hristiyan Sosyal Birliği (CSU) ve Alman Sosyal Demokrat Partisi (SPD) ile yönetmektedir. Merkel, Almanya'nın 1871 yılında modern bir devlet olmasından bu yana Almanya'yı yöneten ve yeniden birleştiren ilk kadın başkandır. O ayrıca II. Dünya Savaşı'ndan beri Alman şansölyesi olan en genç kişidir.

  Lutheran bir papazın kızı olarak dünyaya gelen Merkel, doğululara karşıdır. Bu yüzden doğuluların ve solun tepkisini almıştır. Merkel 1977 yılından, boşandığı 1982 yılına kadar fizikçi Ulrich Merkel ile evliydi. 1988 yılından beri Berlin kimya profesörü Joachim Sauer'le ikinci evliliğini sürdürmektedir ve hiç çocuk sahibi olmamıştır, Sauer'in ise iki yetişkin erkek çocuğu bulunmaktadır. Rusça ve İngilizce bilmektedir. Ayrıca Merkel bir dergide yapılan anketle dünyanın en güçlü kadını seçilmiştir.
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  siyaset alanın da ün yapmış Angela Merkel 17 temmuz 1954 tarhinde dünyaya gelmiş almanya başbakanıdır 22 Kasım 2005 tarihinde Almanya Başbakanlığına seçilmiştir.
+ Yorum Gönder