+ Yorum Gönder
Biyografi ve Siyasetçilerin Hayatı Forumunda Kısaca Abdülkadir Aksu Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Kısaca Abdülkadir Aksu Biyografisi
  Abdülkadir Aksu kısa yaşamı

  1944 yılında Diyarbakır'da doğdu. Rumeli/Trakya'dan Diyarbakır'a sürgün edilmiş Arnavut bir ailedendir[1]. Dedesi Osman Ağa, Diyarbakır'a gelince Kürt Cemil Paşa'nın damadı olmuştur. Orta Öğrenimini Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi'nde tamamladıktan sonra 1968 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı yıl Diyarbakır Maiyet Memurluğuna atanarak; staj dönemi içinde Ergani kaymakam yardımcılığı, Bismil ilçesi Sinan Bucak Müdürlüğü, Genç, Akçadağ ve Doğanşehir Kaymakam Vekilliği yaptı


  Abdülkadir Aksu.jpg


  1973-1976 yılları arasında Sarıkaya Kaymakamlığı, 1 Eylül 1976 - 9 Ekim 1977 tarihleri arasında Kahramanmaraş Vali Vekilliği ve 1980 Eylül ayına kadar Malatya Emniyet Müdürlüğü ve Emniyet Genel Müdürlüğü Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 29 Ağustos 1980 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Rize Valiliğine, 17 Ekim 1980 tarihli Kararname ile de Merkez Valiliğine atanmıştır. Rize valiliği sırasında Rize Belediye Başkanlığı görevini de yürüttü. 9 Şubat 1984 - 18 Eylül 1987 tarihleri arasında Gaziantep Valiliği yapan ve 1985 yılında Yılın Bürokratı seçilen Abdülkadir Aksu; 29 Kasım 1987 tarihinde Anavatan Partisi'nden 18. Dönem Diyarbakır Milletvekili seçildi ve Aralık 1987 tarihinde de Anavatan Partisi TBMM Grup Başkan Vekilliği görevine getirildi.
  31 Mart 1989 tarihinde İçişleri Bakanlığı'na atandı ve bu görevini 24 Haziran 1991 tarihine kadar yürüttü. 24 Aralık 1995'te ANAP Diyarbakır Milletvekili olarak Parlamentoya girdikten kısa bir süre sonra ANAP Grup Başkan Vekilliğine, daha sonra da GAP'tan Sorumlu Devlet Bakanlığı'na getirildi.
  16 Ağustos 1996 tarihinde ANAP'tan ayrılarak RP'ye katıldı. RP GİK üyesi ve Genel Başkan Yardımcılığına getirildi, RP'nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasından sonra FP'ye girdi. Fazilet Partisi'nin kapatılmasından sonra yeni kurulan AK Parti'ye katıldı. AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan yardımcısı olarak görev yaptı, halen AK Parti Siyasi ve Hukuki İşlerden sorumlu Genel Başkan yardımcısı ve İstanbul Milletvekili olarak görevini sürdürmektedir.
  Almanca bilmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Diyarbakır doğumlu olan Abdulkadir Aksu Kürt asıllı Türk siyasetçidir ve t.c. nin 59. Hükümetinde İçişleri Bakanlığı yapmıştır ayrıca başka ayrı ayrı partilerden bir kaç kez Milletvekili olarak meclise girmiştir.
+ Yorum Gönder


abdulkadir aksu,  abdülkadir aksu,  ABDÜLKADİR AKSU