+ Yorum Gönder
Biyografi ve Siyasetçilerin Hayatı Forumunda Dünyadaki kadın milletvekilleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Dünyadaki kadın milletvekilleri
  Dünyadaki kadın milletvekilleri resim


  kad-n-milletvekiller.jpg
  Ankara'da yakııI bir yaz günü idi Atatürk beraberinde arkadasları ve yaverleri olduıu halde Kızılcahamam'a giderken Kazan köyü yakınlarında durmus ve otomobilinden inmisti. Köyün kadini, genci, yaslisi, ihtiyari köylerin içinden geçen, sosede duran bu yabanci konuklari görünce hep kosustular. Kimi su seyirtti, kimi ayran , bunlardan biri, gügümünden aktardigi soguk ayrani ata'ya uzatti:

  - bir soguk ayran içermisiniz,dedi.

  Bu çorak iklimin kavurdugu yüzünde bronzlasmis Türk kadinin en bariz ifadelerini tasiyan, bir türk anasi idi. Bögrüne sıkıştırdığı kundagi biraz daha bastirdiktan sonra, sag elindeki ayran bardagini uzatti, bekledi. Ata'si, ayrani kana kana içmis ve biran durakladiktan sonra ona :

  - senin kocan kim ? Diye sormustu

  Köylü kadini,yüzü tunçlasmis, elleri nasirli bir Türk anasi Ankara'nin kendine has sivesi ile kocasinin Sakarya harbinde bogazindan yaralanmis bir cengaver oldugunu söyledi. Ata bir soru daha sordu :

  - ne zaman dogdun?

  - 1919'da Atatürk Samsun'a çıktığı zaman dogdum.

  Ata, bir an düsündü. Yil 1934 idi. Kadinin bu ifadesine göre 15 yasinda olmasi lazim gelirdi. Halbuki karsisindaki kadin 25 yaslarinda görünüyordu tekrar sordu :

  - nasil olur

  - evet , nasil olurdu .bu sati kadin hiç tereddütsüz, o her zamanki nüktedan haliyle ve memleketin isgal altinda geçirdigi aci yillari ima ederek:

  - evet pasam,ondan evvel yasamiyordum ki !

  Bu espiri Ata'yi bir hayli düsündürdü. Ayrilirken yaverine kadinin ismini ve adresini not ettirdi.daha sonra biz sati kadini büyük millet meclisine giren ilk kadin milletvekili olarak görmekteyiz.
  Yazilmayan yönleriyle Atatürk, S. Arif Terzioglu sayfa 22-23
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Milletvekili bilindiği gibi yapılan seçimler sonucu seçilmiş olan kişilerin palementoda halkı temsil eden kişilere verilen addır. eskiden kadınlar bilindiği gibi millevekili olamıyorlardı ancak zaman değişti ve bu gün erkekler kadar kadınlar da milletvekil olabilmektedir. hatta günümüzde tam olarak 96 tane kadın milletvekilimiz vardır.
+ Yorum Gönder