+ Yorum Gönder
Biyografi ve Siyasetçilerin Hayatı Forumunda Ramsay MacDonald Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ramsay MacDonald Kimdir
  Ramsay MacDonald kimdir kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Ramsay MacDonald Hayatı Hakkında Bilgi

  James Ramsay MacDonald (okunuşu: ceyms remsey mekdanıld) (d. 12 Ekim 1866, Lossiemouth, İskoçya – ö. 9 Kasım 1937, deniz) Britanyalı siyasetçi, Birleşik Krallığın İşçi Partili ilk başbakan

  Gençlik yılları

  Bir tarım işçisiyle bir hizmetçinin gayrımeşru çocuğu olarak dünyaya geldi. Kilise ilkokulunda ve lisesinde okudu. 1881'de öğretmen oldu. 1885'te Bristol'de bir papaza sekreterlik yapmaya başladı. Bu sırada, radikal solcu bir örgüt olan Sosyal Demokrat Federasyonu'na (Social Democratic Federation) katıldı.


  1886'da Londra'ya taşındığında işsizdi, bir süre adi işlerde çalıştıktan sonra bir memuriyet bulabildi. Bu arada sol örgütlerle bağlarını kuvvetlendiriyordu. C. L. Fitzgerald’ın kurduğu Sosyalist Birliğe katıldı. Bu örgüt, SDF'nin aksine, sosyalist ideallerin parlamenter sistem içinde gerçekleştirlimesini savunuyordu.
  Ramsay MacDonald.jpg
  Beri yandan, iş hayatını düzene koymaya çalışan MacDonald, akşam okuluna devam etti. Ancak yorgunluk nedeniyle sınavlardan hemen önce sağlığının bozulması, bilimsel kariyer yapmasını engelledi. 1988'de tüccar ve milletvekili Thomas Lough'un yanına kişisel sekreter olarak girdi. Bu iş sayesinde önemli siyasetçi ve gazetecilerle tanışma imkânı buldu. Londra'daki Milli Liberal Klübü gibi radikal ve liberal klüplere devam etti. Bu dönemde, seçim kampanyaları konusunda önemli tecrübe kazandı. 1892'de Lough'un bürosundan ayrılarak gazeteciliğe başladı, fakat başlangıçta bu işte başarılı olamadı. Bu sırada Fabian Derneği'ne girdi, dernek adına propaganda faaliyetleri yaptı.

+ Yorum Gönder