+ Yorum Gönder
Biyografi ve Siyasetçilerin Hayatı Forumunda Boris Kidric Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Boris Kidric Kimdir
  Boris Kidrič kimdir kısaca hayatı 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Boris Kidrič'in Hayatı


  Boris Kidric.jpg


  Boris Kidric (10 Nisan 1912 - 11 Nisan 1953) Sloven Partizanlar Nisan 1941'de Yugoslavya'nın Mihver işgalinden sonra Nazi Almanyası ve Faşist İtalya tarafından işgaline karşı Sloven direniş baş organizatörlerinden biriydi.
  O Sloven Halk Kurtuluş Cephesi fiili lideri oldu. Muayene olarak, 1941 ve 1945 yılları arasında Slovenya'da anti-faşist kurtuluş mücadelesinde önemli bir rol oynamıştır. Dünya Savaşı'ndan sonra, hangi Edvard Kardelj Titoist Yugoslavya'da önde gelen Sloven politikacı ile birlikte o.

  Hayatı

  Kidric önemli Sloven liberal edebiyat eleştirmeni Fransa Kidric oğlu olarak Viyana, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun sonra başkenti doğdu. 1953 yılında, o Ljubljana lösemi öldü.

  Siyasi kariyeri


  1930'ların başında, Kidric Yugoslavya Komünist Partisi katılmak için komünist gazeteci Vlado Kozak tarafından ne ikna etti. Yakında Drava Banovina ve 1937 yılında özerk Slovenya Komünist Partisi'nin kurucuları arasında ne yüksek siyasi mesajları yükseldi.

  İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinden sonra, Slovenya Ulusal Kurtuluş Konseyi Sloven sosyalist hükümetin ilk başkanı olarak atadı. O 1948 yılında Yugoslav Politbüro üyesi oldu ve 1946 ölümüne kadar Yugoslav ekonomiden sorumlu budur.

  Başarılar ve Ödüller

  Hey Halk Kahraman sırası, Sosyalist Emek Kahramanı sırası, Halk Kurtuluş Sipariş ve 1941 Partizanların Hatıra Madalyası ne verilir
  . Ondan sonra 1990 "Kidric Ödülü" olarak adlandırılan Slovenya şey bilimsel başarıları için ana ödül kadar adlı Ljubljana Kimya Ulusal Enstitüsü,.

  Yabancı süslemeler arasında Kutuzov 2. sınıf Sovyetler Birliği'nin al, Macaristan Cumhuriyeti Sipariş, Halk Özgürlük ve Polonya Partizan Haç Bulgar al vardı. Ölümünden, Kidričevo onuruna adını ne Strnisce doğu Slovenya sanayi kenti sonra. 1959 yılında, büyük bir anıt Ljubljana, en Slovenya Hükümeti Bürosu önünde hala anti-komünist grup ve Komünist zulüm kurbanları bazı itirazlarına rağmen nerede durduğunu onun onuruna dikilmiş. Onuruna adını Belgrad yakınlarında Fizik Enstitüsü,,.

+ Yorum Gönder


boris kidri