+ Yorum Gönder
Biyografi ve Siyasetçilerin Hayatı Forumunda Konstantínos Kanáris Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Konstantínos Kanáris Kimdir
  Konstantínos Kanáris kimdir kısaca 2. Asel
  Bayan Üye

  Konstantínos Kanáris Hakkında Bilgi

  Konstantínos Kanáris (Yunanca: ) (d. 1793 veya 1795, Psará - ö. 2 Eylül 1877, Atina, Yunanistan)
  Yunan Bağımsızlık Savaşı'nda ünlenmiş devlet adamı ve deniz subayıdır.
  Savaş sırasında Yunan donanmasına kendi gemisiyle katılmış, yangın gemilerini başarıyla kullanmasından dolayı kısa zamanda ün kazanmıştır.


  Konstantínos Kanáris.jpg

  18 Haziran 1822'de Sakız Adası açıklarında bir Osmanlı sancak gemisini havaya uçurmuş ve Osmanlı filosunu Çanakkale Boğazı'na çekilmek zorunda bırakmıştır. Kasım 1822'de de bir başka büyük Osmanlı gemisini Bozcaada'da tahrip etmiştir. 1824'ün haziran ayında giriştiği Psara'yı Osmanlı'dan alma harekâtı başarıyla sonuçlanmamıştır, ama Sisam ve Midilli açıklarında birçok Osmanlı gemisini batırmıştır. Girit'i ele geçirmeye çalışan Mısır filosunu da zor durumda bırakmıştır. 1825 yılının Ağustos ayında İskenderiye'de Kavalalı Mehmet Ali Paşa komutasındaki Mısır donanmasını yakmak gibi cesur bir girişimde bulunmuş, ama son anda rüzgarın ters esmesi gibi basit bir sebepten bu girişim de başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

  Kanaris, Bağımsızlık Savaşı'nın inişli çıkışlı siyaset ortamında pek rol oynamamıştır, ama savaştan sonra, Kral Otho'ya karşı muhalefetle birlikte davranmıştır. Buna karşın 1848-1849 yıllarında başbakanlık yapmıştır. 1861'de Otho'yu tahttan indiren geçici bir hükumetin üyeleri arasında da yer almıştır. Daha sonra, 1863'e dek üç kral naibinden biri olmuştur. 1864'ün Nisan-Mayıs aylarında ve Ağustos 1864 - Şubat 1865 dönemlerinde de başbakanlık yapmıştır. 1877-1878'lerdeki Osmanlı-Rus Savaşı sırasında oluşturulan bakanlığın başına geçmişse de, bu görevi sırasında, 2 Eylül 1877'de Atina'da ölmüştür.

+ Yorum Gönder