+ Yorum Gönder
Biyografi ve Siyasetçilerin Hayatı Forumunda Canis Canetakis Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Canis Canetakis Kimdir
  Canis Canetakis kimdir kısaca 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Canis Cannetakis kısa yaşamı ve siyasi hayatı

  Canis Cannetakis (Yunan: Τζανής Τζαννετάκης, 13 Eylül 1927 – 1 Nisan 2010), Yunan siyasetçi, Yunanistan Cumhuriyeti'nin 87. başbakanıdır.

  Yaşam öyküsü


  13 Eylül 1927 tarihinde Lakonya bölgesinin Gytheio'da doğdu. Deniz subayı iken, 22 Nisan 1967 tarihinde darbe rejiminin gelişiyle görevinden istifa etti. Bu dönemde 1969-1971 yılları arasında tutuklu kaldı. 1974 yılında Cannetakis Yeni Demokrasi Partisi'ne katıldı ve 1977 yılında bu partiden milletvekili seçildi. 1981 yılındaki seçimlere kadar dört yıl süreyle sosyal işler, turizm ve savunma bakanlıklarında bulundu.


  Geçici hükumet başkanlığı

  989 yılında yapılan seçimler PASOK partisinin yaptığı seçim kanunu değişikliği yüzünden meclisi kilitlemiş ve yapılacak bir erken seçimler bu durumun telafisi öngörülmüştü. İşte bunun üzerine Cannetakis Yeni Demokrasi-Sol İttifak koalisyon hükumetinin başbakanı olarak atandı. Ancak Sol İttifak'ın hükümetten desteğini çekmesi üzerine Cannetakis hükümeti Ekim ayında istifa etti. 6 ay daha süren hükümet krizi, 1990 yılında yapılan seçimler sonucu 2 milletvekili ile salt çoğunluğu ele geçiren Yeni Demokrasi Partisi'nin kurduğu hükümet ile sona erdi. Bu yeni hükumette, Cannetakis Başbakan Yardımcısı olarak 1993 yılına kadar vazife yaptı.

  2007 yılı seçimlerine kadar milletvekili olarak görev yapan Cannetakis bu seçimlere katılmayacağını ve aktif politikadan çekildiğini açıkladı. Bu karar Başbakan Kostas Karamanlis tarafından Yunan siyaset sahnesinde yenilenmenin bir işareti olarak takdir edilmiştir. Canis Cannetakis, 1 Nisan 2010 tarihinde Atina'daki bir hastanede hayatını kaybetti.

+ Yorum Gönder