+ Yorum Gönder
Biyografi ve Siyasetçilerin Hayatı Forumunda Ekmeleddin İhsanoğlu kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Ekmeleddin İhsanoğlu kimdir
  Ekmeleddin İhsanoğlu kısaca hayatı ve resimleri..


  1943 yılında Kahire'de doğdu. İhsanoğlu, Mısır Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesi'nden mezun olduktan sonra El-Ezher Üniversitesi'nde akademik hayata başladı. Türk kültürünü küçük yaşta aile çevresinde tanıyan İhsanoğlu, Kahire Milli Kütüphanesi'nde ve Ayn Şems Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde Osmanlı kültürü ve edebiyatı ile ilgili araştırma ve eğitim çalışmaları yaptı.


  ekmeleddin-hsano-lu.jpg
  Yozgatlı müderris İhsan Efendi, okumak için Kahire'ye gittiğinde yıl 1924'tü. El Ezher'den mezun olduktan sonra Mısır Osmanlı Arşivleri'nde çalışmaya başlar. Ayn Şems Üniversitesi Şarkiyat Bölümü Türk Dili ve Edebiyatı Kürsüsü'nü kurar. Rodoslu bir Türk olan Saniye Hanım'la evlenir. 1943'de de Ekmeleddin İhsanoğlu doğar.


  ekmeleddin-hsano-lu1.jpg

  1 Ocak 2005'te devraldığı İKÖ genel sekreterliğini 2014 yılında İyad bin Emin Madani' ye devretmiştir. Örgütün, seçimle göreve gelen ilk genel sekreteri ve ilk Türk genel sekreteri olma özelliklerini taşır 2. AYFER
  Bayan Üye

  Bilim tarihi profesörü, akademisyen, diplomat, siyasetçi ve yazar kimliğiyle tanınan Ekmeleddin İhsanoğlu, 1943 Mısır, Kahire doğumludur. Çeşitli üniversitelerde eğitim görmüştür.
+ Yorum Gönder


ihsanoglu ekmeleddin