+ Yorum Gönder
Slayt ve Ciddi Konular ve Slayt Gösteriler Forumunda Fiziksel ve Kimyasal Deneyler - Fen ve Teknoloji Animasyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Uğur Baki
  Devamlı Üye

  Fiziksel ve Kimyasal Deneyler - Fen ve Teknoloji Animasyon
  Fiziksel ve Kimyasal Deneyler
  Fen ve Teknoloji

 2. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Ses Bombasi
  Sadece darbe ile patlayan bir madde : NI3. Yapimi da oldukca kolay. Iste gerekli malzemeler :

  1. Derisik Amonyak (NH3) cözeltisi (Malum, amonyak gaz bir maddedir NŞA`da. Ve ticari olarak yaklasik %20 lik sulu cözelti olarak satilir.Cok kötü koktugunu bilmeyen yoktur herhalde.)
  2. Iyot (I2)
  3. Kücük bir beher (En az 20 mL`lik)
  4. Filtre Kagidi
  5. Huni

  2-3 gram iyot beher icine konur ve üzerine yaklasik 15 mL amonyak cözeltisi ilave edilir ve karistirilir.(Miktarlarin cok hassas olmasi gerekmiyor. Mesela 20 mL amonyak koydum diye üzülmeyin.). Bu islem sonucunda, elinizde koyu renkli bir cözelti elde edersiniz. Icinde de koyu renkli katilar görünür. Iste o katilar, cözelti icinde cok masum dururlar ama siz onlari bir de kuru iken görün. Bundan sonra tek yapacaginiz sey, bu katilari, filtre kagidi ve huni yardimiyla süzmeniz olacaktir. Süzdükten sonra filtre kagidinda kalan katilar, NI3 olarak bilinen, suda oldukca kararli ama kuru iken en ufak bir fiziksel darbe ile bile patlayan bir maddedir. Filtre kagidini huniden aldiktan sonra, kurutmak icin herhangi bir yere birakin.

  Ama sunu hatirlatma isterim ki, kuruduktan sonra tasimak pek de mümkün olmayacagi icin bunu düsünüp, nereye koyacaksaniz, ya da her ne yapacaksaniz, islakken yapmanizdir. Kurudugu zaman, esen rüzgardan bile etkilenip gürültülü bir sekilde patlayan bir maddedir. Patlama sirasinda, fiziksel herhangi bir sorun yasamazsiniz.(Kendimden biliyorum, elimdeki plastik bir kapakla, iyi kurusun diye karistiriken, patlamisti ve elime hicbirsey olmadi ki su an bunlari yazabiliyorum.). Sadece, kulaginizda siddetli bir uguldama duyarsiniz, patlamananin siddetine göre. Size önerim, islakken, bu maddeyi, selebantlarin üzerine koyup yapistirin. Böylece darbelere karsi daha dayanikli hale getirebilirsiniz. Kurudugunda da tasimaniza olanak saglar bir parca, cünkü garanti veremeyecegim bu konuda size. Cok iyi kurudugunda, patlamasi icin bir rüzgar bile yeterken, hafif islakken bile, üzerine fil oturtsaniz bile hicbirsey olmaz ya da cok hafif cit pit sesleri duyarsiniz. Ayni sesi kücük parcalarin patlamasi sirasinda da duyarsiniz. Bu ses çıt pıt diye de bilinen, muhtelif mahalle bakkallarindan satilan çatapatlara cok benzer.

  NI3 patladiginda N2 ve I2 olusturur. I2 yi mor renkli buhar olarak görebilirsiniz patlama aninda. Yerde de mor renkkli iz birakmaktadir ama merak etmeyin, o iz bir süre sonra iyotun süblimlesmesi sonucu ortadan kaybolur.

  Simdiden kolay gelsin. Iyi eglenceler.
 3. Ziyaretçi
  süperrr çalışma olmuş
 4. Ziyaretçi
  Değerli admin, bu animasyonun sahibi eyüp yurt'u tanıyor musunuz?

  kendisine acil ulaşmam lazım,
  bilgi verirseniz sevinirim.

 5. Gizliyara
  FoRuMaciL Security
  Slaytı ekliyen uğur baki arkadaşımızdır, emniyette görev aldıktan sonra forumda pek online olamiyor, mesajınızı onayladım taniyan biri varsa veya kendisi bu mesajı okursa size döneceğmden eminim

+ Yorum Gönder


fiziksel değişimle ilgili deneyler,  fiziksel ve kimyasal deneyler,  fiziksel ve kimyasal değişimler slayt,  fiziksel ve kimyasal değişimle ilgili deneyler