+ Yorum Gönder
Slayt ve Ciddi Konular ve Slayt Gösteriler Forumunda Burun ve Koku Alma - Slayt Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Uğur Baki
  Devamlı Üye

  Burun ve Koku Alma - Slayt
  Burun ve Koku Alma 2. Ebubekir Abdullah
  Devamlı Üye

  nasıl koku alırız?

  Bir maddenin kokusunu algılayabilmek için, besin maddelerinden havaya karışan gaz moleküllerinin burun boşluğunda, mukus sıvısı içinde çözünmesi gerekir. Gaz moleküller mukus sıvısı içinde çözündüğünde sarı bölgedeki duyu hücrelerini uyarır (kimyasal uyartı). Bu uyartı, duyu sinirleriyle beynin ilgili merkezine iletilir. Böylece koku almış oluruz.
  Bir maddenin kokusu, burna sürekli gelirse, burun bu kokuyu bir süre sonra algılayamaz. Çünkü duyu hücreleri çabuk yorulurlar. Burun bu özelliği sayesinde çok ağır kokulu ortamlarda rahatsız olmadan durabilmemizi sağlar. İnsanlar 2000- 4000 çeşit arasındaki kokuyu ayırt edebilirler.
  koku alma ile tat alma duyuları beyinde aynı merkezde yorumlanır. Bu nedenle yenen besinlerin lezzeti, koku ve tadının aynı anda algılanması ile sağlanır. O halde tat (bilgi yelpazesi) ve koku alma birbiriyle ilgilidir.
  Nezle olduğumuzda, burnun içi çok fazla nemli olduğundan, burna gelen kokular iyi çözünemez. Dolayısıyla koku alıcı hücreler iyi uyarılmadığından koku algılanmaz. Tat alma duyusu da zayıflar
+ Yorum Gönder


burun slayt,  burun slaytı