+ Yorum Gönder
Duyurular ve Sohbet - Muhabbet Forumunda Paylaşmak güzeldir herdaim Konusunu Okuyorsunuz..
 1. 1NT1KAM
  Devamlı Üye

  Paylaşmak güzeldir herdaim
  yalnızlık, bencillik güzel değil güzel olan paylaşmaktır?

  Yalnızlık ve muhtaç olmamak Allah’a (c.c.) mahsustur.
  Zenginlik, ilim ve servet de O’nundur. Biz kullara azmimizin, gayret ve tevekkülümüzün neticesinde cüzi olan verilmiştir. Bu cüzi bile insanın mutluluğuna katkı sağlamaya yeter de artar bile.
  Zira paylaşmak, insana huzur verir, haneye bereket katar, içtimai huzura katkıda bulunur.
  Paylaşmak; var olan bir iş, aş, hizmet, ilim, dert, sevinç vb. sözcükleri bünyesine dâhil eden ve çerçevesi geniş olan bir eyleme karşılık gelir. İlahi erdeme dair her tür paylaşma, hayata doğru bir yansıma sunmaktadır.
  “Veren elin alan elden üstün” olduğunun idrakindeki toplumlarda, zor durumlardan çıkış yolu daha çabuk bulunmaktadır.
  Bunun yakın örneğini 17 Ağustos Marmara Depremi’nde yaşamış durumdayız. Zira gönlünde zenginlik bulunan insanımız bu zenginliği zorda ve darda kalmış olan kardeşine hemen yansıtmıştır.
  Daha yakın örneğini ise, İsrail vahşetinin yerle bir ettiği Gazze’ye sağlanan yardımlar göstermektedir.
  Bu örnekler maddi paylaşmanın en güzellerini yansıtmaktadır.
  Bizim asıl üzerinde durmayı arzuladığımız, ilmi paylaşmadır.
  Çünkü âdemoğlu fiziksel açlık kadar, ruhi açlık da yaşmaktadır. Eğer bu açlığı en erdemli şekilde gidermeye çalışmazsak, insanoğlu gelişi güzel doyuma ulaşmaya çalışacaktır. Bu da toplumsal sorunların artmasına neden olacaktır.
  Zira, insanoğlu her an erdeme meyilli olduğu gibi, hataya da meyillidir. Eğer o meyile güzel bir rehberlikte bulunulabilirse huzur, aksi katkı sağlanırsa felaketlere sebep olur.
  Bugün, başarının anahtarının çalışmak, gayret etmek, üretmek, dua etmek, paylaşmak ve tevekkülde bulunmak olduğunu bilmekteyiz.
  Ataletin, vurdumduymazlığın, nemelazımcığın ve herkesi kendi kaderine terkin ise, toplumda sorunlu bireylerin çoğalmasına neden olduğu ve bu sorunlu bireylerin toplumsal sorunlara yol açtıklarını ve de bunun neticesinde toplum adına başarısızlığın kader olarak kaçınılmaz olduğu görülmektedir.
  Ecdadımız toplumsal paylaşım vesilesi ile yedi düvele karşı şanlı Kurtuluş Savaşı’mızda destansı bir başarı kazanmasını bilmiştir.
  Birlikten kuvvet doğduğu gibi, paylaşmaktan da kuvvet doğar. Toplumlardaki sosyal teşekküller, güçlerini ortak paydayı paylaşmaktan almaktadırlar.
  ***
  İlim ehli, öncelikle bildiklerini yaşamak, uygulamak ve akabinde ilmini paylaşmak durumundadır. Eğer paylaşmazsa, hem kendi, hem de ulaşması gerekirken ulaşamadığı toplumunun neticesinin parlak olmayacağını söylemek mümkündür.
  Hz. Fâhri Kâinat (s.a.v.) Efendimiz, kendisine öğretileni hemen paylaştığı gibi, sahabeleri de bu konuda teşvik ederdi. Onları çeşitli kavimlere bir rehber, bir öğretmen olarak gönderirdi. Yine kendileri devrinin krallarına mektuplar ve elçiler göndererek, bu elçilerin bildiklerini aktarmalarını ve bu hususta da kimseden çekinmemelerini öğütlemiştir.
  Atalarımız ülkeleri kılıcın gölgesi ile değil, ilmin ışığı ile fethetmişlerdir. Zira bir ülkeye ilk akıncılar âlimler olmuş, onlar ilim, edep, erkân, ahlak taşıyarak önce gönülleri fethetmişlerdir.
  Bugünkü Balkanlarda, Devleti Âliye’yi Ebed Müddet dönemindeki huzur bu şekilde sağlanmıştır.
  Yusuf Hemedânî Hazretleri de, Hindistan’da sevgi dilini paylaşarak doksan bin ateşperestin İslam ile müşerref olmasına vesile olmuştur.
  ***
  Aslında biz bu yazımızda güzel bir hikâyeyi paylaşmak istemiştik. Ancak mümkün olmadı. Belki bir sonraki yazımızda ya da bir başka yazıda paylaşırız.
  Eğer sizlerin paylaşacağız güzellikleriniz mevcut ise ki mevcuttur, tehir etmeyin, hemen paylaşın ki gönüller güzellikle dolsun.
  Güzellik, göreceli bir kavram olsa da, eşinle, dostunla, çocuğunla güzelliği paylaşmak da güzeldir.
  Hayat paylaştıkça güzelleşir.
  Peygamberimizin dostları sahabelerin alnındaki ışıltı, Efendimizin ilmini paylaşmasının bir yansıması iken, bugün Afrika kıtasındaki açlıktan benzi solmuş bir yavruya sunulan bir sofralık paylaşımın, onların yüzlerinde ışıltı tebessümü oluşturması da paylaşmaktan kaynaklanan bir ışıltıdır. Ki ikisi de hedefin kalp olduğu gerçeğini göstermektedir.
  Paylaşmak güzeldir. 2. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye

  paylaşmak ile ilgili ayetler


  FECR(89)
  A’LA SURESI (87) 14 AYET
  Benliğini arındıran zekat veren kurtuluşa gerçekten ermiştir.
  İnsan Suresi 8.9.10
  Kıyamet Suresi 29.30.31. ayetler

  (74) Müddesir 6 ayet: Çok bularak başa kakma yaptığın iyiliği
  42. Sizi Sakar’a sürükleyen nedir?
  43. Cevap verdiler Salat (dua) kılıp dua edenlerden değildik.
  44. Yoksulu yedirip doyurmuyorduk.

  (73) Müzemil 20 AYET

  Mearic Suresi 70 18 ayet. Toplayıp kasada yığına / depolayanı insanın Topladıkları kendisi bu dünyada kalmayacağı gibi hak katında da fayda sağlamaz. Yalnız ve yalnız kaybedenlerden olur.

  AYET 21 Kendisine hayır ve nimet ulaşınca ondan başkalarının yararlanmasına engel olurlar.
  22. Salat (dua) kılıp duan edenler bunun dışında.
  23. Bunlar salatlarında süreklidirler.
  24. Bunların mallarında belli bir hak vardır.
  25. Yoksul ve yoksun için.

  HAKKA (69)
  AYET 28. Hiçbir işime yaramadı malım.
  29. Sökülüp gitti benden saltanatım.
  31. Sonra cehenneme yollayın onu.
  33. Çünkü o yüce Allah’a inanmıyordu.
  34. Yoksulu doyurmaya özenmiyordu.
  MÜNAFİKURUN SURESİ (63) 9. AYET Ey İman edenler mallarınız ve çocuklarınız sizi, Allah’ı anmaktan Allah’ın zikri olan Kurandan alıkoymasın. Böyle bir şey yapanlar hüsrana uğramışların ta kendileridir.

  SAFF SURESİ (61) 11.AYET Allah’a ve onun resulüne inanır.Allah yolunda mallarınız ve canlarınızda didinirsiniz. İçte bu sizin için en hayırlısıdr eğer bilirseniz.
  HAŞR SURESİ (59) 9.AYET Kendilerinin İhtiyaçları olsa bile ötekileri kendi nefislerine tercih ederler. Nefsinin cimriliğinden,doymazlığından korunanlar kurtuluşa erenlerin ta kendileridir
+ Yorum Gönder