+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Arşiv Forumunda Rembrandt ın tabloları ve isimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Rembrandt ın tabloları ve isimleri
  rembrandt ın tabloları ve isimleri 2. The_MEncH
  Özel Üye

  rembrandt ın tabloları ve isimleri  Rembrandt Biyografi (15 Temmuz 1606 - 4 Ekim 1669)
  Rembrandt Harmenszoon van Rijn 15 Temmuz 1606 Leiden Hollanda doğumludur. Ailesi her ne kadar orta halli olsa da oğullarının eğitimine önem vermiştir. Rembrandt, 14 yaşında Leiden Üniversitesine başlamasından kısa bir süre sonra sanatsal kariyeri tercih etmesi sebebiyle eğitimini yarıda bırakır. Ressam Jacob Van Swanenburch ve Peter Lastman (daha çok tarihi eserleriyle tanınır) gibi ustalarla çalışmaya başlar, onların yanında çıraklık yapar ve kısa zamanda kendisi de ustalaşarak, 22 yaşında dersler vermeye başlar.
  1631 yılında Amsterdam’a taşınır ve üç yıl sonra Saskia van Uylenburgh ile evlenir. Eşinin Sanat simsarı olan kuzeni , Rembrandt’ı nüfuzlu kişilerle tanıştırır. O zamanlar varlıklı insanların portrelerini yaptırması oldukça revaçtadır. Rembrandt’ın Nicolaes Ruts Portresi ise yine bu döneme rastlayan eserlerindendir. Bu dönemde portre çizimlerinin yanısıra Rembrandt’ın mitolojik ve dini eserleri de oldukça ilgi görmektedir. Döneminin ressamı olarak adledilen Rembrandt’ın The Blinding of Samson ve Stormy Landscape adlı tabloları oldukça fazla hayranlık uyandıran eserleri arasında yer alır. Dışardan bakıldığında Rembtrandt herşeye sahip oldukça mutlu bir insan gibi gözükmektedir fakat O ve eşi Sakia, beş yıl içerisinde 3 çocuklarını hastalık sebebiyle ard arda kaybederler. 1641 yılında Titus adlı oğulları bu zinciri bozsa da bundan bir yıl sonra eşi Saskia ölür. 1649 yılında çocuklarının bakıcısı Geertghe Dircx ile kısa süreli bir ilişki yaşamasının ardından sonraları hayatının geri kalanını paylaşacağı birini bulur: Hendrickje Stoffels, evinin yeni kahyası olan bu kadın Rembrandt’ın pek çok eserinin de ilham kaynağı olur.

  1656’da Rembrandt iflasını ilan eder, antika koleksiyonu ve hatta evi de dahil olmak üzere pek çok kişisel eşyası borçlarını kapatmak üzere satılır. Tüm bu kötü olaylara rağmen Rembrandt ‘ın en güzel eserleri de bu dönemde ortaya çıkar: The Jewish Bride, The Syndics of the Cloth Guild, Bathsheba, Jacob Blessing the Sons of Joseph. Rembrandt’ın üzerindeki lanet, 1663 yılında sevdiği kadının ardından da oğlunun vefatlarıya geri döner. 4 Ekim 1669 yılında, 63 yaşındayken Rembrandt hayata gözlerini yumar.  Danae  1626 Anna Accusee Par Tobit Du Vol De Chevreau
  1626 Lapidation De St Etienne

  1626 Bapteme D L Ennuque


  1627 La Fuite En Egypte

 3. Feyruşah
  Devamlı Üye
  Hollanda'lı ressam ve baskı ustasıdır. Avrupa ve Hollanda sanat tarihinin en önemli ressamlarından biridir. ' Işığın ve Gölgelerin ressam ' ı olarak ün yapmış. Hollandanın ticaret, bilim ve sanatta atılım yaptığı altın çağda yaşamış. Ölmeden beş yıl önce iflas etmiş tüm malvarlığı ve tabloları açık artırmayla satılmış.
+ Yorum Gönder