+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Arşiv Forumunda Saka kuşu ötüşü arttırma Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Saka kuşu ötüşü arttırma
  saka kuşu ötüşü arttırma kuşun ötüşünü artıracak çare varmı 2. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  SAKA KUŞLARINDA ÖTÜŞ  Çitepet, velis velis, veste veste, çel çel, veç veç, pli pli pliy, pçüvi pçüvi, cibili cibili, pli pli gibidir. Bunlardan ilk beş adediyle yapılan ötüşle başlayan saka makbuldür. Bu çıkışlara geçmeden evvel sakacılıkta kullanılan bazı deyimleri tarif edelim ve ön çıkışlara geçelim.  Ders Ötümü: Kuş tüy değişiminden çıktıktan sonra yani tam kızgın olarak ötüm devrine girmeden evvel pek yüksek olmayarak, duyulacak kadar yavaş bir sesle, önlerini, devirlerini, şakşaklarını kullanırsa buna ders-ötümü denir. Bu ötümde açık seçik ötmediği için herkes anlamaz. Yani bu durum yeni konuşmaya başlamış bir çocuğun konuşmasına benzetilebilir. Her lafı anlaşılmaz.  Dik-Ötüm: Kuş beslendikçe ve tavına geldikçe yani kızgın olarak olanca sesiyle öttüğü zaman önlerini, devirlerini ve şakşaklarını kullanmaya dik-ötüm (dik-sada) denir. Bu ötün de ötüç açık seçiktir. Yani tane tane öttüğü belli olur.  Devir: Saka kuşlarının ötüşü, birbirine bağlamak suretiyle bol nağmeli olarak devam ettirmeye denir. Buna uzun ötüş de derler.  Ulamalı: Saka kuşlarında nağmeleri kesmeden birbirine eklemeye denir.  Önler veya Ön Çıkışlar:
  Saka kuşları muteber dokuz türlü ötüş şeklinden birisiyle veya bir kaçıyla birlikte ötüşlerine başlarlar ve sonra esas ötüşlerine devam ederler, işte bu ilk çıkıştaki başlangıca önler veya ön çıkışlar denir.  Bunlar kasım sakalarında-diğer sakalara nazaran- daha büyükçelerdir.  Dövücü Kuş: Karşılıklı öten iki kuşun ötümleri esnasında birisi diğerinden yılar ve ötüşünü keser. Fakat diğeri ötüme devam eder ki, ona dövücü kuş denilir.  Bağ: Ötümün durak yerine bağ derler. En makbul bağ dücce’dir. Daha sonra sıra ile Hico, Vico, Viske gelir. Az müteber olmak üzere de hık ve pin’dir. Viske ders şakşağının bağıdır.  Kuşçu-Kuş: Kırlarda kuş tutulmaya çıkıldığı zaman çığırtkanlık yaparak yabancı kuşları ökseye (ağa) indirmeyi başarırsa böylelerine kuşçu-kuş derler. Eğer saka kuşu ötümüne devam ederken yabancı kuşların geçtiğini gördüklerinde sesini keser ve ve kuşlar geçtikten sonra yeniden ötme başlarsa bunlara kuşçu-kuş değil denir yani bu kuşlar bu ağda işe yaramazlar, fakat bu işin dışında yine ötümlerine devam ederler. Bu iyi ve kötü kuşları her cinsinde vardır. İspinos, iskete ve flürya gibi.  Ötüş Bağlantısı: Çıkımlarla beraber şakşaklarını ve tuğfelerini birbirine eklemesine kuş nefesli ise bunları devir yapmasına (uzun Ötmesine) denir.Makbul bir kuştur.  Dağ Babaları: Bazı sakaların ensesinde ve siyah rengin üzerinde 2-3 adet siyah kıl, manda boynuzuna benzer şekilde iki tarafta geriye doğru uzar. Bu kıllar daha çok dağlarda yaşlanmış kuşlarda görülür ve ve bunlar kalın sesli öterler. İşte böyllerine dağ-babaları derler.  Şimdide Ön-Çıkımlara (Ön Çıkışlara) Geçelim:
  1- Çipetpet: Ön çıkışını çipetpetle başlayıp şakşağa bağlayacak ve sonunda da dücce veya hico diyecektir. Bu ötüşün adı ders şakşağıdır.  2- Velis Velis:Ön çıkışını velis velisle yapıp yukarıda adı geçen ders şakşağına bağlayacaktır. Birde şakşaklarını çok kullanarak ötüşü uzun devirli ve ulumalı olmalıdır.  3-Veste Veste : Ön çıkışlarını veste veste ile başlayıp damaktan vurarak ve tok sada ile tane tane olarak üçlü, beşli veya uzun uzun kaba şak şak denir.  4-Veç Veç
  : Ön çıkışlarını veç veç ile yapar. Ders şakşağına bgağlar ve kesmeden kaba şakşağa ekler. Bunada ekleme şakşak derler.  5-Çel Çel: Ön çıkışlarını cibili cibili diye başlayacak ve çel çel ile devam edecek yo ile bağlayacak.(Yo ile yapmayıp ta ince bir sada ile bırakırsa makbul kuş değildir.) ve kaba şakşak ile biterken bir hazin kaba şakşak ilave ederse çok makbul sayılır. Bu ötüşün adına ekleme şakşak denilir.  6-Pli Pli Pli:
  Ön çıkışlarını Pli Pli diye başlayıp yav yav lara giderek (saka bu sesi bülbülden almıştır.) kaba şakşağına ekler ve ekler ve burada ders şakşağını velisle de kullanır ve nağmelere geçer. Diğer çıkışlarda da şakşaklarına ve hilhilrine tütilerine gider. Bu türlü ötüş nadide kuşlarda bulunur. Böylesine pli pli kuş denir.  7-***üvi ***uvi: Ön çıkışlarını ***üvi ***üvi ile yapar. Şakşaklara tütülere geçer.  8-Cibili Cibili: Ön çıkışlarını cibili cibili yaptıktan sonra ya ders şakşağını veya kaba şakşağını vurursa buda makbul bir ötüş olur.  9-Pli Pli:
  Ön çıkışını pli pli ile başlar çel çel yo veti şak şak olarak üçlü beşli kaba şak şak vurur. Bu en kıymetli ötüştür.  SAKA KUŞLARININ KULLANDIKLARI MAKBUL NAĞMELER
  1-Cafcaflar, tütüler, hihiler, gurrlar,kıskıslar, yafyaflar, iryaflar, yavyavlarve tilililer. Zamanımızın kuşlarında tilili, yavyav ve iryaflar işitilmemekte, kaybolmuş durumdadır.  2-Şakşaklar ağızdan çıktığı gibi şakşak olarak vurur. Cakcaklar ve torr ötüşleri pek makbul değildir. Ancak bunları yukarıda sayılan 1- 2 nolu nağmelerin arasına 1-2 defacık katarsa bu kuşun ötüşüne bir ses yüksekliği kaba ötüş verir. Acemiler anlamaz iyi bir ötüştür.  Eğer bu nağmeler araya çok katılırsa iyi ötüş olmaz. İyi ötüşlerini de bozar. Hele herhangi bir çıkş önüyle başlayıp doğrudan doğruya cak cak ve tora üst üste geçerse hiç makbul bir ötüş değildir.  3-Saka kuşu 9 türlü çıkışın hangisiyle başlarsa başlasın şakşaklarına girerek nağmelerini, birbirine girerek öterse uzun devirli, kulağa iyi gelir şekilde dinlenir.  Saka Kuşunun Erkeğinde Kızgınlık Belirtileri
  Erkek sakalarda gaganın üzerinde bulunan siyah çizgi dipten itibaren beyazlaşmaya başladığı zaman kuş ders yaparak ufak ufak seslerle ötmeye yani kızgınlaşmaya başlar. Siyahlık uca doğru yürüdükçe saka yükselir ve ötme çoğalır. Siyahlık küçük toplu başı büyüklüğünde gaganın ucuna geldiği zaman kuşun en dik ötümü başlar. Bir müddet sonra siyahlık silinerek süt beyaz ve pembemsi olduğunda o kuşun ötüm devri sona ermiş demekir. Bundan sonra tüy atımı gelir. Temmuz Ağustos aylarına rastlar, kızgınlık döneminde kuşun ayaklarındaki siyahlık açık kırmızı renge çevirir. Sona ermesiyle siyaha döner. Bir kısım kuşların kızgınlık döneminde çırpmaları görülür.  Kafesleri: Çoğunlukla uzunluk 28 cm. yükseklik 25 cm. ve genişlik 17 cm. kafeslerde beslenir. Buna sebep vahşi olmaları sebebi ile kendilerini tellere vurmalarını önlemektir. Yeni tutulan kuşlar için bunların zararı yoktur. Hatta yararı vardır. Fakat evcilleşmiş olanlar için kanarya kafesleri kadar büyüklükte bir kafese koymalı ve aynı zamanda banyolğu, suluğu, yemliği ihmal edilmemelidir. Banyoluk yemlikten uzak yerde olmalıdır.  Yemleri:
  Kuş yemi, çam fıstığı, keten tohumu, yeşillik ve badem tohumu, ay çiçeği, şalgam tohumu ve beyaz darıdır. Yumurta sık sık verilmemelidir. Badem ve kenevir tohumu kızgınlığı arttırır. Yeni yakalanmış kuşlara mutlaka filizlenmiş, ıslatılarak şişirilmiş taneler verilmelidir. Yarı olgun başak besin bakımından iyidir.

 3. Muhammed
  Özel Üye
  Saka kuşu ötüşü arttırma için kuşu eğitmeniz gerekir. Fakat işi ticarete döken bazı kişiler kuş konuşturucu yem, öttürücü yem vs. sloganlar adı altında satış yapmaktadırlar. Bunu kullanmanız kuşunuz için pekte faydalı olmayacaktır. Bunların yerine kuşunuzla daha fazla vakit geçirip onu eğitmeniz faydalı olacaktır.
+ Yorum Gönder


saka kuşu ötmesi için ne yapmalıyım,  saka kuşu ötüşü,  saka kuşu ötüşü arttırma,  saka kuşunun ötmesi için ne yapmalı,  saka kuşu ötüm eğitimi,  saka kuşuna nasıl ders verilir