+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Arşiv Forumunda Komşusuzluk mu ya da komşuluk mu kompozisyon Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Komşusuzluk mu ya da komşuluk mu kompozisyon
  kompozisyon lie ilgili başlıklar ve içerileri 2. AciLForum
  Moderators

  Komşusuzluk mu ya da komşuluk mu kompozisyon


  Komşu; ev, iş yeri, köy, kasaba ya da ülke bakımından yakın olan insanların aldıkları bir isimdir. Aileden sonra en yakın sosyal çevreyi temsil eder. Hayat zordur. Hayatın zor şartları da insanların bir arada yaşamasını zorunlu kılmıştır. Bir arada yaşarken de insanların dayanışma içinde olması da çok önemlidir. Komşuluk bu bakımdan önemli bir yere sahiptir. Evde ekmek bittiğinde, acil bir şeye ihtiyaç duyduğumuzda imdadımıza herkesten önce komşumuz yetişir. Bu yüzden de “Komşu komşunun külüne muhtaçtır.” Bazen çok önemsiz bir şey gibi görünse de, o önemsiz şeyin yokluğu büyük işlerin aksamasına yol açabilir.

  Komşuluk ilişkileri, küçük yerleşim birimlerinde, köylerde daha sağlam ve dayanışma çerçevesi içindedir. Bu dayanışmayı ne yazık ki büyük şehirlerde, kentlerde göremeyiz. Buralarda komşuluk anlamını yitirmiştir. Onun yerini sözde komşuluk yani komşusuzluk almıştır. Apartmanlarda birbirini tanımayan, konuşmayan birçok insan vardır ve bu insanlar iletişim kopukluğu içindedirler. Bu nedenle artık eskisi gibi sağlam komşulukları çok az görebilmekteyiz.

  Komşusuzluk, insanı yalnızlığa ve çaresizliğe sürükler. Çünkü komşuluk, sadece maddi yönden değil, manevi yönden de önemlidir. İnsanın sevinç ve hüznünü paylaşabileceği komşuluk ilişkilerine ihtiyacı vardır. Yeri gelir komşuluk akrabalıktan da önde gelir. Hatta akrabalıktan da güçlü olabilir.

  Komşunun olması, insana sosyal destek ve güç verirken komşusuzluk insana yalnızlık ve kimi zaman çaresizlik verir. Bu nedenle komşularımızın değerini bilmeli, onlarla iyi geçinmeliyiz. Komşuluk, dayanışmadır; bunu da asla unutmamak gerekir.

 3. Muhammed
  Özel Üye
  Günümüzde iletişim araçlarının yaygınlaşması ve kentlerde yaşanan yoğun ve yorucu hayattan dolayı insanlar artık bırakın komşululuk ilişkilerini sürdürmeyi. Kapı komşularını bile tanımaz hale geldiler. Bu nedenle günümüz koşullarında komşuluk ilişkileri yok denecek safhaya geldi.

  Oysa komşuluk ilişkileri insan yaşamının devamı için oldukça önemlidir. Başınız sıkıştığında, yardıma ihtiyacınız olduğunda ilk gideceğiniz kişi komşunuzdur.

+ Yorum Gönder