+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Arşiv Forumunda Halkla ilişkiler ve turizim örnek olay Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Halkla ilişkiler ve turizim örnek olay
  halkla ilişkiler ve turizim örnek olay acill lazım 2. AciLForum
  Moderators

  Bilgi TANIM
  Özel kuruluşlarda ve kamu kurumlarında; kurumu halka tanıtacak kurumun çalışmalarına karşı halkta ilgi uyandıracak kurum hakkında çevrede olumlu izlenimler yaratacak ilişkileri kurabilen kişidir.

  GÖREVLER
  - Tanıtıcı haber bültenleri broşürler raporlar hazırlar - Yapılacak etkinlikleri kitle iletişim araçları ile halka duyurur - Basın toplantıları sergiler konferanslar hazırlar - Konusuyla ilgili yazıları basında izler kupürleştirir cevaplar hazırlar - Halkla ilişkiler konusunda eğitim verilmesi için program hazırlar - Yöneticilerin konuşma metinlerini ve yazışmalarını hazırlar - Toplantı tören kutlama ve kokteyllerin düzenini sağlar - Kurum adına sanat etkinlikleri düzenler - Kamuoyundaki imajın belirlenmesi amacıyla anketler düzenlenmesini sağlar - Yapılacak faaliyetler için bütçe hazırlar malzeme miktarını ve elemanların sayısını ve niteliğini belirler.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
  -Büro makineleri (telefon teleks faks bilgisayar vb.) - Fotoğraf makinesi.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
  Halkla ilişkiler ve tanıtım elemanı olmak isteyenlerin; -Üst düzeyde sözel yeteneğe sahip - İnsanlarla iyi ilişkiler kurabilen (dışa dönük) - Kendine güvenen ve başkalarını etkileyebilen - Girişken - Araştırıcı - Sabırlı ölçülü - Yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
  Halkla ilişkiler ve tanıtım elemanı büro ortamında görev yapar zaman zaman diğer kuruluşlarda düzenlenen toplantılara seminerlere sergilere katılabilir. Çalışırken gazetecilerle reklam uzmanlarıyla müşterilerle meslektaşlarıyla yöneticilerle ve diğer çalışanlarla iletişim halindedir.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI Halkla ilişkiler ve tanıtım elemanı bürolarda otellerde gazetelerde yayıncılık alanlarında bankalarda reklam ajanslarında fabrikalarda hastanelerde çeşitli kuruluşların organizasyon faaliyetlerinde çalışma olanağına sahiptir.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
  Meslek eğitimi aşağıdaki üniversitelere bağlı “İletişim” “İşletme” ve “İletişim Bilimleri” fakültelerinin “Halkla İlişkiler ve Tanıtım” Halkla İlişkiler” “Halkla İlişkiler ve Reklamcılık” “Reklamcılık ve Halkla İlişkiler” bölümlerinde verilmektedir;

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
  Mesleğin eğitimine girebilmek için -Lise veya dengi okul mezunu olmak -Öğrenci Seçme Sınavı’nda (ÖSS) “Halkla İlişkiler ve Tanıtım” “Halkla İlişkiler” “Halkla İlişkiler ve Reklamcılık” “Reklamcılık ve Halkla İlişkiler” lisans programları yeterli “Sözel (SÖZ)” puan almak -Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda “Halkla İlişkiler ve Tanıtım” “Halkla İlişkiler” “Halkla İlişkiler ve Reklamcılık” “Reklamcılık ve Halkla İlişkiler” lisans programları ile ilgili en az bir yükseköğretim programını tercih etmek gerekmektedir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
  Eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince ; Sosyoloji Psikoloji Siyasi Tarih Siyaset Bilimine Giriş Okuma ve Anlatım Teknikleri Kitle İletişim Araçları Halkla İlişkilerde Temel Kavramlar Reklam Tasarımı Pazarlama Halkla İlişkiler Modeli Piyasa ve Kamu Araştırmaları Ekonomi hukuk Araştırma Yöntemleri Gazetecilik Reklamcılık Fotoğrafçılık İstatistik Haber Toplama ve Yayma Kitle İletişim Kuramları Basın İlişkileri vb. dersler verilmektedir.

  MESLEKTE İLERLEME
  - Halkla ilişkiler konusunda üniversitelerde akademik kariyer yapabilirler. -Kamu ya da özel kuruluşlarda basın -yayın ve halkla ilişkiler biriminde yönetici olabilirler. BENZER MESLEKLER: Gazetecilik reklam uzmanlığı.

  BURS KREDİ VE ÜCRET DURUMU
  - Meslek eğitimi süresince koşulları uyan öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nca verilen krediden yararlanabilirler. - Kamuda çalışanlar 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre devlet memuru statüsünde 9/1 kadro ve derece ile işe başlarlar. -Özel şirketlerde ise kazanç yabancı dil bilmeye tecrübeye ve işyerinin konumuna göre değişmektedir.


  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

  - İlgili eğitim kurumları - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
+ Yorum Gönder