+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Arşiv Forumunda Çim bitkilerinde kumlama nedir nasıl yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Çim bitkilerinde kumlama nedir nasıl yapılır
  çim bitkilerinde kumlama nedir nasıl yapılır 2. Mine
  Devamlı Üye

  Çim bitkilerinde kumlama nedir nasıl yapılır


  Üst Kapaklama ve Kumlama
  Yeşil alanlarda; keçelleşmeyi kontrol etmek yüzeydeki engebeleri giderip düzeltmek, yüzey toprağını iyileştirmek vejetatif üretim amacıyla alan serpilmiş olan stolon ve rizomların üzerini örtmek ve yeşil alandaki bitki örtüsünü kıştan korumak amacıyla önceden hazırlanmış toprağı, kumu vb. alana yayma işlemi "üst kapaklama" olarak tanımlanır.
  Üst kapaklama için kullanılacak harç, kum, mil, yanmış çiftlik gübresi, torba ve bu materyallerle hazırlanmakta kullanılacak miktar genellikle yükseklik olarak ifade edilmektedir. Uygulama her defasında 0,2-0,5 cm kalınlıkta kapağın alana yayılması bitki örtüsüne zarar vermemektedir.
  Yeşil alanlarda üst kapaklama amacıyla sadece kumun kullanıldığı uygulamalar "kumlama" olarak adlandırılmakta ve ağır bünyeli topraklşarda olumlu sonuçlar vermektedir. Kumlama işlemi satrifüjlü gübre dağıtma makineleriyle yapılabilmektedir.
  Silindirleme (Bastırma) : Genel olarak yeşil alan yüzeyinde donma ve çözülme olayları ile toprak kurtları, solucanlar, köstebekler, karıncalar ve benzeri canlıların oluşturduğu şekil bozukluklarını gidermek amacıyla uygulanan ve esas olarak toprağı belirli bir dozda sıkıştırmayı simgeleyen silindirleme, çim bitkilerinin dikey gelişmelerini azaltıp kardeşlenmelerinin teşvik etmek açısından yararlı bir uygulamadır.
  Ekim öncesinde veya sonrasında tohumun toprakla temasını arttırmak amacıyla da kullanılan silindirlenmenin toprağı aşırı sıkıştırmamak için hafifçe uygulanması ve özellikle toprak ıslak veya aşırı nemli iken uygulamadan kaçınılması gerekir. Yeni ekilmiş alanlarda 50 kg'lık silindirler, gelişimini tamamlamış alanlarda 100-150 kg'lık, spor alanlarında 150-250 kg'lık silindirler tercih edilmektedir.
  Keçeleşmenin Giderilmesi : Yeşil alanda keçeleşme çanlı saplar ve köklerin sık ve iç içe girmiş bir yapıda yığılarak yeşil bitki örtüsü ile toprak yüzeyi arasında birikmesi ve giderek zararlı bir katman oluşturması olayıdır. Yeşil alanlarda yeterli ve sık biçimlendiğinden ve aşırı azotlu gübre uygulandığından keçeleşme hızla gelişmektedir. Yeşil alanlardaki keçeleşmenin mekanik yolla giderilmesi masraflı ve zaman alıcı bir işlem olduğundan en iyisi onu başlangıçta durdurmak ve ortaya çıkmasını engelliyecek önlemler almaktır.

+ Yorum Gönder