+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Arşiv Forumunda Adalet sistemi nedir? adalet sistemi ne demek Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Adalet sistemi nedir? adalet sistemi ne demek
  adalet sistemi nedir? adalet sistemi ne demek 2. Nermin
  Devamlı Üye

  Adalet sistemi nedir


  1. "avrupa birliği' ne uyum yasaları" adı altında kuşa çevrilen sistemdir. hadi örnek de verelim ;

  izmir alsancak' ta polis, şüpheli bir kişiyi kaçarken yakalar. yakalanan kişinin elindeki çantada bir kalaşnikof tüfek, bir şarjör ve 31 adet mermi bulunur. yakalanan kişinin sabıka incelemesinde gasp, tecavüz, yaralama, otomobil hırsızlığı, ruhsatsız silah bulundurmak, polise mukavemet gibi 31 ayrı suçtan sabıkası olduğu ortaya çıkar. daha sonra bu kişinin evinde yapılan aramada 3.5 kilo esrar, 450 extacy hapı, 7 mermi daha bulunur. bütün bu bulgularla birlikte savcılığa sevkedilen bu vatandaş nöbetçi savcı tarafından "serbest bırakılır."

  adalet bakanı cemil çiçek bir grup savcı ve hakimle birlikte beni fransa' ya veya almanya' ya yollasın.
  ben orada kendimi kalaşnikof tüfek ve mermilerle yakalatayım. otel odamda da 3,5 kilo esrar hadi bakalım çıkarıldığım mahkemede serbest kalacak mıyım, kalmayacak mıyım! benimle bareber gelen yargı mensupları da izlesinler ve öğrensinler..
  adalet nedir, ab' ye uyum nedir görsünler..

  van' da kaçma, ortadan kaybolma olasılığı bulunmayan koskoca bir rektör "tutuklanıp" demir parmaklıklar arkasına koyuluyor.
  izmir' de kalaşnikoflu, evinde 3.5 kilo esrar ve 450 extacy hapı bulunan, 31 ağır suçtan sabıkalı adam serbest bırakılıyor.
  biz türkiye' de buna "adalet" diyoruz.
  fatih altaylı


  prof. erol uçer ve eşi, moskova' dan maya sitesi' ndeki evlerine dönüyorlar. apartman kapısında üç çocuk, "biz de bu sitedeniz, hoş geldiniz" diye çifti karşılıyor, paketlerin ve bavulların taşınmasına yardım teklif ediyorlar. ısrarcı oluyorlar. çocukların ikisi bayan uçer' le yukarı çıkıyor, prof. uçer üçüncü çocukla aşağıda, öbür eşyaların başında bekliyor. yukarı çıkan çocuklar bayan uçer' den su istiyorlar. kadın mutfağa girince de içinde para ve mücevher olan iki çantayı alıp kaçıyorlar. bu arada aşağıdaki çocuk da ortadan kayboluyor.
  prof. uçer polise gittiğinde çocuklar teşhis ediliyor. çünkü ortada, güvenlik kamerası görüntüleri ve görgü şahitleri var. çocukların içinde bir kadın ve iki erkeğin olduğu lüks bir arabaya binip gittikleri belirleniyor.
  acıklı durum ondan sonra..

 3. Nermin
  Devamlı Üye
  polis soygunun bir çete tarafından yapıldığını anlatıyor. profesör ve eşi, havaalanında kurban olarak seçiliyorlar. eve kadar izleniyorlar. çete yöneticileri arabada bekliyor. çocuklar çantayı alıyorlar, arabaya atlayıp kayboluyorlar.
  profesör "bu kadar iyi biliyorsunuz da, niye yakalamıyorsunuz, niye engel olmuyorsunuz" deyince, kendisini şok eden yanıtı alıyor..
  "biz bunları en az 70 kez yakaladık. hepsinde de serbest bırakıldılar.. bunlar kasımpaşa' da oturur. sürekli adres değiştirirler. şimdi gitsek ne savcıyı bulabiliriz, ne de arama izni alabiliriz."
  haber hemen tüm gazetelerde yayınlandı. polislerin sözlerini hürriyet gazetesinde okudum..
  peki benim gibi adalet bakanı da okudu mu?.
  türkiye' deki korkunç uygulamanın farkında mı?.
  çantayı çalan çocuklar, profesör asansörle çıkarken, merdivenlerden inmişler. iyi tahminle yakalanmamışlar. peki yakalansalar ne olacaktı?. profesör de merdivenlerden çıksa ve yolda elinde kendisinin ve karısının çantaları olan çocukları yakalasaydı eğer?..
  cep telefonu ile polis çağıracaktı. polis çocukları karakola götürecek ve evrakları hazırlayıp savcılığa teslim edecekti. tam bu sırada bir avukat ortaya çıkacak, ab' ye uyum diye hazırlanmış yeni yasaları ortaya sürecek, savcılık da çocukları serbest bırakacaktı.
  uygulama aynen böyle, sayın cemil çiçek!..
  böyle bir "yasal" rezillik olur mu?.
  çalıp götürebilirsen ne ala.. mücevherler ve paralar senin..
  yakalanırsan hiçbir risk, hiçbir tehlike yok.. anında serbest kalıyorsun.
  insanları çocuk çeteleri kurmaya, çocukları, hırsız ve ahlaksız insanlar olarak yetiştirmeye böylesine teşvik eden bir yasal düzenleme olabilir mi?.
  böyle bir düzenleme, topluma, ülkeye, insana, çocuğa ihanet değil midir?.
  bu haberler artık gündelik sayın bakan.. her gün bir yeni örneğini okuyoruz.
  rezillik diz boyu.. ülke bataklığa, batakhaneye dönüyor..
  peki siz ne yapıyorsunuz bay cemil çiçek?..
  bu ülkenin adalet bakanı olarak ne yapıyor, o koltukta nasıl böyle rahat, böyle aldırışsız oturuyorsunuz?..
  bu ülke, bu çocuklar, bu insanlardan siz sorumlu değil misiniz?.
  hıncal uluç

  kartal' da, kapkaççıların saldırısına uğrayan yüksek kimya mühendisi hiclal ülker, çantasını vermemek için direnince kapkaççıların kullandığı araç tarafından ezilerek yüzlerce metre sürüklendi..
  vatandaşlar tarafından hastaneye kaldırılan kadın, kurtarılamayarak hayatını kaybetti. olayı gören vatandaşlar da sokağa çıkmaya cesaret edemediklerini belirterek, yasaların yetersizliğinden yakındı.
  ertesi gün yakalanan suçlulardan birinin ise daha önceden 285 adet sabıka kaydının bulunduğu anlaşıldı.
  kanal d

  ülkemizdeki durum bu. şimdi bir de amerika' dan örnek verelim ;

  california eyaletinin los angeles kentinde bir genç bir dilim pizza çaldığı için ömür boyu hapse mahkum edildi.
  cezanın gerekçesi bir dilim pizza değildi tabii. eyaletteki "üç" yasasıydı. bir kişi üç suç işlediği zaman, suç ne olursa olsun, ömür boyu hapse mahkum oluyordu. yasanın gerekçesi şuydu:
  "üç suç işleyen kişi, suç işlemeyi adet haline getirmiş, toplum kuralları ile uyumsuz olduğu ortaya çıkmış birisidir. böyle kişilerin o toplum içinde yaşama hakları yoktur."

 4. Zeyneb
  Bayan Üye
  Adalet nedir kısaca bilgi


  Adalet, sözlükte şöyle geçmektedir: Eğri bir yoldan doğru bir yola doğru yönelmek, her işte eşit ve dengeli olmak, dengede tutmak, dengelemek ve tartmak. Bu nedenle bir çok yerde adaleti resimle ifade edildiği zaman terazi resmi kullanılır. Çünkü terazi deyince akla denge gelir. Adalet, hakkın her halükarda gözetilmesi ve yerine getirilmesi manasını taşır. Haklı olan ile haksız olanın ayırt edilmesi sadece adaletle sağlanır. Adalet kavramı genel anlamda hukuk kurallarına uygun olmak içeriğine sahiptir. Diğer taraftan, adalet insanların toplum içinde sergiledikleri davranışlarıyla alakalı olduğundan dolayı ahlak ve din kurallarıyla da alakalıdır. Kavram olarak baktığımız zaman adalet, davranışta bulunmada ve hüküm vermekte doğru olmak, daima ölçülü hareket etmek, hakka göre hüküm vermek, eşit kılmak, eşit olmak, herkese eşit mesafeyle davranmak, hakkı hak etmiş olana vermek, haksızlıktan sürekli kaçınmak, haklıyı haksızdan ayırmak ve haksıza hak ettiği cezayı, ne fazla ne de eksik yani hak ettiği kadar vermek manalarını taşımaktadır. Bir toplumda huzurlu bir yaşamın ve düzenin olması adalet olgusunun yayılmasına ve yerine getirilmesine bağlıdır. Adalet bütün insanlara durumu ve konumu ne olursa olsun her halükarda eşit ve tarafsız davranmak üzerine kurulmuştur. Ancak bu olgu toplumun bütün kesiminde mevcut olmalıdır. Toplumu meydana getiren birey önce kendine ve çevresinde bulunanlara karşı adaletli olmaya çalışmalıdır. Böyle olduğu takdirde ancak ortak yaşam alanlarında huzurlu bir durumdan bahsedilebilir. Bireyin adil olmaması çok önemli olmasa da yöneticilerin ve idarecilerin adil olmaması kesinlikle kabul edilebilir bir durum değildir. İşte adalet olmadığı zaman anarşi doğar ve herkes adaleti kendi anlama biçimine göre yerine getirmeye çalışır. Adaleti kısaca haklılık ve hakka uygunluk olarak tanımlamakta yanlış olmaz. Adalet, aynı zamanda herkesin hakkını tanıma konusunda değişmez ve kesin bir durumu ifade eder. Adalet dört ana başlık altında toplanabilir: Denkleştirici adalet Hakkaniyet Dağtıcı adalet Sosyal adelet İslâm ahlâkçılarının yorumlarına göre adalet, toplumsal ve bireysel alanda dirlik ve düzenliliği, eşitlik ve hakkaniyet ilkelerine riayet etmeyi sağlayan ahlâki erdem, diye tarif edilmiştir. Adalet aslında hem bir ahlâkî erdem olarak kabul edilir, hem hukukî bir kural ve hem de felsefi bir prensip olarak kabul görüp ilk insan ve ilk peygamber zamanından itibaren tüm dünyada kullanılmış ve kabul edilmiştir.Günümüzde adalet kavramı daha çok sosyal adaleti de kapsamaktadır. Sosyal adalet bir toplum içindeki dengeyi sağlamayı amaçlamaktadır. Bu sebeple vergilerin gelir düzeyine göre alınması ekonomik açıdan adaleti ifade eder. Ancak bu durumun bazen böyle olmadığı da görülmektedir


 5. Muhammed
  Özel Üye
  Adalet sistemi, Adalet bakanlığına bağlı olarak görev yapmakta olan adliye sarayları ve mahkemelerce gerçekleştirilen bir sistemdir. Kişinin mağdur edilmesi durumunda adalet bakanlığınca belirlenen sisteme bağlı bir şekilde mağduriyeti engellenmiş olur.

+ Yorum Gönder


adalet sistemi nedir