+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Arşiv Forumunda Kaplumbağa hastalıkları tedavisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kaplumbağa hastalıkları tedavisi
  Kaplumbağa hastalıkları tedavisi 2. Nermin
  Devamlı Üye

  Kaplumbağa hastalıkları tedavisi
  1.Kaplumbağamın cinsi ne?

  Eğer Türkiye'nin alelade bir pet shop'undan aldıysanız ve bir su kaplumbağası ise o zaman Trachemys Sripta Elegans'tır (kırmızı yanak veya başka bir değişle kırmızı kulak su kaplumbağası, red eared slider)
  Eğer yolda bulduğunuz veya yine alelade bir petshop'tan aldıysanız ve bir kara kaplumbağası ise o zaman Testudo Greaca Ibera (yani iber ve yunan yarım adasında sıkça görülen bir tür)
  Bunun dışında aşağıdaki linklere tıklayarak resimlere bakarak kaplumbağanızın bilimsel adını, latince ismini ve cinsini öğrenebilirsiniz:

  http://www.tortoise.org/gallery.html

  http://www.chrysemys.de/galerie1.htm

  2.Isıtıcı gerekli mi?

  Isıtıcı kaplumbağalar için hayati bir öneme sahiptir.Eğer sularının ısıları değişir ve derecede sabit kalmassa kaplumbağanız hastalanmaktan kaçamayacaktır.Akvaryumlarının sıcaklıkları ortalama 27-28 derece sabit kalmalıdır.Bu en ideal sıcaklıktır.

  3.Singaur kaplumbaları büyümeyen cinsmi?

  Singapur kaplumbağası denilen cins aslında kırmızı yanak su kaplumbağası ve anavatanı kuzey amerika (meksika) olan cinstir.Singapurda üretildikleri ve buradan geldikleri için böyle denilmektedir.Boyları yaklaşık 25-30 cm kadar olabilir.

  4.Cinsiyetleri belli olurmu nasıl?

  Kaplumbağalar kabuklarından tutulur. Erkek kaplumbağanın kuyruğu dişiden daha uzundur, iris erkekte kırmızı, dişide kahverengidir. Semiakuatik türlerde erkeğin pençeleri daha küçük ve uzundur çiftleşme sırasında erkek kaplumbağanın dişiyi tutmasında ve çoğu kez çiftleşme öncesi kur davranışlarında da bu uzun tırnaklar önem taşır, erkelerde arka bacaklarda mahmuz vardır. Kabuğun şekli erkeklerde konkav, dişilerde yassıdır.Kaplumbağalarda dişiyle erkeği ayırt etmenin bir diğer yolu da, “plastron” adı verilen alt kabuğun yapısıdır. Dişilerde biraz daha düz yapılı olan plastron, erkeklerde hafif içbükey yapıdadır. Bu da, yine çiftleşme sırasında dişinin üst kabuğuna uyum için gelişmiş bir özelliktir.

  5.Yem olarak ne kullanmalıyım?

  Tatlı su kaplumbağalarının obur yaratıklar olduğu unutulmamalı. Önlerine ne kadar yiyecek konulursa konulsun hepsini bitirmek isteyeceklerdir.En iyisi, yiyeceklerini azar azar vermek. Sevdikleri kurutulmuş karideslerden günde 4-5 tane yiyebilirler. Su kaplumbağaları için hazırlanmış pelet yemler de var. Tüm hayvanlarda olduğu gibi kaplumbağaları da tek tip besinle yaşatmaya çalışmak hata olur. Zaman zaman küçük parçalar halinde çiğ et, taze midye içi, solucan parçaları, küçük balıklar verebilirsiniz. Tabii aşırıya kaçmamak kaydıyla. Artan yemleri hemen toplarsanız, kaplumbağaların suyu daha geç kirlenecektir. Çabuk büyümelerini istiyorsanız yediklerikadar yesinler yiyemediklerini toplayın.Su kaplumbağalar üzerlerine (kalsiyum ve vitamin eklenmiş) tatlı su balıklarını çok severler, özellikle taze alabalık en sevdikleri yiyeceklerden biridir.Unkurduna da bayılırlar. kurtçuklar aslında iştahı kapalı olan veya yavru kaplumbağalar için daha çok iştah açıcı olarak kullanılır.Kaplumbağalar için özel olarak hazırlanmış minik çubuk şeklindeki yemler bağırsakları için çok uygundur. (değişik markalar var, en iyisinden alınız çünkü Türkiye burası ve içinde ne olduğunu bilemiyoruz) vitamin ekli yemlerden hafta 3-5 tane verilmesi uygundur.

  Kaplumbağa çeşitlerine göre beslenme farkılığı göstermekle birlikte bütün kaplumbağalar için dana yüreği pek yararlı değildir çünkü vücuttan sindirim sırasında değerli kalsiyum alır götürür, hatta tavuk ciğeri özellikle zararlıdır!

  Deniz balığı mümkün olduğu kadar az verilmelidir çünkü içlerindeki tuz oranı zaman içinde böbreklerine zarar verir ve et hem kara hem tatlı su kaplumbağaları için yine zamanla zararlıdır, kalsiyumun harcanmasına sebep olur, bunun yanında doğal yiyecekleri de değildir.

  Hayvanın sürekli yeşillik yemek istemesi de normal değildir. yememe veya bir anda farklı beslenme şekli bir sorunun göstergesi olabilir.

  Tüm kücük balıklar ile de beslenme sağlanabilir. akvaryumun içine çabuk çoğalan küçük balıklar bırakılabilir. böylece kaplumbağa hem arada bir onları yer hem de avlanır.

  Kaplumbağalara bir saat içerisinde tüketebilecekleri kadar yem verilmelidir. yemekdikleri suda kalır. bunların temizlenmesi önemlidir.

  Hazır yemlerin tek başına verilmesi doğru değildir.

  çiğ et ve tavuk eti ile ilgili sorulara tam bir cevap vermek anlamında:

  azı karar fazlası zarar prensibi itibariyle hareket ediniz. cüssesine göre ne kadar yiyecebileceğini anlayabilirsiniz.

  genç kaplumbağalar etçil ağırlıklı bir beslenme tercih ederler, yaşlandıkça sebze ağırlıklı yemleri sevmeye başlayacaktır.

  unutmayınız ki kaplumbağalar sağlıklı yaşayabilmek için bizlerin verdikleri yiyeceklere muhtaçtırlar. beslenmelerinin aksatılması veya dengesiz olması ileride hastalıklara ve ölümlere yol açabilir.

  Peynir vermemenizi öneririm

  6.Kaplumbağam tek yanına bir tane daha almalı mıyım?

  Tek başlarına da besleyebilirsiniz ama yanlarına gelen bir arkadaştanda çok hoşlanırlar.

  7.Ne kadar yaşarlar?

  Çok uzun bir süre yaşayabilmektedirler.Doğal ortamlarında 20-25 yıl yaşadıkları görülmüştür.

  8.Ciğer,yürek verilebilir mi?

  Kaplumbağalarınıza ciğer ve yürek vermemnizi önemle belirtiriz.Çünkü sindirim sirasında vücuttaki d3 vitaminin alıp götürüyor ve bunun da kaplumbağalar için ne kadar önemli bir vitamin olduðunu biliyoruz.

  9.Kıyma verilebilir mi?

  Kıymayı çiğ olarak ya da haşlanmış olarak veren arkadaşlarımız bulunmaktadır.Zararı görülmemiştir.Verebilirsiniz.

  10.Kaplumbağam çok yiyor bişey olur mu?

  Paketlerin üstünde 1 dk içinde tüketebilecekleri kadar diyor.Zaten kaplumbağalar doydukları zaman yemle oynamaya başlarlar o zaman yemleri toplayabilirsiniz akvaryumdan.Ama yinede temkinli olmakta fayda var.Mesela bende 2 tane kaplumbağa var(su) 1 avuç veriyorum 2 dk da bitiriyorlar.Fıttırıyorlar onları öyle görünce dayanamıyorum ama herşeyin fazlası zarar.

  11.Kedi,köpek maması verilir diye duydum verilebilir mi?

  Kaplumbağalara kedi- köpek maması verilmemelidir.Sebebi de içerisinde kaplumbağalara zararlı olan sakatakların ve tatlandırıcılrın bulunmasıdır.Kaplumbağalarda gut hastalığına yol açar.Bunun yanında doğal yiyeceklerinin de olmadığını belirtmekte fayda var.

  12.Kara kaplumbağası ne yer?

  Roka ,kabak ,çilek , marul ,dere otu ,lahana , gonca , radika ,kara hindiba vs.Tamamen otçul beslemeniz gerekmektedir yani et yasak!

  13.Yolculuğa nasıl götürebilirim?

  Kaplumbağalarınızı rahat edebilecekleri boyutlarda bir kavanoz ya da benzeri bir kapta taşıyabilirsiniz.Yalnız yolculuk sırasınca sarsıntıdan dolayı hayvanların tedirgin olması muhtemel.Bunun için de kavanozun içine sünger yerleştirin.Sarsıntıyı ve oradan oraya sürüklenmeyi en aza indirmiş olursunuz.Kavanozun da içine az miktarda su koymanızda yarar var.Yani kaplumbağalarının ayakları hizasına kadar olması yeterli.Ama 1 aya kadar susuz yaşayabilirler.

  Kaplumbağalarınızı bu şekilde taşırsanız hiçbir sorun olmaz.

  Yalnız gittiğiniz yerde hava değişiminden ve uzun yolculuktan dolayı hayvanlarda stres olabilir.Birkaç gün yemeden içmeden kesilebilirler.Endişelenmeyin.
+ Yorum Gönder


kaplumbağa hastalıkları ve tedavisi