+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Arşiv Forumunda Gece Güvercin Avlayan Kuş Hangisidir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Gece Güvercin Avlayan Kuş Hangisidir
  Arkadaşlar köyde gece vakti güvercin avlayan beyaz renkli bir kuş var. Sesi adeta bir kumru gibi. Gecenin karanlıgında bembeyaz rengiyle çok dikkat çeken bu yırtıcı kuşun ne olduğunu bilen varsa yardımcı olabilir mi? İyi forumlar 2. Nermin
  Devamlı Üye

  Gece Güvercin Avlayan Kuş Hangisidir

  Güvercinin kemiklerinin ağırlığı, tüylerinden daha hafiftir..

  Kuluçkaya yatmış olan bir kuşun, belirli aralıklarla yumurtalarını çevirmesinin nedeni nedir?

  Kuşlarda kuluçkaya yatma, vücut ısısı yardımıyla yumurta içindeki embriyo gelişiminin tamamlanmasına yardımcı olur. Karnın alt kısmında, kuluçka bölgesi adı verilen ve kuluçka zamanında tüyleri dökülen bölgedeki kılcal damarlardan yumurtaya geçirilen ısı, embriyonun gelişim sürecini tamamlamasında önemli rol oynar. Çoğu kuş türünde, kuluçka esnasında yumurtaların çevrilmesi davranışı görülür. Bunu, vücuttan yumurtaya geçen ısının ve yumurta içeriğindeki besin maddesinin (yolk), yumurta içerisinde homojen (eşit) bir şekilde dağılmasını sağlamak amacıyla yaparlar. Ayrıca embriyonun gelişim sürecinde, doku farklılaşması için gerekli olan hücre göçlerinde yerçekiminin etkisi vardır. Yumurtanın çevrilmesi sayesinde, yerçekimi etkisi de düzgü;n bir şekilde dağıtılarak, hücre göçünün seyrine de yardımcı olunur.

  Deniz Candaş

  Göçmen kuşlar neden " V " şeklinde giderler?

  Bazı kuşlar, göç sırasında binlerce km uçarlar. Bu kadar uzağa gidebilmek için, kuşların enerjilerini olabildiğince etkin biçimde kullanmaları gerekir. Bazı göçmen kuş sürüleri uçarken V şeklini alırlar. Bu sayede, arkadaki kuşlar daha az hava sürtünmeyle karşılaşırlar ve %70'e varan oranda enerji tasarrufu sağlamış olurlar. Doğal olarak, en başta uçan kuş en fazla enerjiyi harcar. Buna bir çözüm olarak, sürüdeki kuşlar sürekli yer değiştirirler. Yani, önde uçan kuş yorulduğunda arkaya geçer.

  Alp Akoğlu

  Güvercinler Niye Takla Atar?

  Güvercinlerde iki farklı nedenle görülen, iki farklı tip takla var. Bunlardan ilki, havada uçarken hafifçe yan dönme şeklinde görülen ve aslında güvercinlerle beslenen gökdoğan gibi yırtıcı kuş türlerine karşı kazanılmış olan bir savunma uyumu. Bu, doğal olarak artık genlerine yerleşmiş ve bir yaşam biçimi haline gelmiş bir özellik. Taklacı güvercin olarak bilinen ırklarda görülen takla davranışı da, bu şekilde bir uyum olarak kazanılmış ve ırk özelliği haline gelmiş. Diğeriyse, vitamin eksikliği ya da bir virüs nedeniyle ortaya çıkabilen, beyine giden sinir hücrelerinin üzerini kaplayan myelin kılıfın erimesine neden olan ve havalanırken ya da uçarken denge kaybı nedenli takla atma, yürürken daireler çizme, başın arkaya doğru yatması (stargazing: yıldız sayma) gibi belirtilerle kendini gösteren hastalık. Bu takla zaten diğerinden belirgin olarak ayrılıyor ve sıklıkla hayvanların kontrollü bir şekilde beslenmesiyle iyileştirilebiliyor.

  Deniz Candaş

  İnsan, kedi, köpek, fare, balık, tavuk, kuş vs. canlıların kaç kHz aralıklarındaki sesleri duyabilirler?

  Canlıların hepsinde işitme duyusu mevcut değil. Bunun için, ses dalgalarının dış ortamdan alınmasına yardımcı olacak bir kulak deliğine, orta ve iç kulak bölgelerine, burada çeşitli yapılara ve beyinde de işitme duyusu için özelleşmiş bir bölgeye ihtiyaç duyuluyor. Belli hayvanlar, yaşam veya beslenme şekillerine bağlı olarak, diğer türlerden çok daha gelişmiş bir işitme duyusuna sahip. Birbirleriyle sesler yoluyla anlaşan canlılarda işitme aralığı çok daha geniş. Örneğin ötücü kuşların seslere karşı duyarlılığı, ötücü olmayan kuşlara göre çok daha yüksek. Buna bir diğer örnek ise balıklar. Balıklarda algılanabilir ses frekans aralığı, genel olarak 200-800 Hertz arasında değişiyor. Ancak bazı türlerde, 25-180 bin Hz aralığındaki oldukça yüksek frekansı sesleri (ultrasound) ile iletişim sağlanabiliyor. Gece avlanan canlılarda da işitme duyusu oldukça gelişmiş durumda. Çünkü bu canlılar, karanlıkta görme duyularını kullanamıyor olmalarını, başka bir şekilde telafi etmek durumundalar.

  Çeşitli canlılarda “genel” olarak tanımlanan algılanabilir ses aralıkları, gruplara göre değişiklik göstermekle birlikte, şu şekilde:
  İnsan: 20 Hz – 20 kHz
  Kedi: 100 Hz – 60 kHz
  Fare: 1 – 100 kHz
  Köpek: 50 kHz’e kadar
  Fil: 1 Hz – 20 kHz
  Yılanlar: Dış kulakları olmadığı için ses dalgalarını alamazlar.
  Kuş: 100-29.000 Hz
  Balık: 200-800 Hz
  Çekirge: 50 kHz’e kadar
+ Yorum Gönder


gece avlanan kuşlar