+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Arşiv Forumunda Ülkemizde Polis yetiştiren okullar hangileridir, bu okullara giriş için başvuru şartları nelerdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ülkemizde Polis yetiştiren okullar hangileridir, bu okullara giriş için başvuru şartları nelerdir?
  Ülkemizde Polis yetiştiren okullar hangileridir, bu okullara giriş için başvuru şartları nelerdir? 2. Nermin
  Devamlı Üye

  Ülkemizde Polis yetiştiren okullar hangileridir, bu okullara giriş için başvuru şartları nelerdir?

  Ülkemizde polis yetiştiren okulları Polis Memuru Yetiştiren Okullar ve Polis Amirleri Yetiştiren Okul olarak ikiye ayırabiliriz. Polis Memuru yetiştiren kurumlar Polis Meslek Yüksek Okulları(PMYO) ve Polis Eğitim Merkezleri(POMEM)’dir.

  Polis Meslek Yüksek Okulları (PMYO), ön lisans düzeyinde öğretim kurumlarıdır. Mezun olanlar, Polis Memuru olarak meslek hayatına başlamaktadırlar. Öğrenim süresi 2 yıldır. Polis Meslek Yüksek Okullarına başvurabilmek için öncelikle;

  a) T.C. vatandaşı olmak,

  b) Lise veya dengi okul mezunu olmak veya Lise 4. sınıfta okuyor olmak,

  c) Herhangi bir eğitim-öğretim kurumundan disiplinsizlik nedeniyle çıkarılmamış olmak,

  ç) ÖSYM tarafından yapılan 2011 Yükseköğretime Geçiş Sınavı puan türlerinin herhangi birinden (YGS-1,YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 ) Polis Akademisi Başkanlığınca istenilen puanı almış olmak,

  d)Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit ve Vazife Malulü olanların eş ve çocuklarından Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2011 yılı içinde yapılan üniversiteye giriş sınavından, YGS-1,YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 ) Polis Akademisi Başkanlığınca istenilen puanı almış olmak,

  e)18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş geçerli olmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın 1 Ekim tarihi itibariyle (1 Ekim 2011) 18 yaşını tamamlamış, bayan ve askerlik yapmayan erkek adaylar için 24 yaşından gün almamış olmak, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için 26 yaşından gün almamış olmak,(Buna göre, bayan ve askerlik hizmetini yapmayan erkeklerde 01 Ekim 1988- 01 Ekim 1993 tarihleri arası, askerlik hizmetini yapmış erkeklerde 01 Ekim 1986 ve takip eden tarihlerde doğmuş olmak) f) Bayanlar için 165 cm. erkekler için 167 cm.'den kısa boylu olmamak, beden kitle indeksi 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak, g)Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak gerekmektedir.Daha ayrıntılı bilgi edinmek için 'buradan'.  Başvuru şartlarını taşıyan adayların, YGS sonuçları açıklandıktan sonra Polis Akademisi Başkanlığı sitesinden online ön başvuru yapmaları gerekmektedir. İnternet ön başvurusunu yapan adayların başvuruyu şahsen onaylatma ve evrak teslimi için ikamet adreslerinin bağlı olduğu PMYO'ya müracaat edilmektedir.Evraklarınızı teslim ettiğinizde size mülakat sınavı için giriş belgesi verilecektir. Mülakat sınavı giriş belgesinde sınava katılacağımız gün ve diğer bilgiler yazılı olacaktır.

  Polis Memuru olabilmenin bir başka yolu, Polis Meslek Eğitim Merkezleri (POMEM)’den mezun olmaktır. 2005 yılında itibaren uygulamaya konulan POMEM’ler; üniversitelerin herhangi bir fakültesinden mezun olanların polis olmalarını sağlayan eğitim-öğretim kuruluşlarıdır. 6 aylık eğitimden sonra mezun olanlar polis memuru olarak göreve başlarlar. Polis Meslek Eğitim Merkezlerine başvuru şartları ile ilgili ayrıntıyı öğrenmek için tıklayınız.

  Polis Amirleri ise Polis Akademisi Başkanlığı Güvenlik Bilimleri Fakültesinde öğrenim görmektedirler. Polis Akademisinden mezun olanlar Komiser Yardımcısı rütbesi olarak görev başlamaktadırlar. Polis Amiri olmak isteyenler Polis Akademisi Başkanlığından ayrıntılı bilgilere ulaşabilirler.
+ Yorum Gönder


polis okulları nelerdir,  polis yetiştiren kurumlar