+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Arşiv Forumunda Adet kanamasının miktar ve süresinin azalması ile beliren adet çevrimi bozukluğu Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Adet kanamasının miktar ve süresinin azalması ile beliren adet çevrimi bozukluğu Nedir
  Adet kanamasının miktar ve süresinin azalması ile beliren adet çevrimi bozukluğu Nedir? 2. Gülden
  Devamlı Üye

  Hipomenore Denir, Peki Hipomenore Nedir?

  Hipomenore, regl kanamalarının normalden daha az olması ve kısa sürmesi anlamına gelir. Normal regl kanaması periyodu 24 ila 35 günde birdir. Tıbbi olarak, 24 günü bulmayan aralıklarla regl olunması polimenore, 35 günden daha uzun süren periyodlarla regl olunması durumuna ise oligomenore (seyrek adet görme) denir.


  adet duzensizligi.jpg

  Hormonal Faktörler Büyük Rol Oynuyor

  Özellikle, ergenlik çağındaki genç kızlarda regl düzensizlikleri sıkça rastlanan bir durumdur. Seyrek adet görme ve kanamaların normalden az olması problemi, adolesan dönemde hormonların işleyişindeki düzensizliklere bağlı olarak gelişir ve 18 yaşına kadar normal kabul edilir. Sorun hala devam ediyorsa, 18 yaşından itibaren tedavi önerilir.

  Hipomenore’ye yol açan faktörlerin başında hormonal faktörler gelmektedir. Kadınlarda yaş ilerlemesine bağlı olarak, östrojen (kadınlık hormonu) seviyeleri azalır ve menopoz evresine doğru yumurtlama faaliyetlerinde bir yavaşlama görülür. 40 yaşından sonra kadınlarda Oligomenore ve Hipomenore görülmesi normaldir.

  Aynı zamanda, Hipotiroidi (guatr hormon seviyelerinde azalma) ve rahim içerisinde yapışıklığa neden olan jinekolojik operasyonlar da regl kanamalarında azalmaya neden olabilir.
+ Yorum Gönder