+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Arşiv Forumunda Tarihte bilinen ilk Türk devleti hangisidir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tarihte bilinen ilk Türk devleti hangisidir
  Tarihte bilinen ilk Türk devleti hakkında 2. FERZAN
  Yeni Üye

  Tarihte bilinen ilk Türk devleti kısaca

  İlk Türk Devleti Asya Hun Devletidir.


  Tarih bilgilerimize göre Orta Asya'da kurulan ilk Türk devleti Büyük Hun Devleti'dir . Hunlar'ın bilinen ilk hükümdarı Teoman'dır . Hunlar Ötüken'i merkez yaptılar , özellikle Çinlilerle mücadele etmişlerdir . Türklerin saldırıları karşısında Çin'liler günümüze kadar kalan ünlü Çin Seddi‘ni yapmışlardır . Çin Seddi ‘nin 2200 km uzunluğunda olması bize Türk saldırılarının çok fazla olduğunu ve Çinlileri çok rahatsız ettiğini göstermektedir . Teoman'dan sonra yerine büyük oğlu Mete geçti ( M . Ö . 209 ) . Mete Han güçlü bir ordu kurup , Asya‘daki bütün Türk boylarını Hun yönetimi altında topladı ve Çinlilerle savaştı . Mete Han'ın ölümünden sonra Hunlar bir süre daha Asya'daki güçlerini korudular . Türk beyleri ile evlenen Çin Prensleri beyleri birbirine düşürdüler . Çinliler Türkleri savaş yoluyla yenemeyeceklerini anlamışlardı . Bu nedenle “Böl ve Yönet “ uygulamasıyla Hun Devleti'ni yıkmayı başardılar . Parçalanan Hun Devleti önce Kuzey ve Güney Hunlar olarak M . S . 48 yılında ikiye ayrıldı . Çinliler bundan sonra önce Kuzey HunDevleti'nin daha sonra da Güney Hun Devleti'nin varlığına son verdiler ( M . S . 3 . Yüzyıl )

 3. Harbikız
  Devamlı Üye
  Asya Hun Devleti veraset sistemi ile yönetilirdi. Devlet padişah ailesinin ortak malı sayılırdı ve padişah sağ iken devlet oğulları arasında paylaştırılırdı.
 4. Muhammed
  Özel Üye
  Tarihte bilinen ilk Türk devleti Asya Hun Devletidir. Bilindiği gibi Türkler hayatları boyunca hiçbir zaman esir olmamış. Birçok devlet ve imparatorluk kurmuşlardır. Dünya üzerinde her zaman hüküm sürmüş ve dünyanın ana karakteri Türklerdir diyebiliriz. Dünyanın her yerinde mutlaka Türklere rastlarsınız.

+ Yorum Gönder


tarihte bilinen ilk türk devleti,  bilinen ilk türk devleti,  bilinen ilk türk devleti hangisidir,  tarihte bilinen ilk türk devleti hangisidir,  tarihte bilinen ilk turk devleti,  tarihte bilinen en eski türk devleti