+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Arşiv Forumunda Türkiye’deki akarsuların üzerinde neden taşımacılık yapılamıyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Türkiye’deki akarsuların üzerinde neden taşımacılık yapılamıyor
  Türkiye’deki akarsuların üzerinde neden taşımacılık yapılamıyor.. 2. FERZAN
  Yeni Üye

  Türkiye’deki akarsuların üzerinde neden taşımacılık yapılamıyor
  Akarsular yeryüzünün şekillenmesinde en fazla etkili olan dış kuvvettir.Gerek aşındırma gerekse biriktirme yaparak yeryüzünü şekillendirir ve bu halen devam etmektedir.Aynı zamanda yer şekilleri de akarsulara etki eder.Akarsuyun hızı,boyu,enerji üretme gücü hatta rejiminde yer şekillerinin önemli etkisi vardır.Yer şekillerinin uzanış doğrultusu,akarsuyun çıktığı yerin örneğin dağların dorukları gibi kıyıya yakın olması boyunu ve akış hızını etkiler.Eğimin çok az olduğu bir yerde akan akarsuyun hızı yavaştır.Menderesler çizerek ilerler ve havzasında bir takım değişikliklere yol açar vb.
  Ülkemizdeki akarsularda taşıma yapılamamasının nedeni;akarsuların boylarının kısa ,rejimlerinin düzensiz ve eğimli bir arazi yapısına sahip olmalarındandır.
  Akarsularımızn üzerinde ulaşım yapılamayışının temel nedenleri:
  - Akarsularımızın fazla eğimden dolayı hızlı akmaları
  - Taşıdıkları su miktarının az olması ve seviyesinin yıl boyunca fazlaca değişmesi (rejim)

  Akarsu yeryüzü şekilleri arasındaki ilişkiye gelince;
  Akarsuların havzaları ve uzunlukları üzerinde etkili olmuştur. Ülkemiz küçük bir ülke olmasına rağmen kapalı havzaların oluşmasına ve kısa boylu olmasına neden olmuştur. Ayrıca yeryüzü şekilleinineğimli ve yüksek olması hidroelektrik üretimi üzerinde olumlu etki yapmıştır.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Ülkemizdeki akarsuların eğiminin fazla olması nedeniyle suyun hızlı akması ve yıl boyunca akarsulardaki su miktarının çok kısa sürede büyük değişiklikler göstermesi nedeniyle akarsularımız üzerinde taşımacılık yapmak pekte mümkün olmamaktadır.
+ Yorum Gönder


türkiye akarsularında taşımacılık yapılmamasının nedeni,  türkiye akarsularında taşımacılık yapılmamasının nedenleri,  türkiye akarsularında taşımacılık yapılmamasının nedeni nedir,  akarsu taşımacılığı,  türkiyede akarsu taşımacılığı,  akarsularda neden taşımacılık yapılmaz