+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Arşiv Forumunda Yüzümde Kızarıklık Şeklinde Pul Pul Lekeler Var. Ne Yapmalıyım Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Yüzümde Kızarıklık Şeklinde Pul Pul Lekeler Var. Ne Yapmalıyım
  Yüzümde Kızarıklık Şeklinde Pul Pul Lekeler Var. Ne Yapmalıyım? 2. FERZAN
  Yeni Üye

  Yüzümde Kızarıklık Şeklinde Pul Pul Lekeler Var. Ne Yapmalıyım
  Aslında bu maske ve tonik, genel manada sorunlu ciltler için uygun. Şu an itibariyle, Youtube‘da, 3687 yorum almış ve hepsi de 5 yıldız vermiş. O yüzden dikkatimi çekti.
  Sivilcelenmeye çok müsait olan, kuruya yakın ciltler için. Bazen pul pul olabilen, bazen sivilcelenebilen ciltler. Yağlı cilt lafı geçmese de, yağlı ciltlilerin de uygulayabileceğini düşünüyorum; çünkü ciltteki fazla yağı ve gereksiz derileri alıyor. Belki çok aşırı akneli ciltler için uygun değildir, sivilceleri azdırabilir.
  Ben de uyguluyorum bir süredir. Karma bir cildim var. Burnumdan aşağı bölgeler de bol siyah noktam var. Onun dışında sivilce veya başka bir problemim yok cildimde. Bana çok iyi geldi bu maske; içine zeytinyağı eklemedim. Annem de gördü ben yaparken, o da yapmak istedi. Onun cildi aşırı kuru ve kırışıklıkları var. Ama ona da iyi geldi. Sürekli yaparsa ne olur bilemiyorum; elma sirkesi daha da kurutur mu acaba? O deneyecek birkaç sefer daha. Yazarım onun tecrübelerini de.
  Videonun aslı, yani maskenin ve toniğin nasıl yapıldığını şu videolardan izleyebilirsiniz (ikisi de aynı video!):1. Youtube 2. Home Improvement
  Ben size adım adım ne yapıldığını anlatacağım:
  Öncelikle ihtiyacımız olan şey elma sirkesi. En etkili malzememiz bu. Kesinlikle başka bir sirke (mesela üzüm sirkesi) kullanmayın. Diğer sirkeler hem cildiniz için çok kuvvetli kaçacaktır; hem de damıtılmış olduğu için, içinde istediğimiz bileşikler yoktur. Elma sirkesinin içinde alfa asitler ve amino asitler bulunur. Bu bileşikler, cildinizdeki yağ artıklarını ve ölü deriyi deriye zarar vermeden hafifçe soyar. Elma sirkesi, cildinizdeki yağ ve pH dengesini kontrol eder ve cildinizin üzerindeki pullanmaya etki eder. A, E, C, B2, B6 ve P vitaminleri, hücreleri onarır ve daha yumuşak bir cilde kavuşmanızı sağlar.
  Bir diğer malzeme ise toz şeker. Toz şeker, evde yapılan doğal peeling’lerin de ana malzemesi. Toz şekerin, tıkanmış gözenekleri açmak ve geniş gözenekleri küçültmek gibi etkileri vardır. Toz şekerin içindeki doğal gliserin, cildi nemlendirip, yumuşatır.
  Diğer bir malzeme bal. Bal sivilcelere karşı doğal bir tedavi yöntemidir. Cildi nemlendirir. Ciltteki kızarıklıkları alır ve hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda yaşlanmayı geciktirici etkisi vardır ve doğal bir cilt sıkılaştırıcısıdır.
  Son olarak da, soğumuş yeşil çaya ihtiyacımız olacak. Yeşil çaydaki antioksidanları artık hepimiz biliyoruz. Yeşil çay sayesinde, cildimizdeki serbest radikallerden kurtulabiliyoruz. Yine bal gibi, yaşlanma geciktirici içerik yeşil çayda da mevcuttur.
  Maskenin yapımı:
  Bir kaseye bir çorba kaşığı elma sirkesi koyun. İçine iki çorba kaşığı da yeşil çay ekleyin. (Sirke:Yeşil çay oranı 1:2 olmalı.) Eğer çok hassas bir cildiniz varsa, yeşil çayı 3 çorba kaşığına çıkarın. Maskeye koyu kıvamını verebilmek için, 5 çorba kaşığı toz şeker ekleyin, karıştırın. İçine bir çorba kaşığı balı da ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra, en son içine 2 çorba kaşığı daha toz şeker ekleyin. Artık maskeniz oldukça kıvamlı bir hale gelmiş olmalı. Karışımı cam bir kavanoza koyun. Bu hazırladığınız maskeyi 3-4 kere, yani 2 hafta boyunca kullanabilirsiniz. Kavanozu buzdolabında saklayın.
  Maskeyi uygulamak için, cildinizin temiz olması gerekli. Önce saçlarınızı sıkıca toplayın ki, her yerinize maske bulaşmasın. Bir makyaj pamuğu ile, maskeden bir miktar alın. Yüzünüzün her yerine sürün. Parmaklarınızla, yuvarlak hareketlerle, yüzünüze masaj yapmaya başlayın. Bu yaptığınız, aslında peeling. Cildinizdeki ölü hücre tabakasını soymak için. Cidinizin hassasiyetine göre 2-5 dakika boyunca masaja devam edin. 5 dakikadan fazla yapmayın ki, yüzünüz tahriş olmasın. Maskeyi yüzünüzde 10 dakika bırakın.
  Toniğin yapımı:
  Yine cam bir kavanoza ihtiyacımız olacak. Kavanozun 1/3′üne elma sirkesi, geri kalanına da yeşil çay ekleyin. Hassas bir cildiniz varsa, sirke oranını daha da azaltabilirsiniz. Eğer toniğin biraz da nemlendirmesini istiyorsanız, içine bir kaşık zeytinyağı da ekleyebilirsiniz. Hatta, sivilcelerinize daha da güçlü etki etmesini istiyorsanız, toniğe bir kaşık limon suyu veya bir kaşık çay ağacı (tea tree) yağı da ekleyebilirsiniz. Kavanozun kapağını kapatıp, karıştırın. Toniğiniz artık kullanıma hazır. 2 hafta boyunca buzdolabında saklayabilirsiniz.
  Maske yüzünüzde 10 dakika kaldıktan sonra, su ile durulayın. Yüzünüzdeki farkı hissetmiş olmanız lazım. Yüzünüz kuruyunca, toniği uygulayabilirsiniz. Bu uygulamayı gece yapmayı tercih edin, çünkü pek de güzel kokmuyor Bir pamuğa aldığınız tonik ile, yüzünüzü silin. Ardından kendi nemlendiricinizi sürebilirsiniz.
  Bu maske ve toniği, haftada 1-2 kere kullanabilirseniz; 2 hafta içinde, yüzünüzdeki farkı göreceksiniz. Bu arada, daha da basit ve faydası hiç azımsanmayacak bir maske daha isterseniz, aspirin maskesi tarifine mutlaka bir göz atın
+ Yorum Gönder


yüzümde kızarıklıklar var,  cildimde kızarıklıklar var,  yüzümde kızarıklık var,  yüzümde kızarıklık,  yüzümde kizariklik,  yüzümde kızarıklıklar oluyor