+ Yorum Gönder
Her Telden Eğitim Konuları ve Soru Cevap Konuları Forumunda 10 kasımın anlam ve önemi ile ilgili yazı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  10 kasımın anlam ve önemi ile ilgili yazı
  10 kasımın anlam ve önemi 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Mustafa Kemal gibi düşünebilmek; işçisiyle, memuruyla; öğrencisiyle, öğretmeniyle; genciyle, yaşlısıyla Mustafa Kemal gibi düşünebilmek…

  Uygarlık yolunda ilerlediğimiz 21. yy’da ileriyi görebilen ve daha ileriye gitmeyi amaçlayan, yeni nesiller yetiştirmek, Mustafa Kemal gibi düşünebilmenin ilk adımıdır.

  Bu adımı atarken, yeni neslin geçmişini iyi bilmesi ve özümsemesi gerekmektedir. Bunun içindir ki her fert üzerine düşen sorumluluğun bilincinde olmalıdır.

  Gerçekte ülkenin yönetimini devralacak, geleceğimizi yönlendirecek, uygar ve saygın bir ulus olma bilincini daha da pekiştirecek gençler, Ulu Önder Atatürk’ün İlke ve Devrimlerinin ışığında ilerlemelidir.

  Bilinmelidir ki 1920–1938 yılları arasında sağlanan gelişme ve değişmeler hem milletin birbiriyle kucaklaşması, hem de çağ ile yarışmak düşüncesiyle doğmuştur. Uygulanması da milletin çağdaşlaşmaya katılması ve ona katkıda bulunması şeklinde gerçekleşmiştir.

  Atatürk’ün Türk milletini büyük bir atılıma hazırladığı ve yönlendirdiği yüzyılda Avrupa ve Asya’nın pek çok ülkesinde totaliter rejimler veya diktatörlükler bulunuyordu. Böyle bir dünyada o yabancı bir gazetecinin sorusuna “Ben kalpleri kırarak değil, kazanarak hükmetmek isterim.” diye cevap vermiştir.

  Aynı çağda yaşayan, gerek kendi milletleri, gerekse dünya için endişe ve korku kaynağı olan bazı liderler, bu gün ya unutulmuş ya da kötü miraslarıyla anılır olmuştur. Atatürk ise, sevgi ve saygı uyandırarak Türk milletini çağ ile tanıştırmaya gayret edip varlığını teminat altına almaya yöneltmiştir.

  Yalnızca 10 Kasımlar değil, düşünce ufkumuzda Atatürk’ün mücadele azmi, bizlere yüklediği sorululukları ve gösterdiği hedefler asla unutulmamalıdır.

  Ülkemizin en zor anında bile düşünüp ortaya koyduğu milli hedef ve stratejilerin hatırlanması, bu tür çabaların anlam ve değerinin çok iyi bilinmesi gerekmektedir.

  Ancak bu şekilde ulu önderin kutsal emanetini gelecek çağlara ve nesillere ulaştırabiliriz.

  Ünlü bir devlet adamının dediği gibi “Atatürk gibi insanlar, bir nesil için doğmadıkları gibi, belli bir devre için de doğmazlar; onlar önderlikleriyle yüzyıllarca milletlerin tarihlerinde hüküm sürecek insanlardır.”

  Ulu önderim, Atatürk’üm, iyi ki bizimleydin, iyi ki bizimlesin ve bizimle var olacaksın.
 3. Ziyaretçi
  dostum süpersin bunlara devam ett
 4. Ziyaretçi
  süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr bir yazı öğretmenim bayılacak sizlere çok teşekkür ederim ama içinde 10 kasımla ilgili fazla bilgi yok yani kararlı değilim

 5. Ziyaretçi
  çok sağolun tam öğretmenimin dediği gibi bir

 6. Ziyaretçi
  Eyw çok güzel olmuş tam benim istediğim gibi

 7. Ziyaretçi
  10 kasım m.k atatürkün öldüğü gündür


  atatür hastalanmış her yerinde kaşıntılar oluşmuş burun kanamaları sıklaşmış halsizleşmiş ve gidip uyumuş 10kasım saat 9.5 geçe ölmüş
  10 kasım acılı bir gündür atatürk bizi düşmanlardan kurtarmışlütfen yazılanlara gülmeliyiniz

 8. Gizliyara
  FoRuMaciL Security
  Atatürk’ün büyük eseri, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti, sonsuza kadar bağımsız ve özgür yaşayacaktır.”

+ Yorum Gönder